ПРУЖИННА БОРОНА ДЛЯ ВЕСНЯНОГО ЗБЕРЕЖЕННЯ ВОЛОГИ І НЕ ТІЛЬКИ

Катерина Шевченко

У нових умовах ведення сільського господарства, яке все більше орієнтується на вимоги екології, грунтообробні знаряддя останніми роками відіграють дедалі важливішу роль. Тож дедалі важливішими стають і профілактичні заходи боротьби з забур’яненістю, такі як правильна сівозміна, щадна обробка грунту, збалансоване внесення добрив, ретельна підготовка грунту під посів. Штригель виступає не тільки знаряддям для механічного догляду за посівами, але й як альтернатива хімічної боротьби з бур’янами. Завдяки успішному використанню на зернових, кукурудзі, ріпаку, картоплі, овочах, горосі, сої, бобах і пасовищах, штригель робить вагомий внесок у процес догляду за грунтами, адже сфера його застосування майже безмежна: від вентиляції грунту, регулювання водного балансу до стимулювання кущіння культурних рослин.

Перше, що важливо пам’ятати при роботі з зубо-пружинною бороною, це оптимальні терміни, коли тяговий агрегат разом із машиною може зайти в поле для боронування і коли ми бачимо, що починає утворюватися кірка. Простіше кажучи, заходити в грунт потрібно якомога раніше. Але завжди слід ураховувати вагу трактора та можливі негативні впливи його ходових систем, що можуть значно переущільнити грунт. При вологому грунті, який ще не досяг своєї оптимальної зрілості, відбуватиметься значне трамбування нижніх шарів. Зазвичай боронувань може бути кілька. При цьому борони не тільки знищують кірку, а й борються з бур’янами у фазі «білої ниточки». Особливо актуальне механічне знищення бур’янів на озимих культурах. Альтернативою є знищення бур’янів гербіцидами, але в такому разі відчувається кардинальна різниця у вартості (середня вартість одного проходу бороною співвідноситься як 1 га поля до 1 л дизельного палива). Зрозумілим залишається також питання екології.

Грунтова кірка.

Класифікація пружинних борін: легкі, середні, важкі

Легкі борони мають тонкий зуб близько 6 мм у діаметрі з загнутим кінцем. Зазвичай легкі пружинні борони – це начіпні агрегати. Їх основне завдання вичесати бур’яни у фазі «білої ниточки», адже зі сформованою грунтовою кіркою такий тип борони не справляється повною мірою. Варто зазначити, що легка борона найменше пошкоджує культурні рослини, що дає можливість працювати з рослинами, в яких малорозвинена коренева система.

Легка пружинна борона.

Середня борона, як правило, має зуб 10-12 мм у діаметрі. Зуби зібрані в секції, які чіпляють на раму машини ланцюгами. Ширина однієї такої секції близько 1,5 м. Навантаження на грунт чиниться масою секцій із зубами. Тобто, навантаження невелике, секції не залежать одна від одної, завдяки чому вони копіюють рельєф поля. Такий тип пружинної борони ефективно руйнує грунтову кірку, яка може бути як досить тонкою, так і надміру засушеною. Борона також вичісує бур’яни в фазі «білої ниточки» та мінімально пошкоджує культурні рослини, які вкорінилися.

Схема кріплення секцій середньої пружинної борони.

При роботі з середньою бороною потрібно враховувати погодні умови і те, як сильно вони впливають на утворення кірки. Якщо говорити про 2016 рік, коли сильні дощі чергувалися з посухою, то такі умови сприяли утворенню дуже щільної й товстої кірки. На пересушених грунтах середній бороні вже складно впорюватися зі своїм завданням. Тут допоможе інший тип машини. Найефективніше справляються ротаційні борони.

Середня пружинна борона.

Стосовно важких пружинних борін, то вони також складаються з секцій, які підвішуються на раму через різноманітні паралелограми, тяги або ресори. Тобто, в таких боронах вся вага знаряддя може бути перенесена на секції та, відповідно, на ґрунт. Діаметр зуба на важкій пружинній бороні – від 14 до 18 мм.

При використанні таких борін важлива не стільки довжина зубів, скільки навантаження на них. Якщо порівнювати за тиском борони між собою, то на легких іде незначне навантаження, через невелику вагу самої машини; у середніх борін це навантаження вже відчутніше, а важкі борони справляють найбільший тиск завдяки власній масі.

Важкі борони найбільше підходять для вирівнювання весняної оранки. Інколи можна навіть проводити перше лущення легкої стерні. Адже якщо ми маємо стерню зернових, то чому б не зробити закриття вологи влітку після збирання врожаю? Важкі борони використовують, як правило, на вільному полі, де нема культурних рослин. Тобто, працювати по сходах нею категорично не можна, бо такий тип борони їх знищить.

Важка пружинна борона.

Забивання борін

Таке поняття, як забивання борін, є більш актуальним для традиційних зубових борін типу БЗСС. Якщо говорити про сучасні пружинні борони, то, незалежно від типу, вони мають здатність до самоочищення. Тому пружинну борону важко уявити забитою. Бо зуб під час роботи рухається в різні боки, самоочищаючись. Звичайно, на полі з великою кількістю пожнивних залишків борона заб’ється, але в цьому буде винен не тип грунту, а кількість решток та використання знаряддя не по призначенню. В такому разі при збільшенні швидкості руху поступово нагорнуті рештки струшуються і не затримуються в бороні. Також забивання залежить від кута атаки, адже чим він агресивніший, тим більше горне на себе борона. Незалежно від виробника.

Агресивність роботи та її вплив на боронування

На всіх боронах є можливість регулювати кут атаки від 0 до 90°. Чим вертикальніше розміщено зуб, тим агресивніше працює машина і, відповідно, тим більший відсоток пошкоджень культурних рослин. При агресивному положенні борона підгортає під себе дедалі більше пожнивних решток, що значно збільшую навантаження на зуби. Інколи фермери при такому куті атаки здійснюють таку нетрадиційну для пружинних борін операцію, як збір соломи у валки. Так, це не основне їх призначення, але чому б і ні? Чим агресивніший кут атаки, тим більше руйнується кірка. Це особливо доцільно при пересушеному грунті.

Якщо, навпаки, відрегулювати кут атаки в діапазоні 15-30° на середній бороні, то досягається дбайливе ставлення до культурних рослин, це дає можливість працювати по озимих, вичісувати бур’яни у фазі «білої ниточки» й мінімально пошкоджувати культурні рослини.

Окупність пружинних борін

Середнє навантаження на одну борону становить приблизно 2-3 тис. га за сезон. Якщо порівнювати між собою різні типи борін (наприклад, нові пружинні та зубові застарілого зразка), то пружинна борона нового зразка має термін окупності 1–2 сезони. Це завдяки принципово іншій конструкції борони. У пружинній зуб постійно вібрує і через це знижується тяговий опір, що приводить до зменшення палива та кращого вичісування бур’янів, а це, у свою чергу, збільшує врожайність. Також необхідно враховувати, що на різних типах грунтів зуби зношуватимуться також по-різному: на грунтах із великим умістом піску, гальки та щебеню зітруться швидше, ніж на чорноземі.

Незважаючи на зовнішню схожість, зуби різних виробників значно відрізняються один від іншого. Так, наприклад, зуби пружинної борони одного виробника необхідно замінювати кожного року, а в іншого вони пропрацюють понад три роки (при однаковому навантаженні в 2-3 тис.га на рік). Враховуючи, що на одній бороні з шириною захвату 24 м, що агрегатується з трактором ХТЗ, встановлено 320 зубів, то навіть при мінімальній вартості одного зуба в 150 грн. додаткові затрати при купівлі «не тієї» борони складають 96 тис.грн.! Саме тому найбільше «know-how» в зубових пружинних боронах зосереджено саме в технологічних тонкощах виробництва зубів з підвищеною зносостійкістю.

Олександр Мірненко, ТОВ «КЕТ Україна».

Продовжуючи тему про зубо-пружинні борони, журнал «МеханікPro» запитав думку Олександра Мірненка представника ТОВ «КЕТ Україна» про значення закриття вологи та її ефективність залежно від типу зубо-пружинної борони та основні помилки, які трапляються при цій технологічній операції.

Сьогодні сільське господарство України має певний рівень, який характеризується високоякісними гербіцидами, гібридами насіння з високим потенціалом, та техніку, яка добре виконує завдання агрономічної служби.

Важливе завдання, яке стоїть перед агрономами, – збереження вологи. Чим більше вдалося її зберегти, тим краща буде врожайність. Але, враховуючи агрокліматичну зональність, чим далі ми рухаємося на південь, тим гостріша ця проблема.

Збереження вологи – це цілий комплекс заходів, у якому штригельна борона посідає ключову позицію при роботі на вегетуючих рослинах. Зазвичай навесні структурований грунт ущільнюється й утворюється кірка. Чим скоріше кірку буде зруйновано, тим більше вологи вдасться зберегти. Адже зі стовщенням кірки утворюються тріщини в грунті, через які відбуваються колосальні втрати вологи. І навіть при якісному насіннєвому матеріалі та внесенні всіх необхідних добрив можна недоотримати той урожай, який запланували та в який інвестували, через недосягнення вологи за бочкою Лібіха.

Кірка на вегетуючих рослинах.

Тобто, завдання штригельної борони – розпушення грунту, руйнування кірки та боротьба з бур’янами у фазі «білої ниточки». Це забезпечує краще поглинання опадів, підживлення і загортання міндобрив, що значно зменшує пестицидне навантаження.

Поле з обробленими ділянками без кірки та з кіркою.

Це є актуальним для біогосподарств, які працюють з концепцією органічного землеробства і не використовують гербіциди. Як правило, 2-3 рази, залежно від стану забур’яненості, відбувається обприскування гербіцидом. Якщо господарство хоча б один раз зніме бур’ян у фазі «білої ниточки» штригельною бороною, то це значно зекономить хімічні засоби та зменшить навантаження на навколишнє середовище, не пригнічуючи культурну рослину після гербіциду.

Критерії вибору штригельної борони та її економічність

Головним критерієм вибору такого знаряддя є результат роботи в господарстві протягом 3-4 років. Саме тоді формується правильне розуміння співвідношення ціна-якість. Ціна знаряддя залежить від якості. Як показує практика, нерідко буває так, що господарство купує дешеву борону, яка швидко виходить з ладу, і згодом обирає надійний дорогий варіант. З точки зору ощадливості, економії так і не було досягнуто. Борона, як і всяка одиниця техніки, це інструмент для заробляння коштів, а не їх трата.

Наступне, на що варто звернути увагу, – кількість робочих органів на бороні. Різні виробники пропонують свої варіації. Помиляються ті, хто порівнює ширину захвату і ціну штригельної борони, не враховуючи при цьому кількість робочих органів на агрегаті, що може сягати лише 25-30 %.

Ширина пружинної борони залежить від кількості секцій. Кожна секція має балки з зубами. Трапляється так, що 60 зубів розміщено на 5 балках, а інколи на 6. Від кількості балок на секції залежить пропускна спроможність борони. А саме: чим більше балок, тим більша ця спроможність. Це важливо при роботі з пожнивними рештками. Прикладом є сівба пшениці по соняшнику, коли не використовується мульчувач і на полі багато решток. Коли пропускна спроможність невелика (тобто кількість балок на секціях мінімальна), борона може горнути рештки й забиватися.

Ще одним критерієм є якість робочих органів (зуба). Адже завдання штригельної борони – рівномірна обробка грунту: як у зоні рядка, так і в міжрядді. Виконання цього завдання залежить від таких факторів, як відстань між зубами та їх стійкість до навантажень. Головним показником якості штригельної борони є відповідність технічних характеристик після років роботи. Оскільки агрегат з неякісними робочими органами вже через рік роботи матиме зуби, які розходяться в різні сторони, і повернути їх у початкове положення неможливо. В результаті, коли зуб нечітко тримає міжряддя, ущільнені та тверді місця залишаються необробленими. При таких умовах свою основну функцію – зірвати кірку – штригельна борона не виконуватиме.

Варто оцінити також стан зуба та його зношеність, тобто наскільки цей зуб ламкий. Існують розбіжності між стійкістю до стирання і ламкістю. Адже чим стійкіший зуб до стирання, тим більша його ламкість. Від цього залежить і вартість машини в перший рік придбання і через 5 років роботи з урахуванням замін, поломок та ремонтів. Лише тоді можна отримати адекватну вартість борони.

Наступним критерієм є надійність рами. У слабкій рамі при навантаженнях утворюються тріщини, які треба підварювати. Це призводить до ослаблення рами. Знову ж таки, реальну картину роботи борони потрібно спостерігати через роки напрацювань із наробітком не менше 1000 га на рік.

Швидкість та агресивність роботи борони

Агресивність роботи штригельної борони визначається кутом атаки зуба, який зазвичай має декілька робочих положень. Також на агресивність роботи впливає швидкість роботи машини. Швидкість залежить від культури та стадії її вегетації. Прямих рекомендацій для швидкості роботи не існує. На неї впливає тип грунту, його стан розпушення, глибина кірки та стан культурної рослини. З практики можна сказати, що по люцерні оптимальна швидкість руху становить близько 12 км/год., тоді як на кукурудзі, соняшнику та сої – 4-6 км/год. Швидкість також залежить від типу кореневої системи рослини. Відомо, що соняшник має стрижневу систему, яка стійкіша до виривання порівняно, наприклад, із кукурудзою з її мичкуватим коренем. Це дає змогу збільшувати швидкість на соняшнику і працювати на висоті рослини до 20-25 см. При роботі на рослинах з мичкуватим коренем варто зняти 1-2 зуби, які йдуть у рядку з рослиною. Такий спосіб дає швидко закрити вологу на кукурудзі та є альтернативою просапному культиватору.

Агресивність зубів також залежить від товщини кірки: чим вона більша, тим агресивніше регулюються зуби. Але при збільшенні агресивності збільшується ймовірність пошкодження культурних рослин. Тому, як уже зазначалось, необхідно стежити за оптимальними термінами для роботи агрегатом. Штригельна борона дає можливість працювати, починаючи від сліпого боронування. Наприклад, при проростанні рослини на висоті 2 см під землею та при зовнішніх факторах, як-от дощ, котрий уже приплескав землю, доцільно провести боронування. В такому разі глибина обробітку штригельної борони становить 1 см. Це дає можливість однією операцією зняти першу хвилю бур’янів, розрихлити кірку і дати рослині можливість вільно рости.

На агресивність роботи впливає і спосіб руху по полю. Можна рухатися вздовж рядків, по діагоналі або впоперек.

Поперечний рух по полю.

Штригельна борона призначена для розумного господарювання. В середньому окупність машини становить 1-2 роки роботи залежно від інтенсивності використання. Як і кожна одиниця техніки, штригельна борона потребує правильного підходу. І якщо використовувати її правильно, отримаємо гідний результат.

В середньому дана машина окупається через 300-600 га роботи. Кожен власноруч може порахувати економічну доцільність в таку інвестицію. Порівняйте вартість гербіциду на 1 га, який ви використовуєте в себе в господарстві з вартістю 1,5 л/га дизельного палива якого потребує штригель. Це порівняння лише по одному фактору – боротьба з бур’янами. А от збереження вологи, аерація ґрунту та відсутність гербіцидного стресу буде приємним бонусом.