ЩО НЕОБХІДНО ЗНАТИ ПРО ДРОНИ

Безпілотні літальні апарати, більш відомі як «дрони», стають дедалі поширенішими останнім часом. Виробники пропонують моделі різних форм, моделей і вартості для кожної категорії споживача. Розгляньмо детальніше можливості безпілотного літального апарату.

Дрони і моніторинг стану посіві

Розгляньмо простий спосіб використання дрону – відеомоніторинг. Таке застосування безпілотного апарата в сільському господарстві з’явилося найперше і наразі найпоширеніше. Зазвичай для відеомоніторингу використовують прості дрони, типу Phantom 2, 3, 4. Завданням такого апарата є відеозйомка.

Приклади простих дронів:

DJI Phantom 2 v1 Quadcopter
DJI Phantom 2 v1 Quadcopter
DJI Phantom 3 Professional Quadcopter
DJI Phantom 3 Professional Quadcopter
DJI Phantom 4 Quadcopter
DJI Phantom 4 Quadcopter

Безпілотний літальний апарат, у першу чергу, має бути помічником для агронома, коли стан посівів неможливо оцінити неозброєним оком із землі, що буває при великому за площею полі або на полях з високою рослинністю. Так, можна обійти поле по периметру або підійти до нього впритул, але оцінити, що відбувається всередині поля, справді важко. А літальний апарат можна підняти на потрібну висоту і проглянути детально кожен гектар поля. Навіть більше: маючи поля, які межують одне з одним, і розмістивши апарат на середині такої площі, за один політ можна промоніторити кілька полів одразу. У такому разі дрон використовують як провідник, який показує проблемні ділянки.

За допомогою геоінформаційних систем можна створювати електронні карти на основі даних відеомоніторингу. Це можливо шляхом використання координат і треку польоту дрону. Залежно від додатка, трек можна продивлятися як відеоролик із прив’язкою до карти й точок польоту апарата.

На жаль, при такому способі не існує ніякої прив’язки до техніки та оцифровки в кількісному або якісному співвідношенні до самої проблеми (тобто не можливо порахувати точну кількість гектарів з проблемними зонами або створити конкретне завдання для техніки по її усуненню). Дрон дає виключно візуальне підтвердження виявленої проблеми й глобальними методами її вирішення в господарстві не володіє. Такий спосіб моніторингу лише економить час та прискорює логістику.

При використанні безпілотних літальних апаратів варто пам’ятати про таке поняття, як «сезон польотів», тобто оптимальні погодні умови. Дрони доцільно використовувати при температурі від 0° С і вище, при безвітряній погоді та за відсутності опадів. Звичайні дрони прості не тільки в управлінні, але й в здатності до пошкоджень. Найчастіше це трапляється внаслідок неправильного їх використання. Невідповідний сезон польотів, необізнаність із керуванням (користувач фактично стає пілотом і повинен виконувати всі правила безпечного польоту) призводять до аварійності та ремонту.

Робота простих дронів залежить від певної кількості батарей, кожна з яких дає близько 25 хвилин польоту. Якщо відеомоніторинг необхідний лише для отримання візуальних даних, то такого апарата вистачає на цілий день роботи, його можна заряджати в нічний час і наступного дня знову використовувати повною мірою.

Ще один спосіб відеомоніторингу  це скаладання ортофотоплану, для якого використовують дрони з більш потужними показниками. Користувач задає маршрут, і під час польоту дрон робить велику кількість фотографій, які перекривають одна одну на 30 %. Коли ми маємо такий матеріал, то за допомогою фотограметристів (спеціалісти, які працюють із фотоматеріалом) або спеціальних програм отримуємо детальний ортофотоплан. Зазвичай такі продукти можна отримувати в натуральних кольорах (RGB) або композит NDVI, що дає повне розуміння стану посівів.

Більше інформації читайте в журналі “МеханікPro” № 1, березень 2017.