ПЛАНУЄТЕ ВРОЖАЙНІСТЬ? НЕ ЗАБУДЬТЕ ПРО ЕКОНОМІЧНУ ЕФЕКТИВНІСТЬ

Тетяна Сухоярська,
агроном

Розвиток агросектора в Україні дуже перспективний і багатонадійний, особливо на тлі попиту на харчові продукти, що невпинно зростає. Однак ця галузь стикається з безліччю проблем. Експерти стверджують, що низка факторів, зокрема девальвація гривні, яка спровокувала здорожчання багатьох основних ресурсів (добрив, палива тощо), призвела до підвищення собівартості вирощеної продукції. До того ж, у галузі зафіксовано труднощі з фінансуванням, деградацію сільгоспугідь і кадровий голод.

Сталі ринкові ціни на основні види сільськогосподарської продукції, збільшення поточних витрат на виробництво та інші обставини не можуть не впливати на економічну ефективність господарювання аграріїв, змушуючи їх шукати шляхи підвищення прибутковості.

Сьогодні сільське господарство переходить на якісно новий рівень конкуренції — конкуренцію ефективності. А отже, учасникам аграрного сектора доводиться розробляти стратегічно нову лінію поведінки.

У складних умовах сучасного ринку, при неможливості вплинути на ціну, потрібно або навчитися управляти собівартістю, або піти з нього геть. Адже саме собівартість виробленої продукції стає одним із найефективніших способів управління прибутковістю підприємства.

Талант керування полягає у вмінні максимально ефективно розподіляти ресурси з метою отримання найвищого результату. Філософією ведення агробізнесу стає оптимальний баланс між пропозицією гідної якості для вільного ринку та розумною ціною, яка базується на власних інтересах.

В умовах дедалі яскравіше вираженої нестачі основних ресурсів та постійного зростання вартості сировини виникає необхідність оптимізації їх використання. Застосовуючи світовий досвід передових господарств, можна досягти максимальної ефективності при мінімальних затратах і значній економії ресурсів.

Останніми роками погода дедалі частіше стає причиною незадовільних результатів. Разом з тим очевидно, що «винувата» не лише вона, а й порушення технології вирощування сільськогосподарських культур, з метою підвищення економіки господарювання. Тому нинішні погодні умови стали певним індикатором нашої культури землеробства, професіоналізму та вміння вирощувати високі врожаї.

Проблема стабільного та ефективного виробництва достатньої кількості сільськогосподарської продукції набуває дедалі більшої актуальності. Однак постає проблема вирощування культур без чіткого дотримання аграріями науково обґрунтованих технологічних рекомендацій, порушення основних законів землеробства, що тягне за собою низку негативних наслідків. Зокрема, зниження врожайності й економічної ефективності. Погіршують ситуацію спроби одностороннього вирішення цих проблем, замість відновлення втраченого балансу шляхом комплексного підходу. Пильність — це прожектор, який не можна спрямовувати лише в одному напрямі, залишаючи без уваги інші. В такому разі результативність заходів падає до нуля.

Про деякі прийоми економічного планування задля хорошої врожайності розповідає керівник консалтингової компанії «АгроСюрвейер» Лариса Бондаренко.

Більше інформації читайте в журналі “МеханікPro” № 3, грудень 2017. Або зверніться до нас за адресою mehpro.magazine@gmail.com, щоб отримати журнал безкоштовно.