ЯКІСТЬ, ПЕРЕВІРЕНА ЧАСОМ: ТОВ «ХАВЕСТЕР»

Катерина Шевченко

Старе не значить погане. Продовжуючи тему точного землеробства в цьому номері, ми б хотіли зосередити увагу не на останніх розробках і досягненнях, а на людині, яка стала одним із основоположників цієї течії в Україні. Володимир Іщук, керівник ТОВ «Хавестер», розповідає про входження Precision Planting на український ринок, апгрейт уживаних сівалок, комбайнів та тракторів і, звісно, власний шлях.

− Володимире Адамовичу, почнімо з витоків. Розкажіть, будь ласка, як усе починалося, на чому базувалась ідея створення «Хавестеру» і якими були перші кроки.
− Думка створити власне підприємство зародилася ще тоді, коли я був зовсім малим. Вже тоді я прагнув працювати на тракторному стані, де працював покійний батько. На бригаді проводив купу часу, і поступово, з роками зростання, я бачив проблему в забезпеченні сільськогосподарської техніки запасними частинами.

Вибір освіти був однозначним: спочатку Володимир-Волинський технікум, де вивчився на механіка, а після військової служби — сільськогосподарська академія в Києві. Під час літніх канікул після четвертого курсу працював на підприємстві з надання послуг, а після п’ятого пішов працювати на підприємство вже головним інженером. В компанії «Агро-Інтер» працював тривалий час, де специфікою моєї роботи стало саме постачання і «боротьба» за запасні частини. Восени 1996 року, саме в цій компанії відбулося знайомство з російкомовним американцем Джимом Бюлінгом з яким імпорт вдалося налагодити безпосередньо зі США.

Володимир Іщук, керівник ТОВ «Хавестер».
Володимир Іщук, керівник ТОВ «Хавестер».

В травні 2000 року, довелося піти з роботи через обмеження права прийняття рішень самостійно. Тому, порадившись з Джимом, отримавши згоду на інвестиції й партнерську підтримку — було засновано ТОВ «Хавестер». Англомовна версія Harvester, що в перекладі означає «жнець», «врожай».

Наша діяльність на початку нульових розпочалася з того, що ми стали допомагати господарствам у своєчасному забезпечені запасними частинами. І ось тут прийшло розуміння: мрія почала збуватися.

Перші партії комбайнів John Deere, Case та просапні сівалки John Deere було завезено в 1993 році через асоціацію «Земля і люди» компанією Зенека. Далі компанія Monsanto поставила на ринок сівалки Kinze.

В 1996-1997 роках в Україні відбувся перший сплеск ввозу закордонної техніки. Тоді було поставлено першу тисячу комбайнів John Deere. Ця техніка, та ще в таких кількостях, потребувала сервісу й забезпечення запасними частинами. Ми одні з перших в Україні відпрацювали авіадоставку, налагодили всі можливі шляхи доправлення по Україні. Щотижня мали прямі поставки зі США. В першу чергу обслуговували техніку тих господарств, де були зернозбиральні комбайни й жатки John Deere та Case.

Від самого початку ми поставили роботу на аналіз, адже наша команда постійно прогнозувала несправності наявних комбайнів і їх можливі потреби. Тому дуже прикро, коли «забезпечення» називають звичайною операцією купівлі-продажу.

Процес розвитку розпочався досить стрімко завдяки тому, що ми не мали клопоту з доставкою необхідного продукту до споживача.

Ще одним нашим досягненням стала система кредитування — від етапу ремонту техніки до збирання врожаю. Алгоритм цієї роботи, розроблений ще в двотисячних, успішно працює й нині.

Та все ж разом із розвитком підприємства ми почали пізнавати, і що таке конкуренція. Тому виникла ідея створити додаткові напрями.

− Якщо перейти до практики, розкажіть, з якими проблемами до вас приходять люди і який вигляд має процес переобладнання сівалки?
− Коли людина купує нову сівалку за 150 тис. доларів, вона ментально не готова витратити ще майже 80 тис. на її дообладнання. Тому до нас надходять сівалки переважно зі значним напрацюванням в полі.

Переобладнання сівалки — кропіткий процес, що нагадує конструктор Lego: ми повністю розбираємо сівалку і нанизуємо на «скелет» усі необхідні частини.

Я завжди наголошую на тому, що перед доукомплектуванням високоінтелектуальним продуктом сівалка має пройти ремонт і підгонку саме механічних частин. Бо яке б обладнання ми не поставили на секції, допоки сівалка не відповідатиме технічним вимогам, якісної роботи ви не досягнете.

Сівалка може мати кілька рівнів вдосконалення: перший — переобладнання механічної сівалки на вакуумну, другий — встановлення електричного приводу на кожен висівний апарат і наостанок — індивідуальне довантаження секцій. Всі доповнення відбуваються без заміни попередньо встановленого обладнання.

До масової появи дилерів у цій галузі ми реалізовували 1500 висівних апаратів щороку.

А тепер конкретно по сівалці. Візьмімо для прикладу сівалку White 6500.

Вже досить давно ми завезли її до себе на підприємство, вона настільки стара, що і модель важко згадати. Машина досить довго простоювала, а потім у нас виникла ідея переробити її для сівби цукрового буряку з міжряддям 45 см. Наразі сівалку повністю вкомплектовано, за виключенням швидкісного насіннєпровода, бо він недоцільний для буряку.

Перероблені й удосконалені секції сівалки White 6500.
Перероблені й удосконалені секції сівалки White 6500.

Інтелектуальні продукти Precision Planting на старій сівалці:

Висівний апарат другого покоління в напіврозібраному стані.
Висівний апарат другого покоління в напіврозібраному стані.
Гідравлічна система.
Гідравлічна система.

Сівалка має проводку зі входами живлення, сигналами та іншими елементами, розкладеними по ній.

Тут стоять висівні апарати другого покоління Precision Planting. Чому другого? Тому що перше мало маленькі недоліки: йому важко було висівати насіння дрібних культур, таких як ріпак і навіть пшениця. Тож ми зупинились на другому поколінні, щоб значно розширити можливості сівалки.

Висівний апарат вакуумного типу. Має вакуумну камеру з м’яким ущільненням, та пристроєм для очистки отворів висівного диска від домішок сміття, що можуть бути присутніми у насінні. Цей «виштовхувач» індивідуальний для кожної культури. Зернова камера має пристрій для зняття двійників «сингулятор», буває двох типів, залежно від способу розміщення отворів на висівному диску — в один або два ряди. Тому якщо ми, наприклад, сіємо кукурудзу різної фракції й збільшуємо вакуум для надійного присмоктування великого насіння, це часто сприяє підтягуванню двох менших насінин до одного отвору, то цей пристрій знімає одну з них.

Електричний привод на сівалці працює за принципом «стартер-маховик» з максимально споживаною потужністю у 18 Вт. Якщо не використовувати додаткових систем, то штатної потужності генератора на тракторі вистачає. Звісно, в разі збільшення електроспоживачів у гідравлічну систему включається додаткова генераторна установка, що забезпечує автономність електропостачання сівалки.

Безперечно, під час переобладнання сівалки можна залишати й штатний механічний привід для нового вакуумного висівного апарата, що, в принципі, й обирає більшість людей.

На сівалці також присутній такий елемент, як обмежувач глибини. За допомогою важеля ми механічно можемо змінити глибину закладання насіння для кожної секції.

Якщо говорити про шини, то колеса мають обов’язково бути пружними, через те що всередині є камера атмосферного повітря. І якщо колесо стає пласким, то на нього налипає грунт.

Кожна секція має 45-доларовий фрагмент — повзун. Він слугує для того, щоб дотиснути насінину до посівного ложа. Але з ним слід бути обережним, адже ранньою весною він може провокувати налипання. Тому треба добре подумати про доцільність його використання.

Також на сівалках маємо механізм ущільнення борозенки.

Сівалку обладнано гідравлічним циліндром двосторонньої дії, який створює необхідне зусилля і втримує глибину закладання насіння. Саме циліндр забезпечує цей важливий процес.

У кожного виробника техніки є свої рішення для цього питання, але наш механізм має «зворотній зв’язок» у вигляді тензометричного датчика, що монтується на кожну секцію. Грубо кажучи, ми зважуємо секцію на опорних колесах з частотою 200 герц, а кожні 5 герц контролер в режимі ШИМ регулювання змінює положення електромагнітного клапана який керує потоком оливи до гідроциліндра. Таким чином отримуємо завжди однакову вагу секції на опорних колесах незалежно від ваги насіння в насіннєвому ящику та реакції ґрунту на диски сошника, що постійно змінюється по площі поля.

Якщо говорити про диск сошника, то свій вибір ми зробили на користь компанії Бєлота. Підшипники до сівалок купуємо окремо, ступицю беремо у John Deere разом з ковпачком, а заклепки у Kinze.

Таких індивідуальних сівалок маємо цілий парк, вже навіть зкомплектували агрегат, який вносить рідкі добрива.

Більше інформації читайте в журналі “МеханікPro” № 7, серпень 2018. Або зверніться до нас за телефоном +38 (067) 236 79 48 або адресою mehpro.magazine@gmail.com, щоб отримати журнал безкоштовно.