STRIP-TILL: НАРІЗАЄМО СТРІЧКИ

Андрій Войтік

Після збору гарних врожаїв часто постає питання, а що ж робити з рослинними рештками? Залишити їх на поверхні чи заробити в ґрунт? І той і інший метод має як переваги, так і недоліки. Залишки на поверхні ускладнюють сівбу та догляд за рослинами, охолоджують землю, що може завадити появі сходів. Фермерам доводиться виконувати багато операцій для заробки рослинних решток. Насіннєвий матеріал повинен контактувати з чистим ґрунтом. Але надмірна кількість операцій з обробітку призводить до його ущільнення, викликає схильність до ерозії. Strip-till допомагає знайти компромісне рішення.

Переваги. Оброблена з осені смужка дозволяє висіяти насіння в чистий ґрунт, а міжряддя, вкриті залишками, захищені від ерозії, краще накопичують вологу та менше випаровують її. Навесні чорна оброблена смужка швидше прогрівається і покращує проростання насіння, та й почати посівну можна трохи раніше. Видалення залишків — основна умова теплих ґрунтів навесні.

Додатково під час нарізання стрічок в них покращується дренаж та аерація, а це теж позитивний фактор. Та й, зрештою, ваша сівалка не потребуватиме переобладнання для сівби в смужки, на відміну від висіву по рослинних рештках.

У довгостроковій перспективі отримуємо покращення структури ґрунту, накопичення органічної речовини у верхньому шарі, збільшення кількості дощових черв’яків. У комплексі все це приводить до зростання врожайності, особливо в регіонах з вологою і прохолодною весною, де температура ґрунту під час сівби є основним чинником. Якщо маємо легкі ґрунти та теплу суху весну, strip-till не дасть значного ефекту, і доцільність його впровадження в таких умовах під питанням.

Економія часу і палива порівняно з класичними технологіями обробітку ґрунту є додатковим бонусом, вже не кажучи про необхідність утримувати менший парк сільськогосподарських машин.

Техніка. Основні завдання операції нарізання стрічок — це розпушити ґрунт на необхідну глибину з одночасним внесенням добрив (бажано два-три види) і утворити невеликий гребінь, який за зиму осяде. Для цього використовують спеціальні лапи, на зразок «кротових» ножів, та диски. Останні підходять від дискових борін і навіть від маркерів.

KUHN Gladiator. Секції з жорстким кріпленням мають великий дисковий ніж діаметром 635 мм. Тиск на ґрунт регулюється до 300 кг. Розпушувальне долото працює на глибині від 15 до 30 см. Хвилясті диски зі змінним кутом атаки дозволяють обробити майбутній рядок та сформувати гребінь потрібної висоти. Коток діаметром 46 см з ланцюгами гарно копіює поверхню гребеня, руйнуючи його мінімально.

Секція культиватора Kuhn Gladiator p з жорстким кріпленням.
Секція культиватора Kuhn Gladiator p з жорстким кріпленням. Фото: agro-nova.ru

Maschio Gaspardo Zebra
SLY Stripcat
Orthman1tRIPr
KUHN Striger
Dawn Pluribas V
Hiniker 6000
Amazone Xtill-VT 6000-C
Yetter 2984 Stripfreshener

Більше інформації читайте в журналі “МеханікPro” № 8, жовтень 2018. Або зверніться до нас за телефоном +38 (067) 236 79 48 або адресою mehpro.magazine@gmail.com, щоб отримати журнал безкоштовно.