ОБСЛУГОВУВАННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ ТЕХНІКИ

Термін служби будь-якої техніки залежить не лише від досконалості її конструкції та використаних матеріалів, а й значною мірою від режимів експлуатації та зберігання. Особливістю роботи сільськогосподарської техніки є сезонність її використання: період її експлуатації може становити від 2 до 5 тижнів. Решту часу календарного року техніка простоює. 

Сільськогосподарська техніка зношується постійно, і причинами цьому є нормальне зношення під час використання, зношення через невірний монтаж чи підбір компонентів, через екстремальні навантаження, через відсутність технічного обслуговування та під час зберігання. Щоб зменшити вплив зношення на термін експлуатації, виробники техніки дають рекомендації з правильного її використання та забезпечують відповідну сервісну підтримку. В Німеччині дилери пропонують два варіанти сервісу: Pre-Sales-Service (Послуги перед покупкою) та After-Sales-Service (Послуги після покупки). Pre-Sales-Service включає: детальні консультації щодо комплектації та конфігурації машини чи знаряддя, індивідуальні пропозиції та планові роботи з підготовки техніки до продажу. After-Sales-Service включає: забезпечення необхідними запасними частинами, проведення регламентних ТО та ремонтних робіт у період гарантійного строку.

Велику роль у збереженні техніки відіграє працівник, який безпосередньо з нею працює. Щозмінне обслуговування — це його першочерговий обов’язок. Для розуміння необхідності та переліку операцій в школі Дойля застосовують методику WOLKEN:

Wasser − вода
Oel − олива
Luft − повітря
Kraftstoff − пальне
Elektrik − електрика
Notfalset – набір для надзвичайних ситуацій

WOLKEN дозволяє наочно зрозуміти роль кожного елемента, починаючи з очищення повітряного фільтра та стеження за рівнями олив і закінчуючи обслуговуванням електричної системи машини. Враховуючи вартість та складність сучасних машин, потрібно з відповідальністю ставитись до технічного обслуговування. На сьогодні функцію контролю за роботою вузлів і агрегатів та машиною в цілому перенесли на бортовий комп’ютер. І механізатори, покладаючись на комп’ютер, інколи порушують правила технічного обслуговування. Для полегшення контролю та обслуговування техніки використовують різні допоміжні засоби. Наприклад, для визначення величини спрацювання елементів причіпного механізму та кулі фаркопа користуються товщиноміром або спеціальним шаблоном, розробленим фірмою WALTERSCHEID.

Причини зношення:

– нормальне зношення через використання
– через неправильний вибір компонентів
– неправильний монтаж
– відсутність/неправильне обслуговування
– перенавантаження через перевищення допустимих значень, наприклад: кут руху, навантаження на фаркоп, допустима швидкість охолоджувальним рідинам) та регламентованій періодичності проведення операцій технічного обслуговування. Основними показниками при виборі та застосуванні моторних олив є в’язкість і експлуатаційні властивості. Для двигуна потрібні оливи з оптимальною в’язкістю, величина якої залежить від конструкції, режиму роботи і ступеня зносу, температури навколишнього середовища.

На сьогодні найбільш поширеною системою класифікації моторних олив за в’язкістю є специфікація SAE Товариства автомобільних інженерів США (Society of Automotive Engineers). В’язкість оливи за цією класифікацією виражається в умовних одиницях — ступенях в’язкості SAE. Специфікація SAE надає відомості лише про в’язкість оливи, а не про якість.

Для полегшення вибору оливи необхідної якості для конкретного типу двигуна та умов експлуатації створено системи класифікації моторних олив, за якими вони поділяються на ряди й категорії, основані на рівні якості та призначенні. Враховуючи різні конструкції та умови експлуатації двигунів, на сьогодні існує декілька систем класифікації моторних олив — API, ACEA, ААІ та інші.

Визначальними показниками категорій олив за АРІ (American Petroleum Institute — Американський інститут нафти) є: комплекс фізико-хімічних та експлуатаційних властивостей якості, які регламентуються стандартом; тип двигуна; рік випуску; призначення оливи; особливості режиму роботи двигуна та ін.

Стандарт ACEA застосовується для класифікації моторних мастил в Європі. Зважаючи на наявність великої кількості фірмових допусків автовиробників, є досить загальним та в багатьох аспектах базовим для них. Даний стандарт не використовується у Північній Америці.

Властивості, які повинне мати масло

Первинні:
– в’язкість та текучість
– поверхнево-активна поведінка
– здатність до нейтралізації

Вторинні властивості:
– нейтральна поведінка проти ущільнень
– низька здатність до спінення
– здатність до довготривалого використання
– низька витрата мастила
– низька витрата пального
– сумісність з пальним
– сумісність з навколишнім середовищем

 

Зберігання сільськогосподарської техніки

Зберігання сільськогосподарських машин є складовою частиною системи обслуговування техніки. Розрізняють короткочасне та тривале зберігання. Короткочасне організовують для машин, неробочий період яких становить від 10 днів до 2 місяців, якщо ж більше — машини ставлять на тривале зберігання.

Очищення та миття. За технологією підготовки машин до тривалого зберігання, операція видалення забруднень стоїть на першому місці: від якості очищення робочих поверхонь залежить ефективність подальших операцій. Найрезультативнішим є струменевий спосіб, режим якого визначає характер гідродинамічної дії і тривалість миття. Інтенсифікації процесу миття досягають різними способами: підігріванням води, додаванням у неї синтетичних мийних засобів, збільшенням напору. Очищення струменем води з напором 60–80 м удвічі ефективніше за миття підігрітою водою.

Однією з основних операцій при постановці на зберігання машин є їх консервація, що сповільнює процес корозії і старіння матеріалів. Консервації піддають поверхні робочих органів машин, деталі й механізми передач, шліцові з’єднання, підшипники, зірочки ланцюгових передач тощо. Під час зберігання потрібно регулярно оглядати та перевіряти якість консервації. Також систематично слід перевіряти зняті деталі й вузли, особливо гумові та гумово-текстильні деталі й вироби.

Ґрунтообробні машини

Найбільшого впливу зазнають ґрунтообробні машини, які піддаються абразивному та корозійному зношенню. Ґрунтова корозія особливо сильно впливає на машини в неробочий період, якщо робочі органи не очищені від ґрунту і вологовмісних пожнивних решток або зберігаються в контакті з ґрунтом. Враховуючи довготривалий період зберігання, корозійні руйнування, внаслідок порушення правил консервації, можуть бути значно більші, чим у період їхньої роботи.

Плуги, котки, дискові лущильники й борони зберігають у транспортному положенні. Напівпричіпні та причіпні машини ставлять ходовими колесами на спеціальні підставки, під колеса, раму та робочі органи начіпних машин також кладуть підставки — як правило, дерев’яні. Штоки гідравлічних циліндрів мають бути втягнуті в циліндри, а робочі органи обов’язково змазані антикорозійним покриттям. Обробка їх відпрацьованою моторною оливою малоефективна у разі відкритого зберігання техніки.

Посівні та садильні машини

Готуючи до зберігання посівні й садильні машини, очищають від залишків насіння та добрив ящики, банки, висівні та туковисівні апарати, бункери, зерно- й тукопроводи. Обов’язково треба ретельно змити з машини бруд. На робочих органах та елементах конструкції необхідно відновити антикорозійне покриття.

Ланцюгові передачі перевіряють, працездатні ланцюги промивають та змащують і здають на зберігання на склад. Зірочки очищають і покривають захисним мастилом. На практиці ж єдиним засобом консервації та змащення під час підготовки ланцюгових передач до перезимівлі є відпрацьована моторна олива. Натяг усіх пружин послаблюють, машини змащують згідно з таблицею, яку подано в інструкції з експлуатації, покривають захисним мастилом деталі висівних апаратів, регулювальні гвинти й шарнірні з’єднання.

Із гнучких трубопроводів гідравлічних систем слід видалити пил і бруд, змити мастильні плями та висушити поверхню. На шланги нанести алюмінієву фарбу або обгорнути парафінованим папером. Зберігання гнучких трубопроводів допускається лише з радіусами перегинів понад 600−700 мм. Штоки гідравлічних циліндрів мають бути в циліндрах, стрижні клапанів регулювання максимально втягнуті в корпуси. Оголені їх частини слід змазати мастилом.

Сівалки встановлюють на підставки так, щоб між шинами та опорною поверхнею був зазор 80–100 мм. Тиск у шинах знижують до 70–80% робочого й покривають світлозахисною сумішшю. Сошники ставлять на дерев’яні підкладки. Під колеса, сошники та раму сівалки також встановлюють підкладки, щоб рама перебувала в горизонтальному положенні й не виникало напружень у металоконструкції.

Трактори

Перед постановкою тракторів на зберігання необхідно виконати роботи із запобігання корозії елементів конструкції та облицювання (очищення, фарбування) і покрити їх корозійним інгібітором. У разі відкритого зберігання нанести на внутрішні елементи кабіни водонепроникний матеріал, загерметизувати повітропроводи, вихлопні труби, заливні горловини та патрубки радіатора поліетиленовою плівкою.

Перевірити концентрацію охолоджувальної рідини, злити рідину з паливного фільтра грубої чистки та паливного бака. Заправити бак паливом та додати присадки. Перед тривалим зберіганням замінити моторну оливу та фільтр. Додати інгібітор корозії до моторної оливи, а також оливи трансмісійно-гідравлічної системи.

На період зберігання зняти акумулятори, ремені приводу генератора, вентилятора та компресора, а колеса по можливості розвантажити встановленням підставок. Щоб не допустити заклинювання компресора, слід щомісяця прокручувати його на декілька обертів.

Дотримання правил зберігання дасть змогу значно збільшити ресурс техніки і зменшити витрати на ТО та ремонт під час експлуатації до 50%.