ТРУДЯГИ ЕКОНОМ-КЛАСУ НА 110 К. С.

Руслан Оляднічук

Незважаючи на популярність високопродуктивної техніки, серед малих та середніх фермерів дедалі більший попит мають трактори з потужністю двигуна 110 к. с. Завдяки своїй універсальності вони стають незамінними помічниками у господарстві. Подивімося, що ж нам пропонує ринок у даному класі.

Загальна характеристика

Трактори потужністю 110 к. с. та масою від 4 до 5 т за своїми тягово-зчіпними властивостями належать до тракторів класу тяги 20 кН та забезпечують у робочому діапазоні швидкостей номінальне тягове зусилля на рівні 18-20 кН і більше. Як правило, така група тракторів оснащується синхронізованою механічною КПП з кількістю ступенів 12/4 або реверсивною 12/12, хоча є моделі, які мають двоступеневий збільшувач крутного моменту, що дозволяє переключитися під навантаженням, а це дуже практично при виконанні важких операцій. Зазвичай продуктивність гідравлічної системи для зовнішніх споживачів становить до 50 л/хв. і механічне керування клапанами. Більш дорогі комплектації можуть мати електричне керування клапанами та муфту вільного зливу. Задній начіпний пристрій має приєднувальні розміри ІІ категорії з вантажопідйомністю від 3500 до 4400 кг на осі підвісу. Вал відбору потужності може мати незалежний привід із частотою обертання хвостовика 540/540Е та 1000 об/хв., також деякі виробники пропонують синхронний привід. Дуже добре, якщо конструкція ВВП дає можливість змінювати хвостовики з різною кількістю та формою шліців. Залежно від поставлених завдань, трактори оснащують шинами різних типорозмірів.

Головною особливістю тракторів економ-класу є простота і надійність конструкції та мінімальна кількість електронних систем.

Агрегатування

Ці трактори агрегатують переважно з машинами, які належать до тягового класу 14 кН, при цьому наявний запас потужності дозволяє підвищити продуктивність праці через збільшення швидкості руху.

Для обробітку ґрунту трактори потужністю 110 к. с. комплектують звичайними та обертовими трикорпусними плугами, дискаторами із шириною захвату 4 м, дисковими боронами 2,0−2,5 м, культиваторами до 4,5 м, пружинними боронами для закриття вологи — до 15 м. Для сівби за традиційною технологією трактори агрегатують із зерновими сівалками із захватом 5,4 та 6 м, а за мінімальною — 4 м. Для сівби просапних культур трактори комплектують 8-рядними сівалками з полозоподібними та дисковими сошниками, при цьому потрібно врахувати вагу сівалки, заповненої насінням і добривом, та вантажопідйомність начіпного механізму. Через незначну вагу трактори використовують на ранньовесняному підживленні, поєднуючи їх із начіпними розкидачами місткістю до 1000 л та напівпричіпними — до 2 000 л.

Для роботи з обприскувачами та міжрядного обробітку ґрунту на культурах із різним міжряддям конструкція трактора повинна передбачати зміну колії та вузькі шини. Якщо при міжрядному обробітку вноситимуться мінеральні добрива, обов’язково потрібно виконати баластування трактора. Для стійкості руху та керованості на передній міст слід забезпечити 35–40 % ваги агрегата.

Досить часто такі трактори використовують на заготівлі кормів, агрегатуючи їх із косарками, граблями, ворушилками, рулонними та тюковими прес-підбирачами, причіпними комбайнами.

Агрегатуючи трактори з причепами або напівпричепами, потрібно звернути увагу на допустиму величину вертикального навантаження на причіпний пристрій та тип гальмової системи на причепі. Для роботи з фронтальним навантажувачем трактор повинен мати підсилений передній міст та прозорий люк у даху для контролю обладнання у верхньому положенні.

Поради

⇒ При виборі трактора потрібно чітко розуміти, з якими машинами він буде агрегатуватись.

⇒ Треба звернути увагу на кількість передач, які входять до робочого діапазону швидкостей.

⇒ Наявність електронних помічників покращує процес керування трактором та робочою машиною.

⇒ Для ефективного використання трактора необхідно дотримуватись рекомендацій виробника стосовно баластування та тиску в шинах.

⇒ Вибір трактора — це вибір надійного дилера та якісного і швидкого сервісу.

CASE IH Farmall JX 110 

Серія тракторів Farmall JX включає шість моделей потужністю від 65 до 110 к. с., які відповідають будь-яким вимогам до потужності.

Case IH Farmall JX 110.
Case IH Farmall JX 110.

На Farmall JX 110 встановлено двигун серії S8000 з ПНВТ, турбонадувом та проміжним охолоджувачем повітря потужністю 110 к. с. при 2300 об/хв., що відповідає нормам Tier 3. Механічна КПП 12/12 (3 діапазони по 4 синхронізовані передачі) забезпечує швидкість руху до 30 км/год. Функція Power Shuttle дає просте маневрування вперед/назад при роботі з навантажувачем. У стандартній комплектації поставляється разом з ВВП 540/1000 об/хв., опція — 540/540Е.

Трактори Farmall JX обладнано гідросистемою з відкритим центром та насосом продуктивністю 51,7 л/хв. зі встановленням трьох задніх дистанційних клапанів. Вантажопідйомність начіпної системи становить 3565 кг.
Трактори Farmall JX обладнано гідросистемою з відкритим центром та насосом продуктивністю 51,7 л/хв. зі встановленням трьох задніх дистанційних клапанів. Вантажопідйомність начіпної системи становить 3565 кг.

+ Переваги: елементи управління з логічним розташуванням.

– Недоліки: вантажопідйомність ЗНП, коротке заднє крило, мала місткість паливного бака.

Більше інформації про трактори John Deere 6110В, Landini Рowerfarm 110, New Holland TD5, Zetor Proxima Plus, Беларус 1025 читайте в журналі “МеханікPro” № 5, квітень 2018. Або зверніться до нас за телефоном +38 (067) 236 79 48 чи адресою mehpro.magazine@gmail.com, щоб отримати журнал безкоштовно.