КРОК ЗА КРОКОМ: ВІД РОЗРОБКИ ВЛАСНОЇ МАШИНИ ДО ТОЧНОГО ЗЕМЛЕРОБСТВА

Катерина Шевченко

Точне землеробство — популярна й важлива на сьогодні річ для українського аграрія. Кожне господарство в Україні знає, що це таке, але не кожному вдається пристосувати цю стратегію до свого підприємства. Про те, як не витрачати шалені кошти на компанії, що займаються розробкою проектів під точне землеробство, та як це можна зробити власноруч, розповідають керівник господарства «Аннушка» Максим Максименко і головний інженер В‘ячеслав Дворник.

Максим Максименко, керівник ФГ «Аннушка» (праворуч), і В’ячеслав Дворник, головний інженер.
Максим Максименко, керівник ФГ «Аннушка» (праворуч), і В’ячеслав Дворник, головний інженер.

«Аннушка» — сімейне господарство, яке є підрозділом підприємства «Стелла Макс». Свого часу Максим прийшов у напіврозвалений колишній завод з виробництва сільськогосподарської техніки. Наразі база господарства займає площу в 7 га, на якій розташовано головний офіс, їдальню, млин, парк техніки, складські приміщення, свиноферму й вівчарню. В штаті працює майже 70 осіб. Колектив молодий.

Основна частина земель міститься у Врадіївському районі Миколаївської області. Земельний банк становить близько 3 тис. га.

2008 року господарство взяло курс на впровадження класичної технології обробітку грунту на всіх своїх угіддях. Було повністю оновлено парк техніки. Так у господарстві з’явився плуг, компактор, лущильник, дискова борона, культиватор.

І лише в 2010 році вдалося вийти на якісні показники стану грунту.

Але доки господарство виводили на класичну технологію, почала спостерігатися нехороша тенденція — зміна клімату.

«В 2007-му була жахлива посуха, в 2014-му нас спіткала війна і та ж сама відсутність опадів. 2015-2016 роки — досить непогані врожаї, але і не найкращі. І от 2017-й — як на мене, взагалі незрозумілий рік. Тенденція така, що клімат змінюється і ми ж самі його змінили. І це не тільки парникові гази, а й наше розорювання земель.

З часом почало приходити розуміння, що відбуваються не дуже хороші речі, однак треба рухатися далі і змінюватися», — розповідає Максим.

За словами керівника, під час роботи на традиційній технології почали з’являтися нові проблеми. Так, наприклад, зазвичай після збирання озимої проводили оранку, але грунтові умови були такими, що цього не вдалося зробити.

В пошуку рішення нових проблем відвідували різнопланові семінари та дні поля. Першим рішенням стало відвідання «Битви агротитанів», де себе добре показав глибокорозпушувач Agrisem, що задовольнив потреби господарства після придбання. Агрегат дозволив залишати пожнивні рештки на поверхні, але при тому й рихлити на глибині без перевертання грунту.

«І ми вже побачили, що всі рослинні рештки можемо залишити зверху, грунт менше прогрівається. З кожним роком ми почали отримувати кращі результати і згодом навіть встановили на агрегат бункер з добривами.

Цей глибокорозпушувач став для нас своєрідним конструктором, який ми переробляли під себе і свої потреби», — доповнює керівник.

Із грунтом вдалося розібратися і наступним кроком стало вдосконалення посівного процесу. За словами господаря, йому знадобилося п’ять років для того, щоб вибрати для себе ідеальну сівалку. Взірцем для нього стала високошвидкісна сівалка Väderstad Tempo F — через принцип закладки насіння. Максим пояснює, що в насіннєвому апараті йде нагнітання повітря, яке супроводжує насінини до самого ложа, вкладає їх, а потім ще й прикочує. А це саме те, що він шукав протягом багатьох років.

«Цією машиною ми сіяли кукурудзу, соняшник, сою (на 70 см), ріпак (теж на 70 см). Але навіть із нею в нас виникало питання, що робити з рослинними рештками», — пояснює головний інженер В’ячеслав.

Тоді прийшло рішення щодо можливого вдосконалення чистиків сівалки за допомогою встановлення американських пристроїв (компанія DAWN), призначених саме для таких завдань.

Більше інформації читайте в журналі “МеханікPro” № 5, квітень 2018. Або зверніться до нас за телефоном +38 (067) 236 79 48 чи адресою mehpro.magazine@gmail.com, щоб отримати журнал безкоштовно.