НОВІ ПІДХОДИ ДО МУЛЬЧУВАННЯ КУКУРУДЗЯНОЇ СТЕРНІ

Василь Кравченко
У статті використано матеріали журналу “Profi”

Незвичні для нас конструкції машин для мульчування стерні кукурудзи можуть наштовхнути на нові ідеї. Ми розглянули дві машини: одна — з активними фрезами, які обробляють лише рядки залишеної стерні. Друга — з пасивними ножовими барабанами та вертикальними хвилястими дисками, які ріжуть стерню уздовж та впоперек.

Активне подрібнення

Машинобудівна фірма Schmidt сконструювала мульчувач для активного подрібнення кукурудзяної стерні — Corn-root-crusher. Головна його фішка: він обробляє лише рядки стерні, не чіпаючи міжряддя. Знайома вже концепція (схоже на strip-till чи наш міжрядний культиватор КФ-5.4), але застосовано це лише для знищення залишеної стерні та коріння кукурудзи. Schmidt займається розробкою ґрунтових фрез для меліоративних робіт. Тому й робочі органи тут відповідні: можуть і ґрунт і рослинні залишки подрібнити. Причому дають добрий результат на різних типах ґрунту.

Corn-root-crusher від фірми Schmidt — рядкове подрібнення стерні та коріння кукурудзи.

Робочі органи. Діаметр фрезерного барабана становить 330 мм. На кожному барабані 28 ножів. Їх висота 60 мм, ширина 20 мм. Ножі мають спеціальне покриття, яке забезпечує зносостійкість різального елемента.

Corn-root-crusher має триточкову систему навіски ІІІ категорії. Рама зварна з начіпним механізмом. Привід робочих органів від ВВП трактора. Далі через редуктори та карданні передачі до барабанів фрез. Щоб забезпечити 1000 об./хв. фрези, швидкість ВВП трактора повинна бути на рівні 750 об./хв.

Робочі органи приєднані до паралелограмної підвіски. Завдяки цьому фрези копіюють поверхню поля, маючи можливість зміщуватися вгору чи вниз на ±11 см. Щоб забезпечити безперервний контакт робочих органів із ґрунтом, кожну секцію машини обладнано гідропневматичним акумулятором і гідравлічними циліндрами, які дозволяють підтримувати тиск на ґрунт до 300 кг. Система відповідає ще й за те, щоб робочі органи автоматично опускалися в ґрунт після розворотів у кінці гонів.

Глибина обробітку (до 5 см) регулюється опорними лижами, встановленими окремо перед кожною фрезою. Ці лижі виконують також функцію заламування та притискання стерні до ґрунту для кращого її захоплення та подрібнення.

Ширина кожного фрезерного барабана становить 35 см, відстань між ними — 75 см. Таким чином, між двома барабанами залишається 40 см необробленого ґрунту. Така ширина обробітку дає можливість рухатись по рядках плавно і точно навіть без систем паралельного водіння.

Кожний фрезерний барабан потребує від 30 к. с. потужності. Неважко порахувати, що для 8-рядної машини потрібен трактор потужністю не менш як 240 к. с. Оптимальна швидкість руху становить 6−10 км на годину. За дослідженнями журналу Profi, на швидкості 6 км/год. усю стерню й кореневу систему на глибині 5 см було повністю зруйновано й розщеплено на волокна. Крім того, в слідах від шин та в глибших коліях фрези працювали надійно. На швидкості 10 км/год. всі стебла також було зруйновано, а кореневища добре подрібнено. Досліди проводились на піщаних ґрунтах.

Фірма-виробник запевняє, що їхні фрези працюють однаково добре на будь-якому ґрунті та при будь-якій кількості стерні, при цьому не забруднюються, очищуючись самостійно завдяки великій швидкості обертання барабанів.

Більше інформації читайте в журналі “МеханікPro” № 3, грудень 2017. Або зверніться до нас за адресою mehpro.magazine@gmail.com, щоб отримати журнал безкоштовно.