ОБПРИСКУВАЧІ: ВЗАЄМОЗВ’ЯЗОК МІЖ ПРОДУКТИВНІСТЮ ТА ЯКІСТЮ

Андрій Войтік

Робоча швидкість обприскувачів сьогодні вже перейшла межу в 12 і навіть 20 км/год. При значній ширині захвату штанг ці машини мають вражаючу продуктивність. Та чи не шкодить висока швидкість якості робіт? Спробуймо розібратися.

Швидкість. Виробники обприскувачів, а особливо це стосується самохідних моделей, роблять ставку на високу продуктивність. Оскільки ширину захвату збільшувати дедалі важче, то логічним кроком стало нарощення швидкостей. Вже доходимо до 30 км/год. Сучасні насоси забезпечать необхідну подачу робочої рідини. На словах усе дуже привабливо, але на ділі інша картина.

Коли робоча швидкість понад 20 км/год, закони фізики починають свою згубну дію. За обприскувачем утворюються турбулентні потоки повітря, які різко погіршують розподіл рідини по оброблюваній поверхні. Взагалі виробники розпилювачів не гарантують якісну їх роботу на швидкостях понад 6 км/год для щілинних та понад 10 км/год для інжекторних. Ну, задовільна робота може бути при 12 км/год і вже зовсім не рекомендують перевищувати поріг у 16 км/год. Як бачимо, до 20 далеко.

При виборі оптимальної швидкості під час обприскування потрібно враховувати властивості пестицидів, що використовуються, тиск, який може забезпечити обприскувач, тип розпилювачів та погодні умови на момент роботи (вітер, температура та вологість повітря).

Ось простий приклад. Щоб забезпечити необхідну вам норму внесення, комп’ютер обприскувача встановлює тиск у 4 бар і каже, що ви можете розігнатися до 12 км/год. Але ваші розпилювачі — малого калібру і при такому тискові дадуть надто малий діаметр краплин розпиленої рідини. В результаті рідину зноситиме і діюча речовина не спрацює на окремих ділянках поля. Потрібно або замінити розпилювачі на більший калібр, або все ж зменшити швидкість. Тільки бортовий комп’ютер навряд чи це повідомить, розмір краплин йому не дуже цікавий, а от вразити вас високою продуктивністю — це для нього першочергове завдання.

Як же бути? Беремо таблицю розрахунку витрати для ваших розпилювачів. Знаходимо необхідну норму виливу і дивимося, який тиск для неї оптимальний. Не максимальний, а саме оптимальний — це важливо. Краще, щоб ваші розпилювачі не працювали з граничними значеннями тиску, тоді і якість обробітку буде вищою.

Далі по таблиці визначаємо максимально можливу робочу швидкість при цих параметрах і ні в якому разі її не перевищуємо. Трохи менше можна, а от більше — ні. При бажанні працювати з більшою швидкістю потрібно не підвищувати тиск рідини, а взяти розпилювач більшого калібру. І не змінюйте вибрану швидкість під час роботи. Вона повинна бути постійною.

Отже, запам’ятовуємо. Норма витрати — максимально наближена до рекомендацій виробника пестицидів, тиск робочої рідини — оптимальний для даного типу розпилювачів, робоча швидкість — не вища за рекомендовану.

Знос. Чому малий діаметр крапель проблема? Бо рідина зноситься й випаровується. Хороший результат буде, якщо зустрічна швидкість вітру до 5 м/с. Коли він дме зі швидкістю 10 м/с, узагалі немає сенсу обприскувати. При робочій швидкості у 8 км/год сам обприскувач створює швидкість повітря в 2 м/с, яке викликає знос краплин.

Отримати високу ефективність обприскування на швидкостях понад 15 км/год надзвичайно важко. Якщо вітер попутний, ще можна спробувати. Але ж ми не можемо рухатися весь час в одному напрямку, і зустрічний вітер буде додаватися до вітру, створюваного рухом обприскувача, і знос стане ще більшим. А боковий вітер узагалі перетворить обприскування на лотерею.

Більше інформації читайте в журналі “МеханікPro” № 5, квітень 2018. Або зверніться до нас за телефоном +38 (067) 236 79 48 чи адресою mehpro.magazine@gmail.com, щоб отримати журнал безкоштовно.