ТОНКОЩІ НАЛАШТУВАНЬ АПАРАТІВ ТОЧНОГО ВИСІВУ

Андрій Войтік

Підготовка до роботи сівалок точного висіву завжди відповідальна справа. Адже саме від того, як ви налаштуєте таку машину, залежатиме і точність висіву. Розгляньмо особливості налаштування різних висівних апаратів сівалок Kuhn Maxima 2, Kvernekand TF, Horsch Maestro, Kinze 4900, John Deere 1725, Väderstad Tempo, Lemken Azurit, Amazone EDX.

Ніколи не використовуйте диски із надто великим діаметром отворів. Це різко погіршує якість сівби. Наприклад, для сівалки Kuhn Maxima 2 при висіві кукурудзи рекомендуються диски з діаметром отворів 5 мм. Якщо насіння дрібне, то можна використати диски з отворами 4,5 або 3,5 мм. Для крупного беремо диски з отворами 5,5 мм. Соняшникові найкраще підійдуть диски з діаметром отворів 2,5 (дрібне й середнє насіння) або 3,5 мм (крупне).

Перед початком сівби завжди оглядайте висівні диски на всіх секціях сівалки. Коли міняєте диски, позначайте, з якої секції їх було знято. Кожен диск потрібно встановлювати назад на своє місце, саме на ту секцію, з якої його зняли: якість роботи буде кращою. Мітку на диску ставлять з боку вакуумної камери. Якщо ж диск працює з мішалкою, то треба з другого боку зробити мітки і на диску і на мішалці. При заміні дисків мітки повинні збігатися.

Залежно від кількості рядків отворів на диску та наявності на ньому мішалки потрібно встановити відповідний ежектор та спейсер (якщо це передбачено конструкцією) у кожному висівному апараті.

На завершення налаштовуємо скидач зайвого насіння. Спочатку встановлюємо рекомендоване положення. Потім у стаціонарних умовах проводимо налаштування, доки не отримаємо бажану якість висіву. Виконавши таке налаштування на одному висівному апараті, на інших просто переводимо рукоятку скидача в аналогічні положення.

Контролювати наявність пропусків та двійників потрібно і під час роботи в полі. В разі необхідності змінюємо положення скидача.

Працюючи з дрібним насінням на схилах або полях з нерівним рельєфом, слід за допомогою спеціального важеля зменшити подачу насіння з бункерів до висівних апаратів, змінивши положення обмежувача сипучості. Якщо у висівний апарат надходить занадто багато насіння, то порушується рівномірність його розподілу, воно може пошкоджуватися та випадати самовільно з апарата.

Ось так виглядає висівний апарат сівалки Kuhn Maxima 2. На перший погляд усе просто, проте існує низка, здавалося б, дрібниць, які здатні сильно вплинути на якість висіву
Ось так виглядає висівний апарат сівалки Kuhn Maxima 2. На перший погляд усе просто, проте існує низка, здавалося б, дрібниць, які здатні сильно вплинути на якість висіву

Якщо висівний апарат має два скидачі зайвих насінин, верхній і нижній, то налаштування краще починати з верхнього. Через оглядове вікно апарата стежимо за роботою скидачів і в разі необхідності регулюємо їх положення. Під час сівби крупнонасінних культур нижній скидач можна демонтувати, щоб уникнути пропусків.

Більше інформації читайте в журналі “МеханікPro” № 5, квітень 2018. Або зверніться до нас за телефоном +38 (067) 236 79 48 чи адресою mehpro.magazine@gmail.com, щоб отримати журнал безкоштовно.