НАЛАШТОВУЄМО НАЧІПНІ ПЛУГИ ВІРНО

За матеріалами Тобіаса Бенсінга (журнал Profi). Адаптував Андрій Войтік

Вигляд чисто зораного поля завжди справляє гарне враження. Цьому сприяють регулювання гвинтів, встановлених на начіпному оборотному плузі. Саме вони сприяють чистій роботі і, що важливо, — значній економії. Адже лише оптимально налаштований плуг зменшує до мінімуму потребу в силі тяги.

Деякі речі ніколи не змінюються. Тому знову пропонуємо поговорити про налаштування плугів. Німецьке сільськогосподарське товариство DLG разом із фірмою Lemken, за допомогою обладнання для контролю за витратою палива, в прямому розумінні дізналися, як впливає налаштування на споживання енергії, на годинну витрату палива і на буксування агрегата в полі. Неправильне налаштування негативно впливає на знос, потребу в силі тяги, на результат роботи — і, відповідно, на вартість робіт.

Трактор мусить підходити до плуга. При цьому мають на увазі не лише основні характеристики, такі як тягова потужність або підйомна сила, а й інші параметри — наприклад, ширину внутрішньої колії від коліс, розміри шин або відстань між точками шарнірних кріплень нижніх тяг механізму навіски. Внутрішня ширина сліду від передніх і задніх шин трактора повинна бути по можливості однаковою. В основному це важливо для начіпних оборотних плугів при роботі колесом у борозні. Для них кращим є широкий слід від шин. У цьому разі вага рівномірно розподіляється на всі чотири колеса, а не лише на одне заднє в борозні. При роботі великих (до семи корпусів) начіпних оборотних плугів з великою шириною захвату наявність широкої колії стає вкрай необхідною для повороту плуга на схилі.

Зрозуміло, що перед навішуванням плуга слід у першу чергу підготувати триточковий підйомний механізм. Для цього перед навішуванням виміряйте відстань між точками шарнірних кріплень нижніх тяг. До цієї відстані підганяється довжина (її можна вибрати) вала навіски плуга. В сучасних моделях тракторів, які мають більший за розміром механізм навіски, нижні тяги розташовані, як правило, ширше, ніж у старіших моделях. Якщо точки кріплення нижньої тяги на тракторі розташовані одна від одної на відстані більше 48 см, то в будь-якому разі слід установити вал навіски категорії ІІІ із відстанню між робочими поясками в 96,5 см. Оскільки при використанні валу категорії ІІ (82,5 см) нижні тяги працюватимуть майже паралельно і не можна буде тягти плуг рівно або постійно втримувати потрібну ширину першої борозни.

Одночасно з шириною слід установити також максимальну висоту валу навіски, наскільки це можливо. Здебільшого нижні тяги приєднують у нижньому положенні. Цим досягається висота підйому, і плуг може обертатися, не торкаючись опорним колесом землі. Але краще було б укоротити гвинтові розтяжки начіпного механізму трактора та зафіксувати вал навіски плуга у вищому положенні. Це дасть можливість працювати нижнім тягам відносно трактора рівніше, у кращому разі навіть паралельно. Згідно з напрямками дії сили, паралельне розташування нижніх тяг приводить до кращого розміщення плуга в борозні. До того ж: причиною того, що опорне колесо під час обороту плуга торкається землі, може бути неправильне налаштування точки докладання тягового зусилля або ширини передньої борозни.

Якби великі за розміром плуги, що мають більше п’яти корпусів, не мали гідравлічного механізму повернення рами в початкове положення перед оборотом, то ширина передньої борозни могла б звужуватись. Крім того, стабілізатори нижніх тяг у робочому положенні обов’язково мусять залишатися рухомими, для того щоб узагалі можна було налаштовувати лінію тяги. У разі, коли нижні тяги залишаються нерухомими, ви можете регулювати точку докладання тягового зусилля на плузі як завгодно, але ваші старання будуть марними. Для безпечного транспортування слід закріпити стабілізатори у знятому положенні.

Транспортування. Коли плуг навішено, можна їхати в поле. І тут стає зрозуміло, яку важливу роль відіграє фронтальний баласт. Крім того, слід підібрати на трактор такі колеса, тиск повітря в яких міг би витримати навантаження від начіпного обладнання. Тут допоможе таблиця шин.

Прибувши на поле, нам потрібно налаштувати плуг на відповідну ширину першої борозни, нахил і точну глибину роботи на кожний леміш. Літра дизельного палива тракторові Claas Axion 850 при 1750 обертах валу двигуна і швидкості 7 км/год вистачило на обробіток 154 м ґрунту в довжину, тобто на гектар потрібно 29 л дизпалива, не враховуючи розворотів. Умови праці були важкими: грунт після першого сінокосу пересох і його потрібно було виорати на глибину 28 см для подальшої сівби кукурудзи (див. умови тестування).

 

Наступним кроком була підгонка тиску повітря в шинах трактора. Внутрішній тиск ми зменшили вдвічі — з двох до одного бара. Більша площа контакту дає істотно більше тягової сили: трактор з плугом обробили 189 м площі, що на 35 м більше, ніж до цього. У наступному заїзді ми правильно налаштували передплужник. Рекомендації такі: глибина роботи передплужників має становити третину глибини роботи корпусів. Оскільки в  передплужників майже вертикальна форма, щоб верхній шар ґрунту швидко перевертався, то їх рівне положення в горизонтальній площині повинно стати оптимальним для ефективного утворення борозни. Горизонтальне розташування передплужників дозволило агрегатові проїхати вже 200 м.

Робоча глибина передплужників має становити третину робочої глибини корпусів плуга.
Робоча глибина передплужників має становити третину робочої глибини корпусів плуга.

Наступне коригування стосувалося точки докладання сили тяги. Лінія тяги починається в точці перетину подовжених ліній нижніх тяг. Вона закінчується посередині рами плуга, у п’ятикорпусній моделі оборотного плуга Juwel якраз біля відвалу третього корпусу. Для ідеального розподілу навантаження без наявності бокового уводу агрегата дана лінія тяги повинна проходити посередині через задню вісь трактора.

З правильно встановленими нижніми тягами плуг легко виконує розворот.
З правильно встановленими нижніми тягами плуг легко виконує розворот.

Верхня тяга механізму навіски працює лише під час заглиблення плуга після розвороту. Вона передає частину ударних навантажень на передню вісь трактора. Значення має також згадана вище ширина колії трактора. Чим ширша колія, тим рівніше розміщення стійок плуга відносно вертикальної осі трактора.

Лінія нижніх тяг повинна бути паралельна осі трактора. Точка перетину ліній нижніх і верхніх тяг має знаходитись якомога ближче до передньої осі, але залишатися позаду неї.
Лінія нижніх тяг повинна бути паралельна осі трактора. Точка перетину ліній нижніх і верхніх тяг має знаходитись якомога ближче до передньої осі, але залишатися позаду неї.

Останній пункт— буксування. В начіпних плугах ви завжди маєте можливість перенести частину ваги плуга на задню вісь трактора. Здебільшого це приводить до зменшення буксування коліс і, відповідно, до ефективнішого докладання сили тяги. Гвинт верхньої тяги можна просто вставити у паз, щоб плуг швидше заглиблювався в землю на краю поля. Вірно встановлена верхня тяга дасть можливість перенести на трактор частину ваги плуга, що давить на опорне колесо. На полі за допомогою корекції в налаштуванні верхньої тяги навіски змогли подолати відстань у 240 м.

Правильне кріплення верхньої тяги дозволяє начіпному плугові передавати частину своєї ваги на трактор, що покращує його зчіпні властивості та зменшує буксування.
Правильне кріплення верхньої тяги дозволяє начіпному плугові передавати частину своєї ваги на трактор, що покращує його зчіпні властивості та зменшує буксування.

Завдяки вищезгаданим налаштуванням, які при роботі в полі можна швидко проконтролювати, вдалося знизити витрату дизельного палива з 29 до 19 л на гектар!

Для того, щоб плуг на схилі не зміщувався, нижні тяги, коли дивитися на них згори, повинні розміщуватися під кутом одна до одної, а не паралельно. Вирішальним фактором є ширина шатуна зчіпки. В ідеалі, якщо провести лінію від центра ваги трактора Z до центра рами плуга PZ (на рисунку червона), то вона має пройти через середину задньої осі (точка М), як це показано в нижній частині.
Для того, щоб плуг на схилі не зміщувався, нижні тяги, коли дивитися на них згори, повинні розміщуватися під кутом одна до одної, а не паралельно. Вирішальним фактором є ширина шатуна зчіпки. В ідеалі, якщо провести лінію від центра ваги трактора Z до центра рами плуга PZ (на рисунку червона), то вона має пройти через середину задньої осі (точка М), як це показано в нижній частині.

Результати контрольних заїздів

Маючи лише літр дизельного палива, трактор разом із плугом продемонстрували таку дальність роботи залежно від оптимальності налаштувань:

– початок робіт: нахил, ширину передньої борозни і глибину робіт встановлено так, що
154 м (споживання палива — 29 л/га);

-перше коригування: тиск повітря знизився з двох барів до одного
189 м (споживання палива — 24 л/га);

-друге коригування: правильно налаштований передплужник
200 м (споживання палива —22 л/га);

-третє коригування: зміна точки докладання сили тяги
219 м (споживання палива — 20 л/га);

-четверте коригування: регулювання довжини верхньої тяги
240 м (споживання палива — 19 л/га).