ЩО МОЖУТЬ ПОПУЛЯРНІ В УКРАЇНІ GPS-НАВІГАТОРИ?

Катерина Шевченко

Незважаючи на стрімкий розвиток точного землеробства, питання «а який купити навігатор?» і досі актуальне для українських господарств, що намагаються вдосконалити технологію управління машинами через GPS-системи. Журнал «МеханікPRO» поспілкувався з ключовими представниками виробників навігаторів нашої країни, які надали найпопулярніші моделі, а ми разом з фермерами дослідили їхні приховані можливості.

Найпопулярнішими системами паралельного водіння в Україні є:
– John Deere AutoTracUniversal 200, Юпітер 9;
– Raven RS1, Raven Industries, Inc;
– дисплей Trimble TMX 2050, Полетехніка;
– TeeJet Uni Pilot Pro, Terminal Service;
– Hexagon Ti, Frendt.

Але спочатку коротко про те, що таке паралельне водіння і його складові.

Система паралельного водіння складається зі спеціального візуального екрану — курсопокажчика, контролера та антени-приймача сигналів GPS та ГЛОНАС. Дана система дозволяє запам’ятати необхідний курс, направляючи трактор паралельно до раніше прокладеної траєкторії (прямолінійної або криволінійної). В результаті обрахунків на дисплеї буде відображатись точне місцезнаходження техніки на полі, рух по траєкторії або відхилення від неї та оброблена площа.

Курсопокажчики (дисплеї) являють собою пристрої, що допомагають визначити оптимальний маршрут як по прямих, так і по кривих лініях з урахуванням будь-якого радіусу розвороту. Зазвичай курсопокажчик — це кольоровий дисплей і динамік, що приймає сигнали GPS та ГЛОНАС, точно визначає місцезнаходження техніки на полі та розраховує найкращий курс і оброблену площу. В результаті розрахунків на дисплеї оператор бачить і чує чіткі рекомендації для руху транспортним засобом.

Автопілот — це система, здатна керувати трактором або комбайном, здійснювати повороти кермом і виконувати різні види робіт відповідно до поставленого задання. Тобто, оператору в кабіні лишається лише встановлювати налаштування та їх контролювати.

Автопілоти бувають електромеханічного та гідравлічного типів. Електромеханічний автопілот дешевший, легко встановлюється (час встановлення близько 4 годин, можна навіть у полі), має задовільну точність. Гідравлічний — дорожчий, встановлюється приблизно за 8-16 годин з використанням спеціального обладнання, має високу точність.

А от підрулювальний пристрій — це той, який безпосередньо допомагає транспортному засобу дотримуватися заданого курсу, не залишати необроблених ділянок грунту й отримувати мінімальне перекриття. До стандартної комплектації підрулювального пристрою входить:

– контролер, що отримує дані від курсопокажчика;
– електричний мотор і фрикційний ролик для управління кермом трактора чи комбайна;
– деякі моделі мають також гіроскоп.

Застосування системи паралельного водіння дозволяє отримати наступні переваги:
– зменшення площі перекриття на полі при посіві, внесенні добрив, збору врожаю і т.д. в 4-5 рази. А це в свою чергу зменшує затрати на робочий час, вкорочує витрати на паливо, посівні матеріали та ЗЗР;
– можливість роботи при поганих погодних умовах, обмеженій видимості або нічний час;- зменшення часу роботу в 1,5-2 рази за рахунок підвищення робочої швидкості та оптимізації руху по полю;
– допомога механізаторам з недостатньою кваліфікацією. Недосвідченим механізаторам досить складно визначати правильну траєкторію руху транспортного засобу «на око». Крім того постійна концентрація на водінні сприяють швидкій появі втоми і розосередженості уваги. Пристрої системи паралельного водіння активно допомагають через інтуїтивний інтерфейс, голосові й текстові підказки у водінні та забезпечують високу результативність праці.

Разом із цим, пришвидшується проведення сезонних робіт і знижуються витрати на персонал. У середньому капіталовкладення в системи паралельного водіння окупаються протягом 3-6 місяців.

А тепер по кожній системі окремо.

Безперечно, великий сегмент ринку займають системи автоматичного водіння від John Deere. Популярною моделлю на ринку України є John Deere AutoTrac Universal 200 з електромеханічним автопілотом.

Більше інформації читайте в журналі “МеханікPro” № 8, жовтень 2018. Або зверніться до нас за телефоном +38 (067) 236 79 48 або адресою mehpro.magazine@gmail.com, щоб отримати журнал безкоштовно.