СОНЯШНИК МАЄ БУТИ РЕНТАБЕЛЬНИМ

На правах реклами

За інформацією Всеукраїнського наукового інституту селекції

Селекційна програма соняшнику, яка працює у Всеукраїнському науковому інституті селекції, дала змогу створити на сьогодні уже 12 високопродуктивних гібридів, що забезпечують прибутковість вирощування в різних ґрунтово-кліматичних умовах.

Яку максимальну врожайність можна отримати із гектара соняшнику в Україні? Запитання неоднозначне, і його слід сформулювати так: як підвищити рентабельність вирощування цієї культури, разом з цим мінімізувавши фінансові та агрономічні ризики?

Як свідчить досвід провідних селекційних компаній світу, максимуму реального потенціалу врожайності гібридів соняшнику майже досягнуто. Навряд чи найближчим часом на цьому напрямку будуть здійснені серйозні прориви. Тому головна увага науковців насіннєвих компаній звернена на посилення ознак стійкості рослини до стресових факторів, в тому числі хвороб і шкідників, та підвищення фінансової привабливості вирощування кожного конкретного гібрида. В цьому плані на ринку України впевнено виступає вітчизняна селекція, що впродовж останніх років доводить власну конкурентоспроможність. В першу чергу мова про бренд ВНІС — посівний матеріал Всеукраїнського наукового інституту селекції.

Компанія ВНІС заснована доктором біологічних наук Парієм Федором Микитовичем у 1999 році. Це — перша приватна селекційна установа на теренах України. Федір Микитович — видатний український науковець, автор сотень наукових праць у галузі генетики, селекції та насінництва, він створив майже 50 сортів і гібридів сільгоспкультур та запатентував 50 винаходів із технології селекційного процесу. Сама ідея заснування ВНІС ґрунтувалася на тому, щоб поєднати досягнення вітчизняної селекції із провідними світовими технологіями. Передусім це стосується таких популярних культур як ріпак, кукурудза, пшениця, цукрові буряки та звичайно ж, соняшник. Впродовж вже двох десятиріч поспіль науково-дослідна робота ВНІС була зорієнтована на провідні світові практики, що зрештою дало відмінні результати.

На сьогодні, лінійка гібридів та сортів соняшнику Всеукраїнського наукового інституту селекції нараховує вже більш як 14 назв. За кожною із них стоїть багаторічна науково-дослідна робота, побудована на найсучасніших селекційних технологіях. Це як класична селекція, так і методи гаплоіндукції, ДНК-маркерів та інші технології, що дають змогу нині регулярно виводити спочатку на випробувальні ділянки, а згодом — у промислові посіви нові гібриди соняшнику. Цьому сприяють і селекційні розсадники ВНІС, розташовані у Південній Америці, зокрема, потужністю по соняшнику на понад 4000 номерів.

Ми почасти звиклися із думкою, що вітчизняна продукція апріорі повинна бути менш якісною, аніж західна. Нічого дивного — в аграрному секторі на закріплення цього твердження щороку витрачаються багатомільйонні бюджети. Мовляв, чим гучніше розрекламований бренд, чим дорожче коштує насіння, і тим кращий результат ви отримаєте. Внаслідок цього власники незрідка дають команду агрономам висівати вітчизняне насіння за принципом «може вродить, може — ні», відводячи найгірші поля та економлячи на добривах та ЗЗР. Ясна річ, що такий підхід утверджує аграріїв в думці щодо «відсталості» вітчизняної селекції.

Саме тому унікальною рисою команди Всеукраїнського інституту селекції, яку сьогодні очолюють сини Федора Парія — Мирослав та Ярослав Парії, є прагнення бути кращими на ринку і дати вітчизняним господарствам не просто посівний матеріал, а дієвий інструмент гарантованого отримання високої рентабельності вирощування тієї чи іншої культури. І передусім соняшнику, яким в Україні сьогодні засіяно вже понад 6 млн га.

Ярослав Парій.
Ярослав Парій.

Соняшник є однією із найбільш прибуткових культур та водночас і однією із найпроблемніших. До таких традиційних викликів як нестача вологи, шкідники й хвороби на посівах соняшнику в Південних та Східних регіонах додається необхідність протистояти всюдисущій рослині-паразиту — вовчку, що інфікує кореневу систему соняшника і завдає значну шкоду продуктивності рослини.

Універсальних рішень для боротьби із вовчком, який нині ледь не щороку продукує нові раси, не існує. Оптимальним є поєднання традиційних агротехнічних засобів із гібридами, що мають генетичну стійкість до якомога більшої кількості рас вовчку та водночас — до гербіцидів типу Євро-лайтнінг, які відносно ефективно вирішують проблему із рослиною-паразитом.

Селекціонерам ВНІС вдалося успішно виконати завдання над яким працюють найвідоміші світові насіннєві компанії, а саме: створити високоврожайні, стійкі до гербіцидів та семи рас вовчка гібриди соняшнику, що характеризуються високою стійкістю і до інших загроз, таких як посуха, хвороби тощо. Компанія першою в Україні із селекційних компаній створила  гібрид стійкий до гербіцидів групи імідазолінонів — Армагедон, а також новинки Карлос 105 та Карлос 115. Та новинку цього сезону — Євро. На разі у ВНІСі плідно працюють над селекцією високоолеїнового соняшнику і найближчим часом новинки будуть виходити на ринок. Важливо наголосити, що лінійка гібридів ВНІС дає змогу забезпечити потреби будь-якого господарства.

Гібрид "Карлос 115".
Гібрид “Карлос 115”.

Наприклад, ультраранні гібриди Українське сонечко та Аттіла дозрівають за 90-95 та 95-100 днів відповідно, забезпечуючи врожай не менш, аніж 3,5 т. При цьому скоростиглість цих гібридів дає змогу використовувати їх у якості додаткового економічного інструменту, висіваючи у якості пожнивної культури із врожайністю до 2,5 т.

Стійкий до імідазолінів гібрид Армагедон поєднує високі характеристики врожайності та якості насіння із цілим набором ознак стійкості. Загалом це є спільною рисою усіх без винятку гібридів ВНІС — і не менш популярних Карлос 115 та Карлос 105, Українського F1, Заграви, Українського скоростиглого та інших.

Гібрид "Армагедон".
Гібрид “Армагедон”.

Важливо, що гібриди соняшнику ВНІС, в разі вирощування їх за інтенсивною технологією  при дотриманні належних умов, забезпечують врожайність аналогічну тій, що при вирощуванні ключових гібридів провідних світових виробників — в районі 40-50 ц/га. Знову ж таки — поняття «належні умови» є ключовим, оскільки, скажімо, вирощування гібридів ВНІС стійких до Євро-лайтнінгу та гербіцидів що містять тибенурон-метил вимагає цілковитого дотримання технології, включаючи належне підживлення та застосування препаратів.

При цьому селекційний відділ Всеукраїнського наукового інституту селекції концентрує свої зусилля на тому, аби забезпечити дотримання двох обов’язкових умов.

Перша — вихід на ринок універсальних гібридів соняшнику без розподілення на кшталт Полісся-Лісостеп-Степ. Ідея полягає у тому, що якісний гібрид повинен давати гарні результати за будь-яких нормальних ґрунтово-кліматичних умов у помірній зоні. Роки випробувань у демонстраційних та промислових посівах довели ефективність такого підходу.

Друга умова — навіть за аномальних умов вегетації соняшник повинен однаково забезпечити достойну врожайність та рентабельність вирощування. Цьому сприяє не лише невисока у порівнянні з іншими виробниками ціна посівного матеріалу, а передусім — сукупний набір ознак стійкості, характерний для гібридів ВНІС. До них належать стійкість до посухи та вилягання, не вразливість хворобами такими як фомоз, фомопсис, несправжня борошниста роса, біла та сіра гнилі.

Кожен із гібридів соняшнику можна вирощувати як в режимі мінімальних затрат, так і інтенсивному, в кожному разі отримуючи максимум від власних вкладень.

Однак, повторимося, для кожного поля і для кожного гібриду варто обрати оптимальну технологію, яка дозволить отримати найвищу у кожному конкретному випадку рентабельність. Перевагою Всеукраїнського наукового інституту селекції є те, що більша частина науково-дослідної бази знаходиться в Україні. Це десятки га випробувальних полів, ділянки гібридизації, теплиці, лабораторії, в яких працює понад 60 наукових працівників. Кожен агровиробник може безпосередньо ознайомитися із поточними результатами випробувань та переконатися, що Мирославу та Ярославу Паріям впродовж останніх років вдалося створити по-справжньому потужну селекційну компанію світового рівня. Втім, найкраще, мабуть, оцінити результати промислового вирощування соняшнику ВНІС по всій території України. Отримані показники засвідчують, що за сукупністю ознак вітчизняна селекція є оптимальною з точки зору рентабельності вирощування цієї культури.

Контакти головного офісу:
Адреса: 03022, м. Київ, вул. Васильківська, 30
Телефони офісу: +380 (44) 507-11-70
Відділ продажу: +380 (44) 500-55-37, +380 (67) 505-47-42, +380 (50) 440-36-96
Відділ по роботі з дистриб’юторами: +380 (99) 423-13-31
E-mail: info@vnis.com.ua

Більше інформації: vnis.com.ua