ОБОРОТНИЙ ПЛУГ СЬОГОДНІ: ОСОБЛИВОСТІ КОНСТРУКЦІЇ ТА ЯКІСТЬ РОБОТИ

Андрій Войтік

Незважаючи на впровадження мінімальних технологій обробітку ґрунту, плуг усе ж залишається популярним. Наперекір усім негативним прогнозам любов аграріїв до цього знаряддя не стає меншою. Це стосується не тільки України, а й Європи також. Так що ж такого є в сучасного плуга, що втримує шанувальників від переходу на інші технології, іншу техніку?

Популярними сьогодні є напівпричіпні плуги шести- або восьмикорпусні з одним опорним колесом, а також начіпні чотирикорпусні плуги з можливістю розширення їх до п’ятикорпусних, тобто виконані за схемою 4+1. Для захисту корпусів від перевантаження в нас частіше вибирають розривні чи зрізні болти або пружини. Гідравлічний захист хоч і є кращим варіантом, проте через свою вартість прихильників має небагато.

Для своїх плугів модельного ряду Leader компанія KUHN пропонує п’ять типів передплужників, і від їх вибору залежатиме якість оранки. Стерня злакових чи кукурудзи, заорювання бур’янів чи органічних добрив, глибокий обробіток ґрунту — все це різні передплужники.

З передплужником чи без? Сучасний плуг при правильно вибраній полиці досить непогано заорює рослинні рештки. Як показують практичні результати, при роботі плугів без передплужників на поверхні залишається 5−8 % рослинних залишків.

Проте з передплужниками все ж таки краще. Після плугів від компаній PÖTTINGER, KUHN та GREGOIRE-BESSON, у разі встановлення передплужників, на поверхні залишається не більше 3 % рослинних решток, а при правильно вибраних передплужниках — і до 1,5 %. Дехто пропонує на вибір два-три типи передплужників. Найчастіше це для універсального обробітку, для закладання органічних добрив та для приорювання стерні кукурудзи.

Проте є виробники, які пропонують і до п’яти типів передплужників для своїх плугів. Від вибору передплужника залежить і заорювання маси в ґрунт, і забивання стійок корпусів. Якщо передплужник не може повністю заробити залишки рослин, то вони набиваються на стійки корпусів. І тоді єдине рішення, яке приймає механізатор, — це зняти його. Хоча правильним було б підібрати потрібний.

Несхожий на інших, механізм «шестерня – рейка» плугів компанії GREGOIRE-BESSON забезпечує плавний оборот. фото: i.ytimg.com
Несхожий на інших, механізм «шестерня – рейка» плугів компанії GREGOIRE-BESSON забезпечує плавний оборот. фото: i.ytimg.com

Щоб зменшити ймовірність забивання корпусів рештками, сьогодні висоту рами плуга підняли до 80−90 см, а відстань між корпусами зробили не менше 95 см. Якщо все ж передплужники не використовуються, то потрібно обладнати машину корпусами з кутознімачами. З ними робота, особливо при заорюванні стерні кукурудзи чи проміжних культур, буде кращою, ніж без них.

Грудки: великі й маленькі. Встановлення передплужників позитивно позначається і на розмірі грудок. Наприклад, плуги компанії KUHN при нормальній вологості ґрунту та використанні передплужників залишають на поверхні максимум 8 % грудок розміром більше 3 см. Схожі результати показують інші відомі виробники. Плуги від PÖTTINGER, KUHN, LEMKEN, KVERNELAND, RABE та GREGOIRE-BESSON за нормальних умов узагалі не перевищують показник в 11 % грудок понад 3 см. А це сприяє підвищенню якості майбутньої сівби.

Як і більшість відомих виробників, компанія KVERNELAND пропонує різні типи корпусів: перисті для роботи на в’язких і важких ґрунтах, видовжені для борозни шириною до 50 см, з пластиковою поверхнею для роботи на липких ґрунтах і ще багато інших.
Як і більшість відомих виробників, компанія KVERNELAND пропонує різні типи корпусів: перисті для роботи на в’язких і важких ґрунтах, видовжені для борозни шириною до 50 см, з пластиковою поверхнею для роботи на липких ґрунтах і ще багато інших. фото: sng.kverneland.com

Про вирівненість поля говорити не доводиться. Якщо плуг правильно налаштували, то гребені та борозни по висоті не перевищують 3 см, зрідка ця величина може становити 5−6 см. Не забувайте, що тип полиці впливає на даний показник, а їх, як і передплужників, також пропонується немало. Перисті та суцільні, гвинтові та напівгвинтові, подовжені та ромбоїдальні, — полиці потрібно підбирати відповідно до поставлених перед плугом завдань. Та й від ширини борозни буде залежати форма поверхні корпусу. Не всі полиці можуть працювати при ширині борозни понад 35 см, і це потрібно враховувати. Взагалі правильний вибір типу корпусу й передплужника відіграє важливу роль в якості оранки.

Опорне колесо та якість оранки. У начіпних моделях плугів розміщення опорного колеса біля корпусу (як правило, біля третього) чи позаду плуга не впливає на дотримання глибини оранки. Плуги від перелічених виробників добре справляться з цим завданням. Відхилення якщо і є, то незначне.

Наприклад, при роботі чотирикорпусного плуга Multi-Master компанії KUHN його відхилення від заданої глибини обробітку не перевищувало 6 мм. Відзначимо, що використання вузьких шин розміром 200/60-14,5 та занадто близьке розташування опорного колеса до останнього корпусу призводить до зростання відхилення в глибині обробітку.

Навіть з одним опорним колесом Diamant 11 від компанії LEMKEN впевнено витримує задану глибину обробітку та має гарну маневреність при транспортуванні. фото: tischer-landtechnik.de
Навіть з одним опорним колесом Diamant 11 від компанії LEMKEN впевнено витримує задану глибину обробітку та має гарну маневреність при транспортуванні. фото: tischer-landtechnik.de

У напівпричіпних гібридних плугах стандартом є використання шин розміром 500/45-22,5. Хоч вони й зменшують маневреність плугів порівняно з 460-міліметровими (такі стоять на плугах компанії RABE), але дають можливість важким машинам не грузнути на легкому грунті та менше залипають на вологому. Чистик біля шини повинен входити в стандартну комплектацію.

Швидше їдеш, та чи це краще? Насправді робоча швидкість оранки питання просте. Більшість полиць для корпусів проектуються для роботи на швидкості 8 км/год. Тому цієї швидкості і потрібно дотримуватися, якщо виробник не рекомендує іншого. На менших швидкостях скиба не буде повністю перевертатися та добре кришитися. Збільшення швидкості також недоцільне. Бо різко зростає опір плуга і співвідношення «продуктивність – витрати палива» перестає бути раціональним. Якщо при 8 км/год ваш трактор недозавантажений, правильним рішенням буде збільшити ширину захвату плуга, змінюючи ширину захвату корпусів.

Ширина борозни. Переважна більшість оборотних плугів сьогодні має можливість регулювати ширину захвату корпусу. Поки що в Україні поширеніша механічна ступінчата система регулювання, але компанії пропонують і дорожчий гідравлічний безступінчастий варіант. У таких виробників, як, наприклад, LEMKEN, ширина захвату кожного корпусу може регулюватися в межах від 27 до 55 см. Залежно від типу ґрунту та потужності трактора слід обирати таку ширину захвату, щоб оптимально завантажити двигун.

Безступінчаста зміна ширини захвату дозволяє таким плугам, як LEMKEN Vari-Diamant, швидко пристосовуватися до умов роботи. Вологий чи сухий ґрунт, суглинковий чи піщаний — продуктивність буде завжди максимальна. А при обробітку клинів, кутів та поворотних смуг ця функція взагалі стає незамінною. фото: agro.kr.jpg
Безступінчаста зміна ширини захвату дозволяє таким плугам, як LEMKEN Vari-Diamant, швидко пристосовуватися до умов роботи. Вологий чи сухий ґрунт, суглинковий чи піщаний — продуктивність буде завжди максимальна. А при обробітку клинів, кутів та поворотних смуг ця функція взагалі стає незамінною. фото: agro.kr.jpg

Окремо звернемо увагу на вирівнювання стінки борозни. Цей показник, як виявилося в результаті перевірки фахівцями центру DLG, теж залежить від її ширини, тобто від ширини захвату корпусу. І найкращий він при ширині борозни 31−34 см. Плуги виробництва PÖTTINGER за цим показником є взірцем, поряд із компанією RABE.

Незалежно від глибини обробітку конструкція корпусів на плугах PÖTTINGER Servo завжди забезпечує рівне дно та стінку борозни.
Незалежно від глибини обробітку конструкція корпусів на плугах PÖTTINGER Servo завжди забезпечує рівне дно та стінку борозни. фото: poettinger.at

«Крутиться-вертиться плуг дорогий». Якою повинна бути швидкість обороту плуга, чи краще сказати, за який час плуг повинен обернутися? Тут, як і зі швидкістю руху, швидше — не значить краще. Оптимальним є оборот плуга за 8-9 секунд. Деякі моделі виконують цей прийом за час до 15 секунд. У принципі й цього достатньо, поки тракторист розвертає агрегат і заїжджає в наступну загінку. Нормативи, що встановлює Німецьке сільськогосподарське товариство для розвороту орного агрегата, становлять 19-24 секунди.

Плуги PÖTTINGER Servo 6.50 мають оборотний механізм, що включає два подвійні гідроциліндри різного діаметра. Така конструкція забезпечує плавний оборот плуга за 8 секунд.
Плуги PÖTTINGER Servo 6.50 мають оборотний механізм, що включає два подвійні гідроциліндри різного діаметра. Така конструкція забезпечує плавний оборот плуга за 8 секунд.

Дуже «швидкі» плуги виконують оборот за 4 секунди. Здавалося б, чудово. Проте така швидкість викликає великі навантаження в осях і шарнірах. Особливо в кінці обороту: ударні навантаження можуть швидко вивести плуг з ладу. Дроселювання роботи гідроциліндрів в кінці обороту дозволяє плавно та без ударів завершити процес.

Надійний захист. Чи то розривні або зрізні болти, чи спіральні або плоскі пружини, як ресори у KVERNELAND, чи гідравліка, чи комбінація кількох способів, але сучасний плуг обов’язково повинен мати захист робочих органів від перевантаження. Щоб не поламати корпуси при їх зустрічі з камінням або переущільненим ґрунтом, при досягненні певного зусилля повинен спрацювати захист. Залежно від виробника, на різних плугах захисні механізми спрацьовують при різному зусиллі, що діє на корпус плуга. Як правило, це зусилля починається від 1400 і закінчується 2150 кг на один корпус. Дехто пропонує індивідуальне налаштування зусилля спрацювання захисту. Це дуже добре для першого корпусу, ширина захвату якого може відрізнятися, а відповідно і зусилля на нього діятимуть інші.

Правда, бувають випадки, коли механізми захисту починають спрацьовувати при зусиллі в 900 кг і навіть менше. В такому разі навіть на середніх та важких по щільності ґрунтах корпуси починають скакати, і дно борозни отримаємо хвилясте, що зовсім не добре.

Система захисту Hydromatic компанії LEMKEN захищає корпуси плугів у режимі нон-стоп, дає змогу відрегулювати з кабіни зусилля спрацювання захисту, а також підняти корпус до 38 см вгору та відхилити вбік до 20 см. Ще однією перевагою є те, що систему вмонтовано в гряділі плуга, вона не заважає роботі та менше схильна до пошкоджень. фото: daman.at.ua
Система захисту Hydromatic компанії LEMKEN захищає корпуси плугів у режимі нон-стоп, дає змогу відрегулювати з кабіни зусилля спрацювання захисту, а також підняти корпус до 38 см вгору та відхилити вбік до 20 см. Ще однією перевагою є те, що систему вмонтовано в гряділі плуга, вона не заважає роботі та менше схильна до пошкоджень. фото: daman.at.ua

Важливим показником є й відхилення корпусу вгору при спрацюванні захисту. Корпус повинен підійматися мінімум на 30 см, а ще краще — на всі 38 см, як у плугів LEMKEN.

Переносимо вагу на трактор. Популярною у напівпричіпних плугів стає система, що дозволяє частково перенести вагу плуга на задню вісь трактора. Це збільшує зчіпні властивості задніх шин, а передню вісь у цей час потрібно довантажити баластом. Буксування трактора зменшиться, а це більша продуктивність при менших витратах палива. Якщо плануєте придбати напівпричіпний плуг, то обов’язково беріть із даною функцією. Компанії PÖTTINGER, LEMKEN та RABE вже сьогодні її пропонуть.

Із системою Trection Control плуги PÖTTINGER Servo здатні передавати до 1500 кг власної ваги на задню вісь трактора. фото: poettinger.at
Із системою Trection Control плуги PÖTTINGER Servo здатні передавати до 1500 кг власної ваги на задню вісь трактора. фото: poettinger.at

Висновок. Якісна робота плуга залежить від багатьох факторів. Зокрема від стану ґрунту й налаштування самого агрегата. І якщо з першою групою факторів не поборешся, то вибрати правильний тип робочих органів, підібрати швидкість та ширину захвату, виставити перший корпус відповідно до колії трактора та ширини його коліс — це цілком реально. Сьогодні компанії випускають чудову техніку, але її бездарне використання зводить нанівець усі зусилля виробників. Не полінуйтеся прочитати інструкцію до свого плуга і приділити трохи часу його налаштуванню. Результат вас може вразити. Приємно.