Огляд бурякозбиральних комбайнів: Лагідні гіганти

Василь Кравченко

Представляємо самохідні бурякозбиральні комбайни-важковаговики: Grimme Rexor 630 — флагман бурякозбиральної техніки, HOLMER Terra Dos T4 — машина року 2016 на виставці AGRITECHNICA 2015, ROPA Tiger 6 — золота медаль виставки Agrosalon 2016 як найінноваційнішій машині.

Grimme Rexor 630 фото: grimme.com

 

HOLMER Terra Dos T4 фото: holmer-maschinenbau.com

 

ROPA Tiger 6 фото: ropa-maschinenbau.de

У світовій практиці збирання цукрових коренеплодів зберігається тенденція підвищення продуктивності та якості роботи бурякозбиральної техніки завдяки збільшенню ширини захвату, місткості накопичувальних бункерів і робочої швидкості, а також упровадженню електронних систем керування технологічним процесом, застосуванню ефективних способів збирання з урахуванням конкретних ґрунтових і господарських умов.

Завжди приємно працювати з найкращими. Розгляньмо особливості будови цих гігантів і почнемо з «сердець» машин — двигунів.

Rexor 630 і Terra Dos Т4 обладнано шестициліндровими рядними двигунами Mercedes-Benz OM473LA потужністю 460 кВт/625 к.с., робочий об‘єм двигуна 15,6 л, максимальний крутний момент 2900 Н·м. Число обертів двигуна в процесі копання 1150–1550 на хвилину. Він забезпечує стандарти за вихлопами Tier4 final/EuroMot 4 з технологією утилізації вихлопних газів SCR і AdBlue.

Для Tiger 6 від ROPA «серце» розробив концерн Volvo. Хоча в попередній моделі, Tiger 5, використовується такий же Mercedes-Benz OM473LA. При цьому на комбайн, залежно від ринку збуту, встановлюється два типи двигунів. На Tiger 6с — двигун, призначений для країн з високими вимогами до вихлопних газів, модель двигуна Volvo-Penta TAD1672VE 515 кВт/700 к.с., шестициліндровий, з робочим об‘ємом 16,12 л, з системою впорскування «насос-форсунка», вихлопи відповідають нормам EPA Tier 4 final з каталізатором SCR і AdBlue. Максимальний крутний момент 3260 Н·м, число обертів двигуна при копанні — від 1100  до максимальних 1650 на хвилину в автоматичному режимі. А на Tiger 6а — двигун, більше призначений для країн Східної Європи: модель Volvo-Penta TAD1643VE-B має такі само технічні характеристики за винятком потужності, яка тут зросла до 565 кВт/770 к.с., але вже без AdBlue, і норма вихлопів відповідає лише Tier 2.

Потужність від двигуна до коліс в усіх наших машин передається через гідростатичну трансмісію. Якщо порахувати власну вагу гігантів плюс їх вантажопідйомність, то отримаємо майже 60 тонн на кожного. Щоб переносити таку масу по полю з найменшою шкодою для ґрунту, машини обладнано широкими шинами, як правило, низького тиску (близько 1,4 бара), розміщеними на трьох осях. І якщо повернутися до нагород, то саме Ropa отримала срібну медаль виставки Agritechnica в Ганновері за систему R-Soil Protect. Така система є симбіозом гідравлічного шасі з вирівнюванням навантаження та шин MICHELIN IF1000/55 R32 CerexBib, що збільшує площу контакту шини з ґрунтом і одночасно знижує тиск на нього. До речі, комбайни Holmer і Grimme можуть комплектуватись такими самими шинами.

Радіус розвороту в наших гігантів, зважаючи на їхню довжину (а це майже 15 м), становить від комфортних 6,5 м у Terra Dos Т4 до 7,5 м у Rexor 630. До речі, в Terra Dos Т4, з допомогою системи HOLMER Smart Turn, вперше для самохідних комбайнів реалізовано можливість автоматичного розвороту комбайна на краю поля. Процес охоплює автоматичний підйом копача, розворот комбайна та автоматичне опускання копача в робоче положення. За таке впровадження HOLMER номіновано на срібну медаль від DLG на виставці Agritechnica 2015.

Тепер до робочих органів.

Більше інформації читайте в журналі “МеханікPro” № 3, грудень 2017. Або зверніться до нас за адресою mehpro.magazine@gmail.com, щоб отримати журнал безкоштовно.