СИЛЬНИЙ ЛІДЕР СИЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА

Катерина Шевченко

Нестабільність погодних умов, рейдерство, технології вирощування продукції рослинництва, пошук альтернативної техніки — ледь не кожен фермер стикається з цими проблемами у своєму господарстві щодня. Про те, як з ними боротися та як уберегти своє підприємство, розповідає керівник ТОВ «П’ятигори», що на Тетіївщині Київської області, Наталія Мотуз.

На фото: Наталія Мотуз, керівник ТОВ «П’ятигори».
На фото: Наталія Мотуз, керівник ТОВ «П’ятигори».

− Наталіє Іванівно, розкажіть, будь ласка, історію виникнення ТОВ «П’ятигори» та про те, що вас привело у сільське господарство.
− Відверто кажучи, інколи й сама не розумію, як я опинилась у сільському господарстві. Мої батьки вийшли з пролетаріату. Тато працював у престижній логістичній компанії і завжди наголошував, що я буду або економістом, або головою колгоспу.

Закінчила бухгалтерський облік в Лубенському технікумі, але замість продовження навчання в Полтаві обрала Київ. І вже потім, у 83-му, за розподілом потрапила до П’ятигір як економіст, згодом стала заступником голови адміністрації Тетіївського району, а пізніше жителі обрали мене головою правління тодішнього ПСП «П’ятигори».

Підприємство було засновано в 1945 році, зазнало різних реорганізацій, але з моменту створення й до сьогодні за своєю діяльністю лишається незмінним. Утім, офіційна дата заснування — 20 квітня 1959 року, яка збігається з датою мого народження.

Ще за радянських часів ця місцевість вважалася зоною ризикованого землеробства. Бо тут завжди відчувався брак вологи. Норма 45-47 мм опадів на місяць, колись було 34-36 мм, а тепер узагалі 26 мм.

На сьогодні ТОВ «П’ятигори» має 3 тис. га землі. Основними напрямами діяльності є рослинництво та тваринництво.

Тримаємо близько 2 тис. голів ВРХ, в тому числі майже 600 дійних корів. Розвиваємо також свинарство й конярство. Для нашого підприємства галузь тваринництва є певним соціальним проектом з метою підтримки населення нашого і прилеглих сіл. Адже в господарстві працює 150 осіб, 120 з яких задіяні саме на фермах.

Якщо говорити про рослинництво, то вирощуємо 18 культур, починаючи від ранніх та ярих зернових аж до просапних — соя, соняшник, кукурудза, цукровий буряк. Значну частину земель відведено для вирощування кормових культур: кукурудзи на силос, люцерни тощо.

Такі галузі, як тваринництво і рослинництво, у справді гармонійному симбіозі, адже розмаїття культур забезпечує гарну структуру грунту, на додачу до того щорічно вносимо в грунт органіку — тож земля нам дякує непоганими врожаями.

− Господарству вже більш ніж 70 років. Як за ці роки змінилась технологія вирощування продукції рослинництва і якого принципу у вирощуванні ви дотримуєтеся зараз?

Більше інформації читайте в журналі “МеханікPro” № 8, жовтень 2018. Або зверніться до нас за телефоном +38 (067) 236 79 48 або адресою mehpro.magazine@gmail.com, щоб отримати журнал безкоштовно.