РОЗУМНИЙ ПІДХІД ДО ВИКОРИСТАННЯ МІКРОДОБРИВ В ПОСІВАХ ЯРИХ КУЛЬТУР

Тетяна Сухоярська

Продуктивність сільськогосподарських культур зростає з кожним роком, а отже збільшується і потреба в їх живленні. Однією з умов ефективного росту та розвитку будь-якої рослини є збалансованість її хімічного складу.

Своєчасне визначення потреб рослини в елементах живлення забезпечує її динамічний розвиток. Варто зазначити, що прояв нестачі якогось елементу живлення в рослині не завжди спричинений його відсутністю, а здебільшого залежить від наявності та співвідношення інших елементів, температурного та водного режимів, кислотності та структури ґрунту тощо.

Роль мікроелементів (Fe, Zn, Cu, Mn, Mo, В) у мінеральному живленні рослин важко переоцінити. Тому систему підживлення мікроелементами потрібно розробляти індивідуально для кожної культури, враховуючи багато факторів, зокрема, особливості зони вирощування та рівень виносу мікроелементів рослиною.

Економічна ефективність застосування добрив залежить від багатьох умов і може визначатися рядом показників. Найбільш важливими прийнято вважати зниження собівартості сільськогосподарської продукції, збільшення виходу продукції на 1 га, зменшення витрат на 1 ц додаткового врожаю і збільшення чистого доходу.

Своїм підходом до збалансованого та економічно ефективного використання мікродобрив поділився агроном господарства ТОВ «АгроСюрвейер» — Іван Редька.

Іван Редька — агроном ТОВ «АгроСюрвейер».
Іван Редька — агроном ТОВ «АгроСюрвейер».

− Іване Валерійовичу, які особливості внесення мікродобрив в літній період?
− Все залежить від культури та результату, який ми хочемо отримати. Перше питання, яке варто перед собою поставити — це необхідність внесення мікродобрив. Щоб скоригувати живлення культури, варто розпочинати з розуміння ситуації на полі. Немає універсального рецепту, при якому пшениці потрібна мідь, соняшнику потрібен бор, а кукурудзі — цинк, і на цьому все. Треба дивитись конкретно по кожній ситуації, чи є нестача того чи іншого елементу в рослині, визначити чи потрібне підживлення взагалі. І якщо дефіцит існує, то починати працювати точково. При цьому, потрібно розібратися що саме є причиною нестачі. Можливо його щось блокує. Є пряма і опосередкована взаємодія між елементами живлення. Наприклад, азот засвоюється клітиною вже у формі аміаку, перетворення до аміачної форми відбувається за участі молібдену. Якщо не вистачає в рослині азоту, то його звісно можна внести. Але цілком можливо, що це просто дефіцит молібдену, який не дає рослині засвоїти азот, і тому вона має блідий колір.

По кукурудзі багато хто виходить зараз з цинком. Але цей елемент важливий для неї саме в перші етапи життя. Якщо позакоренево вносити у фазу 3-4 листка, то при міжрядді 70 см більша частина робочого розчину потрапить на ґрунт, а не на рослини. Якщо є необхідність у внесенні цього елементу, то доцільніше обробити ним насіння.

− Якщо вже визначилися з проблемою рослин, як вибрати препарат і чи впливає зона вирощування на Ваш вибір у роботі з препаратами?
− Зона вирощування впливає на композицію препаратів і на необхідність їх внесення. Немає актуальних препаратів для конкретного регіону. Всі препарати умовно кажучи актуальні, коли вони потрібні. Я часто це кажу на зустрічах. Багато агрономів не напишуть формулу фотосинтезу, але в голові уявляють як вона виглядає. Вуглекислий газ з водою під впливом хлорофілу та сонячної енергії перетворюється на глюкозу та кисень.

6CO2 + 6H2O = C6H12O6 + 6O2

Ключовою тут є вода, замінити її нічим. Вода — всьому голова. Особливо це актуально в нашій зоні. По багатьох дослідженнях Українського Гідрометцентру та дослідженнях інших світових метеорологів, в нашій країні Степова зона зрушила на 150 км у сторону Півночі. Там, де ми мали Південний Лісостеп, зараз фактично кліматичні умови Степу. Тому, в першу чергу, найдоречніше буде працювати над керуванням вологою, а потім уже над управлінням живлення. При достатній кількості вологи ефективно працюватимуть будь-які добрива і препарати. Без вологи — принесуть лише шкоду.

− Що робити з рослинами, які зазнали впливу негативних умов і знаходяться через це в стресовому стані? Які заходи будуть найбільш ефективними?
− Будь-який стрес краще попередити, ніж боротися з ним. Елементи живлення не ліквідують стрес, який викликаний погодними умовами (приморозки, жара). Потрібно розуміти його причину. Наприклад, пригнічення культурної рослини гербіцидом можна зменшити за допомогою антистресантів. Але не варто забувати про економіку. Все починається з плану. Я багато спілкуюся з людьми і бачу, що підходи до бюджетування відрізняються. Головне, що бюджет дає можливість отримати розуміння руху коштів. В кінцевому результаті, розглядаючи мікродобрива для конкретної культури, ми сіємо гроші і збираємо гроші. Чим більша врожайність грошей на одиницю витрачених коштів, тим краще.

Більше інформації читайте в журналі “МеханікPro” № 6, червень 2018. Або зверніться до нас за телефоном +38 (067) 236 79 48 або адресою mehpro.magazine@gmail.com, щоб отримати журнал безкоштовно.