ЛАПАМИ ПО СТЕРНІ. ПОРІВНЯННЯ ШЕСТИ КУЛЬТИВАТОРІВ

фото: horsch.com, youTube: Profi Magazine

Готтфрід Айкель, журнал Profi. Адаптував Василь Кравченко

Стерньові культиватори вирішують проблему залишеної на полі подрібненої соломи, розпушуючи при цьому ґрунт і змішуючи з ним рослинні рештки, а ще вони виконують функцію нівеліра та ущільнювача обробленого ґрунту. Оцінімо, наскільки добре справляються з цим завданням шість широкозахватних машин та наскільки зручно з ними працювати.

Спеціалісти Profi вирішили оцінити роботу «чорноробів» поля — стерньових культиваторів, що їх було підібрано за приблизно однаковою кількістю стійок на ширину захвату машини. І в поле зору потрапили:
Amazone Cenius 5003-2 TX Super
Horsch Terrano 5 FM
Köckerling Vector 460
Kverneland CTC 527
Lemken Karat 9/500 KUA
Väderstad Opus 500.

Обиралися машини за такими основними критеріями:
– робоча ширина захвату: 4,6-5 м;
– інтервал розміщення стійок (крок стійок) 260-300 мм;
– глибина обробітку до 300 мм;
– автоматичний захист стійок при наїзді на перешкоду;
– наявність транспортних коліс.

Зрозуміло, що глибокий обробіток ґрунту потребує потужності. Тому для випробувань було вибрано трактор John Deere 8370R потужністю 298 кВт/405 к.с. За технічними характеристиками всі культиватори споживають у середньому близько 300 к. с. Але випробування планувались на «великих глибинах», тому і трактор підібрали з резервом потужності.

У першому тесті культиватори працювали на легких ґрунтах зі стрілчастими лапами шириною 300+ мм, на глибині 60 мм. В наступних двох тестах уже використовувались лапи шириною 80 мм на глибині 150 та 250 мм. А в Amazone, Horsch і Köckerling лапи були ще вужчі — 50-60 мм. Всі три тести проводились на швидкості 12, 10 та 8 км/год.

Витрати палива. При обробітку стерні на 60 мм витрата палива варіювалась від 5 до 8 л/га. Найекономнішим виявився культиватор Amazone, і все завдяки своїм лапам. Що сказати, але Kverneland CTC 527 зі схожими лапами на такій глибині потребував уже 8 л/га палива. На думку Profi, це було спричинено котком Actiflex з його широкими скребками, який на легкому ґрунті старався тримати глибину. CTC 527 єдиний культиватор із групи, що повністю спирається на власні колеса, не переносячи своєї ваги на трактор. Інші чотири машини — Horsch, Köckerling, Lemken і Väderstad — мали «крилатіші» лапи, це давало краще перемішування, але коштувало більших витрат палива. Збільшення глибини обробітку до 150 мм призвело і до збільшення витрати палива: до 6−10 л/га. Винятком став тільки Horsch: трактор із ним спожив 7 л/га як на глибині 60 мм, так і на глибині 150 мм. Диво сотворив Väderstad, який фактично зменшив витрату палива трактора при переході на більшу глибину.

Зростання робочої глибини до 250 мм показало і зростання витрати палива до 11−14 л/га. Для Kverneland у цьому тесті не було знято жодних даних, тому що його коток Actiflex не дозволив йому працювати на такій глибині. Amazone, Lemken і Väderstad показали приблизно однакові витрати палива, тоді як Horsch і Köckerling змусили трактор спожити палива трохи більше за інших.

Таблиця 4. Оцінка культиваторів спеціалістами Profi після тестування.

 

Amazone Cenius 5003-2 TX Super

Horsch Terrano 5 FM Köckerling Vector 460 Kverneland CTC 527 Lemken Karat 9/500 KUA

Väderstad Opus 500

В користуванні            
Приєднання до трактора

+

Маневреність

++

++ ++ + ++

Більше інформації читайте в журналі “МеханікPro” № 8, жовтень 2018. Або зверніться до нас за телефоном +38 (067) 236 79 48 або адресою mehpro.magazine@gmail.com, щоб отримати журнал безкоштовно.