СИСТЕМИ ПОДРІБНЕННЯ МАСИ ДЛЯ CLAAS JAGUAR 870 ТА JOHN DEERE 8500

Андрій Войтік

Ефективність молочної ферми значною мірою залежить від якості кормів. Заготівлі силосу, як одній з основних складових у раціоні корів, приділяється дедалі більше уваги. І мова тут не тільки про технології заготівлі в господарстві, а й про вдосконалення конструкцій кормозбиральних комбайнів виробниками техніки. Від якості роботи цієї техніки залежить і кількість молока, і здоров’я тварини.

Останніми роками самохідні кормозбиральні комбайни розвивалися в основному в таких напрямках: системи керування потужністю двигуна, зменшення тиску на ґрунт завдяки вдосконаленню ходових частин, покращення детекторів каміння та систем автозаповнення кузовів, удосконалення автопілотів, а також жаток та підбирачів для комбайнів.

Проте не обминали увагою конструктори і системи подрібнення маси. Проаналізуймо спочатку конструкцію саме подрібнювальних апаратів та зернових процесорів на базі комбайнів від компаній Claas та John Deere — відповідно, моделі Jaguar 870 та John Deere 8500. Потужність двигунів цих машин становить 530–540 к. с.

Почнемо з барабанів. На 870-му встановлюються на вибір барабани з 20, 24 або 28 ножами, що мають V-подібне розташування (є барабани і з більшою кількістю ножів, але вони використовуються лише на комбайнах 900-ї серії). Для кожного барабана кількість ножів можна зменшити наполовину. Можемо отримати довжину нарізки від 3,5 до 42 мм. Діаметр барабанів значний — 750 мм.

На 8500-му барабан меншого діаметра — 680 мм. А от ножів більше. Можемо вибрати барабан із 40, 48, 56 або 64 ножами. Конфігурацій ножів теж більше: повна, 1/2 і 3/4. Таким чином, можемо отримати довжину нарізки від 3 до 33 мм.

Обидва комбайни забезпечать силос як для біогазової установки, так і для годівлі худоби.

John Deere пропонує для своїх комбайнів два типи зернових процесорів. Стандартні зубчасті вальці залежно від призначення можуть мати 118, 178 або 238 зубців із різницею частоти обертання 24/32 %. Також можна встановити новий процесор Kernel Star 2. Нова форма його зубчастих дисків збільшила робочу поверхню вальців на 270 % порівняно зі стандартними.

Claas для своїх прихильників теж пропонує зернові процесори на вибір. Традиційна модель MCC Classic призначена для роботи з часточками невеликої довжини — до 14 мм. Для довшої нарізки потрібно встановити вальці MCC Max, а для більш інтенсивного подрібнення кукурудзи довжиною різання понад 25 мм — MCC Shredlage. Діаметр вальців одного типу може бути різним: на вибір пропонуються вальці діаметром 196 або 250 мм. Останні зазвичай використовуються на комбайнах потужністю понад 600 к. с.

Трохи про ступінь подрібнення. Силос із довжиною часточок 3-12 мм вважається дрібним. Добре підходить для біогазових установок, а також може згодитись як корм із обов’язковим доповненням структурними елементами. Проте для годівлі краще використовувати класичний силос із часточками 12-22 мм. Він кращий для пережовування, але є проблеми з трамбуванням у траншеях.

фото: deere.com
фото: deere.com
фото: claas.ua
фото: claas.ua

На фото: комбайни від компаній John Deere та Claas мають різні за розмірами та кількістю ножів подрібнювальні барабани. Розташування ножів на них теж відрізняється. А  частота обертання барабанів однакова: 1100 об./хв. у моделі 8500 (1200 об./хв. на замовлення) та 1200 об./хв. у моделі Jaguar 870.

Більше інформації читайте в журналі “МеханікPro” № 6, червень 2018. Або зверніться до нас за телефоном +38 (067) 236 79 48 або адресою mehpro.magazine@gmail.com, щоб отримати журнал безкоштовно.