ЛІТО ДАЄ КОРІННЯ, А ОСІНЬ — НАСІННЯ: СЕКРЕТИ ВИБОРУ ЗЕРНОВИХ СУШАРОК

Віктор Швидя

Сушарки для зерна є одними з найдорожчих машин післязбиральної обробки врожаю зернових культур. При нераціональному виборі зерносушарки можуть виникнути додаткові фінансові витрати, які будуть супроводжувати господаря протягом усього строку її експлуатації, а також погіршиться якість зерна. Тому до вибору зерносушарки слід підходити дуже ретельно.

Останніми роками спостерігається помітна зміна кліматичних умов в Україні в бік потепління. Це призводить до того, що деякі зернові культури (пшеницю, ячмінь, овес) збирають майже при кондиційній вологості або пересушеними. У зв’язку з цим у сучасних умовах зерносушарки необхідні для сільськогосподарських підприємств, які серйозно займаються вирощуванням комерційно привабливих культур (кукурудза, соняшник, соя, інші зернобобові та олійні культури).

Основне, на що слід звернути увагу при виборі зерносушарки: її тип, продуктивність, витрати пального та енергоспоживання, якість висушеного зерна, надійність та довговічність, а також експлуатаційні показники.

Головний критерій у виборі зерносушарки — продуктивність: кількість просушеного зерна за годину при зниженні вологості на 6%. У деяких випадках продуктивність сушарки буде меншою за інтенсивність надходження зерна, тож для запобігання псуванню зерна, яке сушарка не встигає обробити, можна використовувати вентильований бункер-компенсатор, при цьому значення його місткості не повинно бути меншим, ніж значення добутка часу роботи зерносушарки на різницю її продуктивності та інтенсивності надходження зерна до неї.

Не варто вибирати сушарку лише за паспортною продуктивністю, довірившись рекламним матеріалам. Необхідно поцікавитись у виробника копією технічного паспорта, протоколом виробничих випробувань зерносушарки, копіями дозвільних документів, а також обов’язково прописати в договорі поставки технічні характеристики машини та відповідальність постачальника за їх невідповідність фактичним.

Вибираючи тип зерносушарки, слід звернути увагу на економічність її експлуатації, ціну та вартість монтажних робіт, а також на якість висушеного зерна.

Щодо типу, то найбільш економічні в експлуатації шахтні зерносушарки. Вони передбачають рівномірний розподіл теплоносія в об’ємі шахти за допомогою підвідних та відвідних коробів з мінімальним аеродинамічним опором. Під час руху зерно в шахті інтенсивно перемішується, що сприяє рівномірності висушування. Використання теплоізоляції, попереднього нагріву зерна з рекуперацією тепла знижує енергетичні витрати на сушіння зерна. Даний тип сушарок викидає значно менше пилу порівняно з іншими.

Мобільна сушарка безперервної дії STELA Universal. фото: stela.de
Мобільна сушарка безперервної дії STELA Universal. фото: stela.de

Більше інформації читайте в журналі “МеханікPro” № 7, серпень 2018. Або зверніться до нас за телефоном +38 (067) 236 79 48 або адресою mehpro.magazine@gmail.com, щоб отримати журнал безкоштовно.