МЕНЕДЖМЕНТ АЗОТУ В ҐРУНТІ ПРИ ТЕХНОЛОГІЇ NO-TILL. ЧАСТИНА 1.

У статті використані матеріали з сайту no-tillfarmer.com. Адаптував: Андрій Войтік

Неоднозначна технологія notill, для багатьох аграріїв вона є панацеєю у швидкоплинному кліматі, а хтось вважає її марним вкладенням. Про тонкощі цієї технології досвід американських фермерів з фокусом на азот.

Азот 101

Американські фермери кажуть, що no-till — це найкраще, що ви можете зробити для ґрунту. Але перехід до цієї технології може бути складнішим ніж видається. Ключ до всього — азот.

Якщо колись і виходила стаття з розповіддю про перехід до no-till, то це була страшна історія про перехідний період. No-till виглядає добре і біологічно він кращий за традиційний обробіток ґрунту, то чому ж деякі фермери покидали його після декількох років втрати врожаю? Міністерство сільського господарства США разом з Діном Мартенсом із служби сільськогосподарських досліджень в штаті Арізона мають деякі думки з цього приводу.

В чому проблема? В 90-х роках Мартенс отримав листа від фермера, який називав технологію no-till «сатанинською». Він мав значні втрати врожаю і у підсумку втратив 25000 $ на 285 га посівів кукурудзи за три роки. Він закінчив лист словами, що Бог сказав йому ніколи більше не займатись no-till. Це змусило Мартенса ближче поглянути на те, що відбувається під час переходу до no-till. Його висновок — проблеми з азотом.

Урок 1. Якщо ви адаптуєте свою систему обробітку ґрунту, то ви повинні також адаптувати і систему внесення добрив. Більшість людей продовжують вносити добрива як і раніше під час переходу або зміни системи обробітку ґрунту. Це і є найбільшою проблемою.

Більшість систем удобрення на сьогодні є застарілими. Зараз ми маємо рослини, виведені за допомогою біоінженерії, які мають вищий потенціал врожайності та й сам ґрунт потребує трохи більше уваги з нашої сторони. Але це лише частина картини.

Урок 2. Майже весь азот на ваших полях не придатний для рослин. Коли ви переходите до no-till, ви змінюєте механізми циркуляції азоту. Замість переміщення вуглецю донизу в ґрунті ви залишаєте його на поверхні, а це все змінює. У поверхневих горизонтах, де ви застосовуєте азот, сильно фіксується на поверхні і не опускається донизу новий вуглець. Прямим ефектом цього є втрата доступного азоту.

Перетворення нітрату і амонію назад до органічних форм є необхідним процесом, щоб зробити азот доступним для різних організмів. З no-till азот фіксується від переходу до органічних форм, що є критичним для успіху. Суть традиційного обробітку ґрунту полягає в легко доступності азоту. З no-till ваші культури не зможуть відразу використати азот, хоча це змінюється з часом.

В міру росту вуглецю в ґрунті рівень азоту теж зростає. Азот повинен прибувати ще звідкись — це ваша система удобрення. Ніщо не безкоштовне. Ви будуєте систему удобрення ґрунту і це вимагає вкладень. Кінцевим результатом є поступове нарощування корисного азоту.

Більше інформації читайте в журналі “МеханікPro” № 6, червень 2018. Або зверніться до нас за телефоном +38 (067) 236 79 48 або адресою mehpro.magazine@gmail.com, щоб отримати журнал безкоштовно.