ФУНГІЦИДНИЙ ЗАХИСТ, І НЕ ТІЛЬКИ, ВІД ТОВ «КИЩЕНЦІ»

Тетяна Сухоярська

У середньому втрати рослинницької продукції від шкідливих організмів становлять 30%, а в періоди спалахів епіфітотій хвороб, розмноження шкідників та при сильному забур’яненні вони можуть перевищувати 50%. А інколи врожай гине повністю.

Так, без захисних заходів навіть на високому агротехнічному фоні можна одержати низький урожай зерна та ще й поганої якості.

Захист рослин від хвороб є важливою складовою частиною технології їх вирощування.

Ефективним методом інтегрованого захисту проти низки хвороб є використання протруйників та фунгіцидів. Це істотно обмежує поширення й розвиток захворювань, зводить до мінімуму використання на озимих культурах хімічних засобів захисту, знижує собівартість отриманої продукції, оздоровлює довкілля. Що стосується осіннього захисту озимих, то це один із важливих факторів доброї перезимівлі та подальшої продуктивності посівів.

Своїм багаторічним досвідом у питаннях фунгіцидного захисту озимих культур поділився агроном ТОВ «Кищенці» Василь Пензай.

Василь Пензай, агроном ТОВ «Кищенці», Черкаська область.
Василь Пензай, агроном ТОВ «Кищенці», Черкаська область.

− Василю Федоровичу, якими для вас є першочергові кроки у боротьбі з захворюваннями рослин?
− Коли ми говоримо про захист сходів від хвороб та шкідників, то тут важливо приділити увагу протруюванню насіння. Перевагу варто віддати протруйникам, які характеризуються широким спектром дії й мають високу фунгіцидну ефективність. Адже 60% усіх хвороб рослин передаються з насінням, до того ж велика кількість інфекції накопичується в полях. Цього цілком достатньо для розвитку патогенів у посівах за сприятливих погодних умов. Тому фунгіцидний захист насіння перед висівом є важливим профілактичним заходом. Оскільки відомо, що будь-яку хворобу простіше відвернути, ніж потім лікувати.

Особливу увагу потрібно звернути на інсектицидний протруйник. Багато шкідників у посівах сільськогосподарських культур є переносниками вірусних хвороб. Тож захист насіння найкраще проводити фунгіцидно-інсектицидний, причому науковці рекомендують навіть застосовувати трикомпонентні протруйники: два фунгіциди та інсектицид. Протруєння ми бачимо як обов’язковий захід.

Агротехнічні заходи, проведені якісно та своєчасно, також значно обмежують ураження культур хворобами. Основним заходом є правильне чергування культур у сівозміні, розміщення їх, по можливості, після кращих попередників.

За даними багатьох джерел, на сьогодні втрати врожаю від хвороб більші, ніж від шкідників. Якщо брати, наприклад, пшеницю, то в разі високого ураження хворобами втрати можуть становити 50%, а якщо на полі великий відсоток рослин з кореневими гнилями ще з осені, то врожай узагалі можна втратити.

Ми в господарстві обов’язково протруюємо насіння як озимої пшениці, так і озимого ячменю. Використовуємо фунгіцидно-інсектицидний обробіток з одночасним додаванням мікродобрив. Є в нас лінія з очищення, в якій встановлено протруйник на два резервуари, де готуються бакові суміші. Це дає змогу внести різну кількість компонентів в одну бакову суміш, розділивши їх. Хоча сам процес обробки йде одночасно.

Хотів би звернути увагу на те, що, протруюючи насіння, потрібно використовувати прилипачі. Це запобігає видуванню протруйника під час засипання в сівалку та подальшого проходження через висівний апарат.

− З вашого досвіду, які препарати для протруєння насіння для вас є топовими?

Більше інформації читайте в журналі “МеханікPro” № 7, серпень 2018. Або зверніться до нас за телефоном +38 (067) 236 79 48 або адресою mehpro.magazine@gmail.com, щоб отримати журнал безкоштовно.