НОВІ ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ ЗЕРНОВИХ

Андрій Войтік

Ринок сівалок сьогодні пропонує багато можливостей. Проте останніми роками фермери почали вибирати сівалку не як окрему машину, а як елемент технології, спрямованої на скорочення витрат та підвищення рентабельності виробництва. Стрічкова технологія висіву зернових, що прийшла до нас із Великобританії, дає такі переваги. Розглянемо сівалки MZURI Pro-til 4T і CLAYDON T4 Hybrid для стрічкової сівби зернових культур і не тільки.

Розроблений у Великобританії посівний комплекс MZURI Pro-til став відповіддю на постійне зниження рентабельності виробництва. Але одна сівалка не дає відповіді на всі питання, потрібно впроваджувати нову технологію, для якої вона створена. фото: hawrol.pl

 Нові для українського фермера сівалки працюють за нульовими або мінімальними технологіями обробітку ґрунту і здатні виконати за один прохід цілий комплекс операцій. Це і розпушення ґрунту в зоні стрічки, і внесення добрив та сівба, і утворення щілин у ґрунті для накопичення вологи, а також ущільнення й вирівнювання поверхні після висіву.

Технологія передбачає висів насіння у стрічку шириною близько 12 см, в яку попередньо було внесено добрива. Відстань між стрічками становить 23 см і ця площа не обробляється. Що ж дає нам така технологія? Передусім це накопичення вологи. Оброблені стрічки пропускають вологу в ґрунт, а необроблені міжряддя, захищені рослинним рештками, утримують її всередині. Як і в класичному strip-till.

Поступово, з року в рік, відбувається розущільнення ґрунту в нижніх шарах на глибині 25-30 см. Це зрозуміло. Менше проходів

техніки по полю плюс робота кореневої системи рослин. Число корисних бактерій та черв’яків теж зростає, що покращує режими живлення культурних рослин та підвищує органічну складову ґрунту. Наприклад, за чотири роки використання такої технології кількість ґрунтових черв’яків зросла до 50 штук на метр квадратний в шарі ґрунту глибиною до 15 см.

Понад 15 років удосконалень дозволяють сівалкам CLAYDON створювати сприятливий повітряний і водний режим ґрунту, та й якість самого висіву теж на рівні. фото: mch.dk

Після бобових культур дана технологія зберігає в ґрунті нітрифікуючі бактерії. Це дозволяє одночасно і заощадити на внесенні азоту та забезпечити його майбутнім рослинам в доступній формі.

Більше інформації читайте в журналі “МеханікPro” № 3, грудень 2017. Або зверніться до нас за адресою mehpro.magazine@gmail.com, щоб отримати журнал безкоштовно.