ЕЛЕКТРОПРИВІД НАСТУПАЄ

Василь Кравченко, Андрій Войтік

Tesla, BMW, Nissan… — майже всі відомі бренди в автоіндустрії вже створили свої електрокари чи прототипи як альтернативу авто з ДВЗ. А як щодо сільськогосподарської техніки? Трактори, самохідні сільськогосподарські машини, причіпна техніка? Яке електромайбутнє чи вже сьогодення пропонують виробники саме сільськогосподарської техніки?

Стимулів для розвитку електроприводу сільськогосподарських машин наразі предостатньо, і перш за все це екологічні вимоги більш-менш розвинених країн, які вже зараз відмовляються від дизелів у містах, а в найближчі десятиліття планують повну відмову від ДВЗ. Якщо дивитися з точки зору енергоефективності, то тут електродвигун із його 90% ККД не залишає шансів ДВЗ з усього 35% ККД. А коли ще звернути увагу на джерело цієї енергії: нафтопродукти чи відновлювані джерела, такі як сонце, вітер, біогаз тощо, — то вибір стає очевидним, і цей вибір не на користь ДВЗ.

У минулому році трактори з повним електричним приводом презентували компанії AGCO/Fendt на Agritechnica−2017 і John Deere на SimaShow−2017. Це трактори Fendt Varioe 100 та John Deere Sesam.

Останні десять років на виставках Agritechnica в Ганновері відзначають електропривідні машини. Fendt e100 Vario може працювати, крім звичайних с. г. машин, і з начіпним електрообладнанням. Для цього в нього є два силові роз‘єми, а акумулятор здатен короткочасно збільшувати потужність до 150 кВт для приводу цього обладнання. фото: fendt.com
Останні десять років на виставках Agritechnica в Ганновері відзначають електропривідні машини. Fendt e100 Vario може працювати, крім звичайних с. г. машин, і з начіпним електрообладнанням. Для цього в нього є два силові роз‘єми, а акумулятор здатен короткочасно збільшувати потужність до 150 кВт для приводу цього обладнання. фото: fendt.com

Fendt e100 Vario потужністю 67 к. с./50 кВт розроблявся переважно як трактор для тваринницьких ферм, теплиць чи міських комунальних служб, де потрібна тиха робота без викидів вихлопних газів. Джерелом енергії є літій-іонна батарея на 650 В енергетичною місткістю 100 кВт·год. Повністю заряджена батарея забезпечує тракторові до п‘яти годин роботи, стільки ж часу треба і для повного зарядження батареї від трифазної мережі струмом напругою 400 В і потужністю 22 кВт, який підключається через роз‘єм стандарту СЕЕ, або постійним струмом від зарядної колонки Supercharging Option. У разі використання роз‘єму стандарту CCS Type 2 (така вилка використовується для зарядки електрокарів у Європі) акумулятор зарядиться на 80% за 40 хвилин. Крім того, електродвигун дозволяє рекуперувати енергію в процесі роботи.

Повністю електричний трактор Sesam від John Deere зроблено на шасі їхнього ж 6R, він працює на літій-іонному акумуляторі з полімерними елементами, як у вантажних автомобілях. Батарея дає 700 В постійної напруги та має електричну місткість у 130 кВт·год. Привід забезпечують два електромотори по 140 кВт кожний. Один з них працює з коробкою передач Direct Drive, яка дає можливість їхати зі швидкістю від 3 до 50 км/год., другий слугує приводом для гідросистеми трактора та валу відбору потужності. Однак у разі потреби обидва двигуни можна переключати або на привід трактора, або на привід с. г. машин. Електородвигуни на невеликих обертах мають високий крутний момент і дозволяють розвивати потужність до 400 к. с.

Але така батарея з місткістю в 130 кВт·год наразі коштує 300 € за кВт·год, тобто щонайменше 39 000 €.

За результатами попередніх тестів, одного заряду акумулятора Sesam вистачає: на 3-3,5 години часткових навантажень; на те, щоб проїхати 50-60 км по дорозі; на одну годину оранки. Заряджається батарея близько трьох годин і розрахована на 3100 зарядок  фото: agriland.ie, oemoffhighway.com
За результатами попередніх тестів, одного заряду акумулятора Sesam вистачає: на 3-3,5 години часткових навантажень; на те, щоб проїхати 50-60 км по дорозі; на одну годину оранки. Заряджається батарея близько трьох годин і розрахована на 3100 зарядок фото: agriland.ie, oemoffhighway.com

Більше інформації читайте в журналі “МеханікPro” № 9, грудень 2018. Або зверніться до нас за телефоном +38 (067) 236 79 48 або адресою mehpro.magazine@gmail.com, щоб отримати журнал безкоштовно.