ОРАНКА БЕЗ БУКСУВАННЯ

Андрій Войтік

Оранка є однією з затратних технологічних операцій у процесі вирощування сільськогосподарських культур. Невелика продуктивність орних агрегатів, значні витрати палива — все це призводить до росту собівартості робіт і, як результат, собівартості врожаю. Сприяє збільшенню затрат і таке негативне явище, як буксування трактора. На оранці колісний трактор може буксувати до 20-25 %. Дуже залежить цей показник від рельєфу та типу ґрунту. На жаль, на ці фактори ми не можемо впливати, та все ж, доклавши трохи зусиль, отримати економію пального можемо.

Керування тягою

Починати потрібно з баластування трактора. Виробники плугів в інструкціях рекомендують, як це зробити правильно. Дуже важливо, щоб передні колеса мали гарне зчеплення з ґрунтом, адже вони не тільки керують напрямком руху, а й часто є привідними. Мінімум 20 % ваги трактора повинно припадати на передні шини. Повноцінний повний привід зменшить буксування.

Далі встановлюємо тиск у шинах. Тут знадобляться рекомендації їх виробника. Залежно від типу шин, навантаження на вісь та швидкості руху дивимося мінімально допустимий тиск для них. Зниження тиску дозволяє збільшити площу контакту шин з ґрунтом, а відповідно і зменшити буксування. Проте не слід сильно захоплюватися, бо зниження тиску також збільшує ймовірність пошкодження шин. Краще брати не мінімально допустимі значення, а трохи вищі (близько 1 бара). Якщо не впевнені, що маєте оригінальні, якісні шини, то тиск опускати нижче 1,2 бар не потрібно.

Деякі виробники плугів, такі як Pöttinger, Lemken та ін., пропонують для своїх напівпричіпних (їх ще називають гібридними) знарядь механізми збільшення тяги. Ці пристрої за допомогою гідроциліндра переносять частину ваги плуга на задню вісь трактора. Так, наприклад, плуг Servo 6,50 компанії Pöttinger може довантажити трактор на 600−1500 кг. Чим більше довантажуємо плугом задню вісь, тим більший баласт повинен бути спереду трактора.

Вага, що передається на задню вісь трактора, залежить від тиску в гідроциліндрів механізму довантаження. Тиск налаштовується редукційним клапаном і контролюється манометром. При обертанні плуга на схилах для зменшення ймовірності перекидання перед початком маневру тиск у системі збільшення тяги потрібно скидати.

Систему позиційного регулювання начіпного пристрою трактора (EHR) потрібно встановити в межах 0−50 % регулювання натягу. Для оптимального пристосування до ґрунту верхню тягу потрібно закріпити в середньому отворі (якщо їх кілька) башти плуга.

Полем, а не борозною

Ще одним способом зменшити буксування орного агрегата є рух трактора колесом не  борозною, а полем. Для цього плуг повинен мати виконання Onland. Воно дає змогу не тільки рухатися всім колесам трактора по однаковому фону, а й використовувати здвоєні колеса або гусеничні трактори.

Більше інформації читайте в журналі “МеханікPro” № 8, жовтень 2018. Або зверніться до нас за телефоном +38 (067) 236 79 48 або адресою mehpro.magazine@gmail.com, щоб отримати журнал безкоштовно.