П’ЯТЬ ТРУДІВНИКІВ НА ФЕРМІ. ХТО НАЙКРАЩИЙ? BOBCAT TL 38.70 HF AGRI, DIECI AGRI PLUS 40.7, JCB 541-70 AGRI PRO, MANITOU MLT 741, MERLO TF 42.7 CS 140

Адаптував Василь Кравченко

Телескопічні навантажувачі задоволення не з дешевих, але ці машини дуже практичні. У статті показано можливості п‘яти навантажувачів одного класу: це машини вантажопідйомністю 3,5-4 т з висотою підйому до 7 м. Тестування цих машин проводилося командою спеціалістів журналів «Top Agrar» та «La France Agricole».

У перегонах брали участь:
– Bobcat TL 38.70 HF Agri;
– Dieci Agri Plus 40.7;
– JCB 541-70 Agri Pro;
– Manitou MLT 741;
– Merlo TF 42.7 CS 140.

Ознаки ідеального телескопічного навантажувача

Телескопічний навантажувач — це машина, яка працює кожен день, тому зручність її експлуатації повинна бути на першому місці.

  1. Кабіна:

– зручний вхід і вихід; краще, коли двері двосекційні, причому щоб верхня частина могла бути зафіксованою у відчиненому стані;
– зручний прохід між сидінням і кермом;
– бокова панель приладів не заважає оглядові попереду й позаду;
– органи керування згруповано за призначенням і розташовано в одному місці;
– чітке позначення кожного елемента управління машиною;
– зручний і чутливий джойстик;
– зміна напрямку руху повинна відбуватися за допомогою джойстика;
– плавне управління стрілою.

  1. Трансмісія: нові трансмісії CVT з двома гідромоторами та комбінація гідростатичної й механічної передач, що переключаються під навантаженням.
  2. Гідравліка: можливість регулювати силу гідропотоку для стріли і третьої функції, а також амортизація стріли після збільшення швидкості. Крім того, деякі навантажувачі мають додаткові функції, такі, як, наприклад, запам’ятовування нижнього положення ковша:

– чим нижче опускається стріла, тим кращий огляд з правого боку і ззаду;
– при переключенні з управління всіма колесами на управління тільки передніми задня вісь навантажувача повинна автоматично фіксуватись у позиції «прямо».

  1. Захисна решітка: решітки, розташовані ззовні, захищають краще, але між решіткою і склом може збиратися пил. Решітки всередині обмежують відстань від голови до даху, зате легше почистити скло. Взагалі решітка повинна мати таку форму, щоб її елементи якомога менше потрапляли в поле зору водія.

Методика тестування: укладання й перевезення тюків соломи, навантаження гною

Тестування машин і основні вимірювання проводились під час виконання типових робіт на молочній фермі влітку:
– навантаження і транспортування 21 круглого тюка соломи 12-метровим причепом;
– навантаження стійлового гною з кагата в транспортний засіб.

Усі вимірювання, в тому числі підйомної сили, гідравлічної потужності й гідравлічного тиску, проводились із допомогою спеціальних приладів. При визначенні тягового зусилля всі машини працювали без баласту й начіпного обладнання. Враховувався час виконання однієї виробничої операції, причому завжди одним і тим же водієм. Для порівняння витрат палива агрегати робили повний цикл із завантаженням і транспортуванням тюків причепом, а потім працювали ще 30 хв. на вантаженні гною.

Результати тесту та технічні характеристики машин наведено в таблиці 1. А загальні враження по кожному з навантажувачів подаємо нижче.

Bobcat TL 38.70 HF.
Bobcat TL 38.70 HF.

Плюси і мінуси:

+ простий у керуванні;
+ потужна гідравлічна система, яка забезпечує необхідну швидкість реакцій;
+ чотири швидкості;
+ практичні кнопки (+/-);
– амортизація стріли активується дуже повільно;
– гідростатична трансмісія працює незадовільно при підйомі вгору;
– під час руху в кабіні відчувається вібрація;
– вибір функцій на клавішах не дуже зрозумілий.

Навантажувач концерну Doosan набрав бали передусім завдяки своїй високій гідравлічній потужності.

Двигун і трансмісія. 3,4-літровий двигун Doosan видає 96 кВт (130 к. с.). Трансмісія з двома передачами: І від 0 до 13 км/год., ІІ від 0 до 41 км/год., які можна перемикати лише зупинившись. Обидві передачі мають додаткові «зайця/черепаху». Якщо трансмісія при невеликій кількості обертів перебуває в нейтральному положенні, автоматично вмикаються стоянкові гальма. Зміна напрямку руху відбувається за допомогою джойстика або важеля перемикання передач. Осі Dana Heavy-Duty мають блокування диференціалу. Режими рульового керування перемикаються з допомогою трипозиційного перемикача.

Стріла та гідравлічна система. Стріла має найбільший радіус дії, а гідравлічна система забезпечує найвищу продуктивність у тесті (до 141 л/хв.). Стрілу оснащено системою демпфірування в крайніх положеннях. Гідравлічні швидкозмінні муфти обладнано внутрішніми компенсаторами тиску.

Кабіна. Двосекційні двері, верхня частина яких фіксується. Найнижча платформа (82 см), сидіння з пневматичною амортизацією. Регульований нахил керма. Огляд із кабіни хороший. Захисні решітки розташовані всередині і ззовні, завдяки вдалому розташуванню прутів вони майже не заважають оглядовості. Три «двірники»: передній, верхній, задній.

Джойстик і органи керування. Разом зі звичайними функціями (вгору/вниз, начіпне обладнання, стріла) на джойстику є кнопки для третьої функції, реверсного перемикання (V-N-R), амортизації стріли, а також +/-клавіші в комбінації з кнопкою вибору для налаштування функцій через дисплей. В роботі джойстик був трохи тугим, але, як запевнили представники компанії Bobcat, силу пружини можна відрегулювати.

Робота. Завдяки потужній гідравлічній системі вона плавна і швидка. Комфорт під час руху трохи гірший, порівняно з іншими. Під час спуску з гори гідростатика гальмує дуже різко й несподівано, дія гальм повинна починатися раніше і бути більш дозованою. Маючи швидкість 41 км/год., це був найшвидший навантажувач із тестованих.

Більше інформації читайте в журналі “МеханікPro” № 7, серпень 2018. Або зверніться до нас за телефоном +38 (067) 236 79 48 або адресою mehpro.magazine@gmail.com, щоб отримати журнал безкоштовно.