ТРАДИЦІЙНИЙ ТОЧНИЙ ВИСІВ

Андрій Войтік, канд. техн. наук, доцент, технічний консультант

Якість роботи агрегатів при висіві технічних культур дуже впливає на формування майбутнього врожаю. Розподіл зерен окремо одне від одного на точно задану глибину та з рівномірною відстанню між насінинами в рядку – на сьогодні це навіть не вимоги, а стандарт, якого повинні дотримуватися виробники сівалок. В Україні сівалки для технічних культур представлено багатьма виробниками. Розглянемо, що сьогодні пропонують такі світові виробники, як KUHN, VÄDERSTAD, KVERNELAND та HORSCH

Важливим конструктивним елементом при виборі сівалки є її рама. Здавалося б, рама то й рама, на що тут звертати увагу? Але саме цей елемент визначає, наскільки універсальною є сівалка, наскільки швидко вона може пристосуватися до потрібної ширини міжрядь чи до колії трактора.

Суцільна рама є найпростішою й водночас універсальною конструкцією. Сівалка Maxima 2 M фірми KUHN – це свого роду конструктор з Н-подібною рамою, що дає можливість виконувати різноманітні завдання. Ширина міжрядь від 25 до 90 см не є проблемою для цієї сівалки. Можна висівати широкий спектр культур — таких як кукурудза, соняшник, соя, ріпак, цукровий буряк та деякі види овочів. До сівалок такого ж типу належать моделі Tempo R та V фірми VÄDERSTAD, а також Optima L фірми KVERNELAND. Все, що потрібно, – це приділити час для розміщення секцій на рамі відповідно до заданих умов. Ну і, звісно, не потрібно забувати, що на мінімальну ширину міжрядь будуть впливати розміри опорних коліс та їх розміщення. Для охочих отримати вузькі міжряддя опорні колеса повинні розміщуватись попереду рами.

Сівалка KUHN Maxima 2 TRX
Сівалка KUHN Maxima 2 TRX

Якщо для вас час є визначальним фактором і переміщувати секції по рамі сівалки вручну занадто довго, то цю проблему вирішать сівалки з телескопічною рамою. Широкий діапазон міжрядь, від 45 до 80 см, забезпечують такі моделі, як Optima V, Tempo Т та Maxima 2 модифікацій TS i TI, що робить їх зручнішими в експлуатації. Наявність механізму автофіксації рами, як у моделі Maxima 2 TI, дає можливість не лише за кілька хвилин змінити ширину міжрядь, а й, найголовніше, провести правильне агрегатування машини.

Сівалка VÄDERSTAD Tempo L 16
Сівалка VÄDERSTAD Tempo L 16

Високопродуктивний висів забезпечують моделі зі складною рамою. Хоча вони й працюють тільки з міжряддями 70–80 см та здатні висівати 12-16 рядків одночасно. Агрегатуються дані сівалки з потужними тракторами, які до цього могли працювати лише на обробітку ґрунту, а це дає змогу оптимізувати використання МТП. До цієї групи належать сівалки Tempo L, Maxima 2 R та RX, а також Optima РН.

Окремо відзначимо моделі сівалок з причіпною рамою. Прості моделі з суцільною рамою, такі як Maxima 2 ТМ, добре підходять до тракторів з потужністю від 80 к.с. Охочим висівати одночасно 16 і більше рядків потрібно звернути увагу на моделі зі складною рамою — наприклад, Optima TF. Переваги телескопічної рами нададуть сівалки типу Maxima 2 R або Tempo L.

Сівалка KVERNELAND Optima TFmaxi
Сівалка KVERNELAND Optima TFmaxi

До окремої групи слід віднести причіпні машини, на яких центральний бункер для добрив чи насіння розміщено уздовж не основної рами сівалки, а вздовж причіпного дишла. До таких сівалок належить родина машин HORSH Maestro, моделі Optima TFmaxi, Tempo L та Maxima 2 TRX. Об‘єм бункера цих машин у рази більший за попередні, завдяки чому можна одночасно висівати до 36 рядків, не витрачаючи при цьому часу на завантаження добрив, а якщо говорити про Maestro SW та Optima TFmaxi, то ще й насіння. Взагалі сівалки Maestro SW просто «монстри» порівняно з іншими. Усі конкуренти фірми HORSH пропонують максимально 16 висівних секцій на своїх сівалках і лише Maestro SW висіває до 24 рядків з міжряддями 70-75 см, або ж до 36 рядків з міжряддями 45-50 см.

 

Сівалка HORSCH Maestro SW
Сівалка HORSCH Maestro SW

Далі проведемо детальний аналіз сівалок на основі моделей Maxima 2 TRX, Tempo L, Maestro SW та Optima TFmaxi. Їх сміливо можна назвати флагманами, і потрібно зрозуміти, чи зможуть вони забезпечити якісний висів та закласти гарний урожай.

Висівні секції кріпляться до основної рами паралелограмними механізмами, що дозволяє копіювати рельєф поля. Всі секції, за винятком сівалок VÄDERSTAD Tempo L, оснащено пневматичними вакуумними висівними апаратами. У сівалок Maxima 2 діаметр дисків цих апаратів збільшено, що підвищує норму висіву через додаткову кількість отворів. Також спрощено заміну дисків. Кришка висівного апарата відкривається при натисканні на підпружинений 0важіль. Кут відкриття достатній для того, щоб швидко і без зусиль замінити диски відповідно до культури, яку сіятимуть. Відсутність гвинтових фіксаторів кришки картера висівного апарата дозволила вирівняти тиск на гумовий ущільнювач і виключити можливість його розриву через надмірне затягування кріплень.

Висівні апарати сівалок Optima TFmaxi відзначаються тим, що висівний диск обертається разом із вакуумною камерою, а повітря відкачується через пустотілу вісь обертання. Така конструкція не потребує ущільнювальних кілець, а отже, має менше тертя та крутний момент для приводу.

Висівний апарат сівалки Optima TFmaxi
Висівний апарат сівалки Optima TFmaxi

Інженери фірми HORSH вирішили організувати подачу насіння до висівних апаратів із центрального бункера, об’єм якого 2000 л. Така сівалка навіть у 36-рядному виконанні зможе довго працювати без дозаправок насінням. Особливістю конструкції є висівний диск із відкритими на периферію пазами замість отворів. До дисків насіння подається порційно за допомогою повітряного потоку, а кількість насіння визначається змінним котушковим дозатором, встановленим під бункером. Велику увагу потрібно звертати на культуру, яку висіватимуть. Сьогодні фірми KUHN та  KVERNELAND також пропонують сівалки з центральним бункером.

Окремо серед цих машин стоїть сівалка Tempo L, з принципово іншим пневматичним висівним апаратом. Тут насінини не присмоктуються до диска вакуумом, а притискаються до нього тиском повітря. Після того, як гумовий ролик перекриває отвір на диску, насінина повітряним потоком здувається, зі сталою швидкістю спрямовується по насіннєпроводу в сошник і «вистрелює» з нього. Це дозволяє зменшити нерівномірність розподілу насінин у борозні через вібрації висівних секцій. Тому дає змогу збільшити робочу швидкість сівалки, при цьому насіння під час вильоту вловлюється м’яким гумовим роликом, створюючи заодно хороший контакт  насінини з ґрунтом.

Висівний апарат сівалки Tempo L
Висівний апарат сівалки Tempo L

Привід висівних апаратів здійснюється від окремих електродвигунів і лише в сівалки Maxima 2 – від коліс через редуктори. І хоча механічний привід дешевший, тільки електропривід висівних дисків дозволяє використати всі можливості точного землеробства.

Важливим параметром якості під час сівби технічних культур є відсутність «двійників». У пневматичних висівних апаратах за це відповідає скидач зайвого насіння. У сівалок Maxima 2 він має вигляд зубчатого сектора, який розміщений над рядом отворів висівного диска. Відповідно до розміру насінин, положення скидача регулюється поворотом руків’я ексцентрикового механізму, на якому він закріплений. Такою конструкцією можна швидко виконати необхідні регулювання, вона пройшла успішну перевірку у виробничих умовах.

Висівні апарати сівалок Tempo L обладнано роликовими скидачами зайвого насіння. Роликів у кожному апараті по три – це запобігає висіву «двійників». Конструкція висівних апаратів сівалок Maestro SW передбачає використання двох скребків для скидання зайвого насіння – зовнішній зубчастий сектор та внутрішня заокруглена пластина, причому скребки необхідно замінювати залежно від культури. Є зовнішній і внутрішній скребки для сої та окремо внутрішній скребок для цукрових буряків і сорго. Регулюють залежно від розміру насінин лише зовнішній. Схожу систему скидачів зайвого насіння застосовано у висівних апаратах сівалки Optima TFmaxi, але з однією відмінністю: положення внутрішнього скидача також регулюється.

Виробники пневматичних сівалок орієнтуються на використання рами машини як ресивера для відкачування повітря і створення вакууму у висівних апаратах. Така схема дозволяє вирівняти по довжині всі трубопроводи, якими повітря відкачується безпосередньо з висівних апаратів, а відповідно й забезпечити рівномірне розрідження незалежно від розміщення секцій щодо вентилятора. Останній, до речі, має привід від валу відбору потужності трактора. Для забезпечення необхідного вакууму в 60 барів ВВП повинен працювати в діапазоні 470-540 об./хв. або ж 870-1000 об./хв. (залежно від типу ВВП). Як опцію можна замовити привід вентилятора від гідромотора, і якщо ви плануєте використовувати часткові режими роботи двигуна трактора під час сівби, то даною опцією потрібно обов’язково скористатися. Гідропривід набуває дедалі більшого поширення й серед інших виробників, особливо коли йдеться про широкозахватні причіпні машини. Зверніть увагу, що гідравлічна система трактора має забезпечувати подачу мастила з продуктивністю 150-200 л/хв., інакше потрібна або менша сівалка, або сівалка з власною гідросистемою.

Сьогодні дедалі частіше використовують дводискові сошники на сівалках, що відзначаються своєю універсальністю. Вони можуть працювати як по обробленому ґрунту, так і по мульчі. Якщо розібратися детальніше, то дисковий сошник (а точніше, його діаметр) – неоднозначний параметр. З одного боку, зі збільшенням діаметра дисків їм стає легше розрізати рослинні рештки та ґрунт, утворювати борозну, а значить, витрачається менше енергії. Але водночас довшає відстань падіння насінини від висівного апарата до дна борозни, а це, в свою чергу, збільшує нерівномірність розташування рослин по рядку. Багато виробників посівної техніки зупинили свій вибір на дискових сошниках діаметром 38 см.

Диски сошників містяться між двома опорними колесами, які обмежують їх заглиблення, а відповідно й регулюють глибину висіву. Глибина регулюється досить простим і на сьогодні стандартним способом: переміщенням відповідного руків’я по спеціальній шкалі для кожної висівної секції окремо. Однак не завжди. На сівалках Optima TFmaxi глибина ходу сошників регулюється безступінчасто-гвинтовим механізмом. Особливістю сівалок Tempo L є опорні колеса, що «тягнуться» за висівною секцією, а це зменшує тягові затрати та вібрації. Потрібно сказати, що ширина опорних коліс впливає на рівномірність укладання насіння по глибині, а це, в свою чергу, відчутно впливатиме на рівномірність сходів. Оснащені опорними колесами діаметром майже 40 см та шириною 12 см, сучасні сівалки добре справляються з цим завданням.

Секція сівалки Optima HD: 1 і 2 – бункери різної місткості для насіння; 3 і 4 – паралелограми з механізмами довантаження секцій; 5 і 6 – відокремлювачі рослинних решток і грудок; 7 і 8 – прикочувальні котки різної товщини; 9 і 10 – опорні колеса секції з сошниками; 11 – механізм регулювання глибини висіву; 12 і 13 – проміжні прикочувальні котки зі сталі та гуми
Секція сівалки Optima HD: 1 і 2 – бункери різної місткості для насіння; 3 і 4 – паралелограми з механізмами довантаження секцій; 5 і 6 – відокремлювачі рослинних решток і грудок; 7 і 8 – прикочувальні котки різної товщини; 9 і 10 – опорні колеса секції з сошниками; 11 – механізм регулювання глибини висіву; 12 і 13 – проміжні прикочувальні котки зі сталі та гуми

Для кращого формування борозни між дисками сошників встановлюють спеціальні полозки. Вони додатково ущільнюють дно борозни, вирівнюючи його та пришвидшуючи підняття вологи з нижніх шарів ґрунту. Вигнутий жолоб, що міститься над полозком, подає насіння у вже сформоване посівне ложе. Відразу після укладання насінина прикочується притискним роликом. Така конструкція дозволяє уникнути відскакування насінини від дна борозни, що особливо актуально при сівбі такої культури, як цукрові буряки. В разі потреби прикочувальний коток легко підіймається, окрім сівалок Tempo L. В цих сівалок насінини вилітають із трубки з великою швидкістю, а гумовий ролик діаметром 30 см повинен їх ловити та притискати до дна борозни.

Секція сівалки Tempo
Секція сівалки Tempo

Щоб сошники надійно заглиблювались у ґрунт, розрізаючи при цьому рослинні рештки, вони повинні створювати відповідний тиск. Діапазон тиску сошників на ґрунт у сівалок Maxima 2 становить 120-200 кг. Пружинним механізмом можна додатково збільшити тиск на 20 кг. Конструкція паралелограма сівалок Optima TFmaxi дозволяє додатково довантажувати секції до 100 кг, отримавши при цьому максимальний тиск сошника на грунт у 230 кг. На сівалках Maestro SW та Tempo L довантажування висівних секцій відбувається за допомогою гідравліки, завдяки чому можна регулювати тиск у першому разі в межах 125-300 кг, а в другому – до 325 кг на один сошник.

 

 

Секція сівалки Maestro SW
Секція сівалки Maestro SW

Взагалі тиск сошників на ґрунт у сівалках такого типу значною мірою залежить від рівня заповненості бункерів насінням та добривами, а тому це обов’язково потрібно враховувати при виборі сівалки. Якщо у вас тверді ґрунти, на яких зверху залишається з року в рік великий шар мульчі, то падіння тиску менш як 100 кг на сошник в результаті зменшення ваги добрив і насіння може призвести до висіву останнього у шар рослинних решток, а не в ґрунт. У таких випадках слід подумати про дообладнання сівалки баластом.

Борозну закривають встановлені під кутом один до одного прикочувальні котки. Їх тиск на ґрунт та кут встановлення можна відрегулювати залежно від умов роботи. Лише у сівалках Maxima 2 спочатку закривальні диски розрізають ґрунт у вертикальній площині з обох боків від борозни, а вже потім котки її закривають. Це важливо на сухих і глинистих ґрунтах при роботі за мінімальною технологією обробітку, коли велика кількість пожнивних решток на поверхні поля, при роботі на схилах чи на розворотах. На піщаних ґрунтах замість дисків можна поставити скребкові загортачі.

Залежно від умов роботи є можливість використання різних прикочувальних котків. На піщаних ґрунтах добре себе зарекомендували одинарні плоскі гумові котки шириною 25-50 см, на суглинках краще працюють подвійні металеві, а на глинистих ґрунтах слід віддати перевагу подвійним гумовим коткам шириною 2,5-5 см.

На рівномірність розподілу насіння дуже впливає конструкція висівних секцій, але і швидкість руху агрегата дуже важлива. Пневматичні сівалки точного висіву при швидкості руху понад 8 км/год. погано впораються з дотриманням вимог. При швидкості більше 8 км/год. частка насінин, що знаходяться в інтервалі 50-150% від заданої відстані між рослинами, падає нижче 75%. А цей інтервал передбачає, що, наприклад, при заданій відстані між насінинами в 20 см допускається діапазон від 10 до 30 см. При меншій відстані  це вже вважається двійниками, а при більшій – пропуски.

Якщо оцінювати роботу сівалки в цілому, то за результатами випробувань дослідного центру DLG при роботі на швидкості до 8 км/год. висівні апарати з роботою справляються добре. Кількість двійників і пропусків, як правило, не перевищує 0,5 %. Але ці показники досить сильно залежать від типу насіння, його сорту та ін.

По-іншому складається ситуація з рівномірністю розподілу насіння в борозні. При швидкості до 6 км/год. сівалки дають добрі результати, на швидкості 8 км/год. вони близькі до добрих або задовільних, а при 10 км/год. – незадовільні. Ця проблема пов’язана з відстанню падіння насінини від висівного апарата до дна борозни. У сівалок Maxima 2 ця відстань становить 50 см, а в Optima TFmaxi – 58. І хоча насіння подається напрямним жолобом, період і траєкторія польоту окремих насінин все ж різняться, що і спричиняє нерівномірність їх розміщення у борозні. Слід зазначити, що такий недолік притаманний більшості сівалок з дисковими сошниками. Краща ситуація спостерігається лише у сівалок Tempo L. Завдяки висівному апаратові, що працює під тиском, ці машини при забезпеченні однакових показників якості можуть працювати з більшою робочою швидкістю приблизно на 6 км/год.

Також конструкція висівного апарата сівалок Maestro SW завдяки плавному переходу колової швидкості руху насінини в прямолінійний рух в напрямку посівного ложа та відстань падіння в 45 см дає змогу якщо не зовсім уникнути, то значно зменшити нерівномірність. Проте не забуваймо, що хоч конструкція сучасних пневматичних сівалок точного висіву і дозволяє їм працювати на швидкості 12 або навіть 15 км на годину, та для цього потрібні ідеальні умови. Реальні умови на полі бувають далекими від ідеалу, і якщо ми хочемо отримати рівномірні сходи, то продуктивністю доведеться пожертвувати.

Додатково сівалки оснащуються системами для одночасного внесення гранульованих добрив, на що теж треба звернути увагу при виборі машини Деякі сівалки можуть вносити добрива в межах від 50 до 700 кг/га, інші – не більше 400 кг/га. За даними досліджень DLG, сучасні сівалки мають дуже хороший показник рівномірності розподілу добрив по ширині з коефіцієнтом варіації близько 1 %.

Не можна забувати і про можливість встановлення на сівалці мікрогранулятора. Ця маленька, але важлива система дає змогу одночасно з насінням вносити у зону рядка мікрогранули інсектицидів для боротьби зі шкідниками. Мікрогранулятор може бути центральним, коли один бункер обслуговує до дев’яти рядків, як на сівалках Maxima 2, а може бути окремий на кожен рядок, як на сівалках Tempo L.

Підсумовуючи сказане, можна зробити висновок, що виробники пневматичних сівалок продовжили свої традиції точного висіву технічних культур. Результатом роботи фахівців став широкий модельний ряд хороших, а в таких моментах, як рівномірний розподіл добрив, мінімальний рівень двійників та пропусків, рівномірна глибина розміщення насіння,  – дуже хороших сівалок, які здатні задовольнити вимогливого сільськогосподарського виробника.