ГЛИБОКЕ РИХЛЕННЯ, або ЯК НАКОПИЧИТИ ВОЛОГУ В ГРУНТІ

Андрій Войтік

Що ми розуміємо під традиційним обробітком ґрунту? В нашому випадку найчастіше уявляємо плуг. А от якщо задати це ж питання фермерові зі Сполучених Штатів, то відповідь буде — глибокорозпушувач. Для них ця технологія традиційна. Її ще називають класичною. Але що саме нам пропонують виробники, розгляньмо детальніше.

Намагаючись постійно накопичити всю доступну вологу в ґрунті та утворити родючий шар зверху, американські фермери зробили ставку на глибоке розпушування. Обробіток на глибину 30 см і більше добре його розпушує, а це дозволяє максимально увібрати та втримати вологу. При цьому рослинні залишки, що є зверху, запобігають її подальшому випаровуванню. Як правило, ці рештки перемішуються з ґрунтом на глибину до 15 см і на поверхні утворюється багатий на органіку шар.

До того ж, верхній шар ґрунту з частинками висохлих рослин має світліший колір. Та справа тут зовсім не в естетичному вигляді поля. Світліший ґрунт на сонці нагрівається значно менше, а це, знову ж таки, — менше випаровування вологи та сприятливіші умови для розвитку корисних мікроорганізмів. У літню спеку чорний ґрунт здатен нагріватися до температури майже 50°С, що явно веде до загибелі більшої частини всього живого у верхньому шарі.

Тому глибокорозпушувач вже традиційно став вирішенням не однієї проблеми. Виробники сільськогосподарської техніки, зокрема і плугів, пропонують сьогодні величезну кількість таких машин. Спробуймо розібратися в особливостях будови та роботи хоча б деяких з них.

Почнемо з машин, які, може, й не зовсім відповідають назві «глибокорозпушувач», та все одно є альтернативою плугові. Це культиватори з можливістю працювати на глибині до 30 см і більше. Компанія KVERNELAND пропонує кілька таких моделей.

Культиватор KVERNELAND CLC pro має глибину обробітку від 5 до 30 см. Лапи для розпушування ґрунту розміщено на трьох балках, завдяки чому збільшився прохід між ними. Такі культиватори не бояться працювати з великою кількістю пожнивних решток. Для захисту від перевантаження лапи обладнано фірмовим захистом у вигляді плоских ресор. За лапами встановлено систему вирівнювання ґрунту. Це може бути дискова або пружинна борона. Завершують процес котки, яких пропонується на вибір п’ять типів. В результаті маємо ефективне розпушування ґрунту на глибині, перемішування його з рослинними рештками зверху, вирівнювання поверхні та її ущільнення. І все це без утворення «плужної підошви».

З робочою глибиною до 30 см культиватори KVERNELAND CLC pro забезпечують гарну аерацію ґрунту. фото: agricolturanews.it

Для охочих копнути глибше пропонується модель культиватора CLC evo. Тут всього два ряди лап, але вже з можливістю роботи на глибині до 40 см. Ширина захвату обох моделей від 3 до 4,9 м. Найбільші представники потребують трактора потужністю 350 к. с. і вище.

На цьому компанія KVERNELAND не зупинилася і зробила гібрид попередніх двох машин. Новий культиватор отримав назву CTS evo. Його п’ять робочих зон виконують усі забаганки. Спочатку фронтальні диски розрізають рослинні рештки. Потім спеціальні лапи лущать стерню і перемішують її з ґрунтом на глибину до 15 см. Сферичні диски завершують процес перемішування залишків з ґрунтом. Четвертими йдуть лапи глибокорозпушувача з гідравлічним захистом, які здатні працювати на глибині до 40 см. Останніми вирівнюють та ущільнюють ґрунт котки. Таке чудо в шестиметровому виконанні потребуватиме мінімум 400 коней потужності від вашого трактора.

Поєднання стерньового культиватора і глибокорозпушувача в моделі KVERNELAND CTS evo. Глибокий обробіток тут можна виконувати за бажанням.

Не чужа тематика культиваторів-глибокорозпушувачів і для компанії KUHN. Модель Performer, що випускається у варіаціях 4 і 5 м ширини захвату, дозволяє провести глибокий обробіток. Спочатку диски діаметром 510 мм ріжуть рослинні рештки та ґрунт на глибину до 10 см. Диски встановлено в два ряди, а лапи за ними — в чотири. Маючи прохід між стійками лап 28 см та висоту рами 85 см, цей агрегат нормально справляється з великою кількістю пожнивних решток.

Чотири операції за один прохід пропонує компанія KUHN зі своїм культиватором Performer. Глибина обробітку до 35 см. фото: mi.dk
Чотири операції за один прохід пропонує компанія KUHN зі своїм культиватором Performer. Глибина обробітку до 35 см. фото: mi.dk

Що ж стосується самих лап, то, залежно від їх типу, глибина обробітку може становити до 35 см. Лапи мають долота шириною 50 або 80 мм, до яких можна монтувати крила.

Закінчується обробіток рядом вирівнювальних сферичних дисків та спеціально розробленим для цієї моделі котком із зубчатим профілем HD-Liner з тиском 225 кг на погонний метр ширини захвату. Максимальна комплектація у 5-метровому виконанні попросить у вас хоча б 400 к. с. потужності трактора, а для впевненої роботи на максимальній глибині — всі 500.

Якщо мало чотири операції за прохід, то вибирайте всі п’ять у культиваторі KUHN DMR. Хоча щодо операцій — це маркетинговий хід, проте різниця все ж є. І вона вагома. Тут спочатку ми маємо зірочки, хоча це й опція, для спрямування соломи прямо до фронтальних різальних дисків діаметром 63,5 см. За дисками йде два ряди розпушувачів з відстанню між лапами 46 см. Глибину ходу лап збільшено до 41 см. Це вже можна назвати глибоким розпушенням.

Культиватор KUHN DMR обробляє ґрунт на глибину до 41 см і має повноцінну дискову борону за розпушувальними лапами. фото: agrotehnodar.ru
Культиватор KUHN DMR обробляє ґрунт на глибину до 41 см і має повноцінну дискову борону за розпушувальними лапами. фото: agrotehnodar.ru

Ну, а на завершення стандартна комплектація з дисків для вирівнювання й перемішування та котків для ущільнення. Єдине, що відзначимо, це два ряди дисків — фактично дискова борона з можливістю вибрати диски різного типу, а також можливість вибрати один із двох типів котків для своїх потреб. В максимальній комплектації з шириною захвату 5,9 м культиватор захоче трактора в 400 к. с. мінімум.

Ще двома яскравими представниками культиваторів-глибокорозпушувачів є моделі компаній AMAZONE та CASE IH — відповідно Cenius і Ecolo-Tiger.

На перший погляд, AMAZONE Cenius майже не відрізняється від своїх конкурентів. Це начіпні трибалкові або причіпні чотирибалкові культиватори з шириною захвату від 3 до 8 м. Максимальна глибина обробітку в 30 см не робить із цих машин повноцінних глибокорозпушувачів. Конструкція рами та розміщення робочих органів теж доволі стандартне. Спитаєте, навіщо ж ми все-таки звернули увагу на цей стерньовий культиватор? Це величезний вибір робочих органів і додаткових опцій. Це не просто культиватор, це — конструктор. Немає двох однакових господарств з однаковісінькими умовами, і ця машина дає змогу підібрати варіації, що задовольнить якщо не всіх, то більшість.

Крім комбінованого обробітку ґрунту на глибину до 30 см культиватор AMAZONE Cenius 6003-2ТХ може вносити мінеральні добрива.
Крім комбінованого обробітку ґрунту на глибину до 30 см культиватор AMAZONE Cenius 6003-2ТХ може вносити мінеральні добрива.

Шість видів лап залежно від типу ґрунту. Правда, лише три з них можуть працювати на глибині до 30 см. Для отримання кращого ефекту в різних рядах можна встановити лапи різного типу — на щастя, механізм швидкої заміни є стандартом. Дев’ять типів котків дають можливість підібрати конфігурацію для всіх можливих випадків: вологого чи сухого ґрунту, подрібнення грудок чи лише вирівнювання й ущільнення.

Цікавою є опція довантаження задніх коліс трактора у причіпних моделях Cenius. Можна передати додатково до 1500 кг ваги культиватора на трактор, що покращить його зчіпні властивості. Три режими роботи шасі (лише у причіпних моделей): опора на колеса попереду та котки позаду, опора на колеса спереду та транспортне шасі, або варіант з опорою культиватора на всі колеса та котки. Можливість працювати на щільних чи пухких ґрунтах є завжди.

Можна замовити додатково систему для одночасного внесення мінеральних добрив. Ви отримаєте бункер на 4200 л, дозувальний пристрій з нормами внесення від 2 до 400 кг/га, пневматичну систему подачі та спеціальні лапи. Система дозволяє вносити при потребі два різних типи добрив з різними нормами. І це ще не всі можливі опції.

Понад 40 років конструювання та виробництва ґрунтообробної техніки компанією CASE IH втілилися сьогодні в модель культиватора-глибокорозпушувача Ecolo-Tiger 875. Машина має багато особливостей, навіть можна сказати — індивідуальностей. І перша з них — це повноцінна тандемна дискова борона попереду. Диски діаметром 66 см у батареях або 61 см з індивідуальною стійкою розміщені Х-подібно. Це забезпечує не тільки гарне подрібнення рослинних решток на поверхні, а й добре розпушування ґрунту у верхньому шарі та хороше перемішування його з рештками.

Ecolo-Tiger 875 від компанії CASE IH є відомою на ринку України машиною. Перевірена часом конструкція і в наших умовах добре себе зарекомендувала. фото: redlineequipment.com
Ecolo-Tiger 875 від компанії CASE IH є відомою на ринку України машиною. Перевірена часом конструкція і в наших умовах добре себе зарекомендувала. фото: redlineequipment.com

Потрібно сказати і про розпушувальні лапи з унікальними конусними наконечниками. Лапи, розміщені в два ряди, мають достатній прохід та можуть працювати на глибині до 40 см. Кліренс між рамою й поверхнею становить приблизно 90 см.

Задня частина культиватора досить стандартна — вирівнювальні диски та котки за ними. Для впевненої роботи на оптимальній швидкості в 12 км/год. залежно від ширини захвату Ecolo-Tiger попросить трактора потужністю від 350 до 600 к. с.

Правильність ідеї з використанням тандемної борони на культиваторах підтверджує і модель 2700 від компанії JOHN DEER. Цей культиватор дуже схожий на попередній. Як альтернативний варіант конструктори запропонували модель 2720, де лапи для розпушення ґрунту розмістили між двома рядами дисків тандемної борони. Звісно, такий варіант буде легшим, та викликає багато запитань. Все ж таки борона лише тоді борона, коли два ряди дисків працюють як одне ціле.

Компанія пропонує гібрид тандемної дискової борони та культиватора-глибокорозпушувача. Лапи культиватора розміщено між рядами дисків. фото: deere.com
Компанія пропонує гібрид тандемної дискової борони та культиватора-глибокорозпушувача. Лапи культиватора розміщено між рядами дисків. фото: deere.com

Як бачимо, вибір культиваторів-глибокорозпушувачів досить великий. І тут ми показали далеко не всі машини, що пропонують виробники. Бажаєте обробляти ґрунт на глибину 30-40 см — нема проблем. Різні конструкції з різною шириною захвату можна підібрати під наявні в господарстві трактори. Такий обробіток порівняно з оранкою дасть змогу накопичити більше вологи, що сьогодні є реальною проблемою. Дилер, з яким ви працюєте, може надати техніку для експерименту, а далі ефективність себе покаже.

А тепер перейдімо до справжніх «важковаговиків». Якщо вам потрібна машина, яка руйнує підошву ще глибше, понад 40 см, то давайте аналізувати, що пропонує ринок. Але не слід забувати, що в попередніх машинах відстань між лапами істотно впливала на проходження рослинних решток, а тепер — на потребу в потужності.

Вже не новачок на ринку України, компанія BEDNAR пропонує чизельні плуги Terralend. Їх є кілька моделей, почнемо з найважчої DO. Це комбінований агрегат з двома рядами дисків діаметром 66 см з можливістю обробітку на глибину до 18 см. Хоча для дисків така глибина завелика, все ж основне їхнє завдання — це робота з рослинними рештками. За дисками в чотири ряди розміщено розпушувальні лапи. Їх два типи. Для розпушування без перемішування та для активного перемішування рослин з ґрунтом. Глибина обробітку лапами від 10 до 45 см.

Для обробітку нерівних ділянок в агрегаті BEDNAR Terralend DO кожна друга стійка лап відключається і тоді крок між лапами — 75 см. Також можна встановити на раму пристосування для локального внесення добрив. фото: i.ytimg.com
Для обробітку нерівних ділянок в агрегаті BEDNAR Terralend DO кожна друга стійка лап відключається і тоді крок між лапами — 75 см. Також можна встановити на раму пристосування для локального внесення добрив. фото: i.ytimg.com

Цікавим є великий вибір доліт та крил до них. Можна підібрати конструкцію лапи для певних умов роботи, а можна вибрати кілька потрібних конструкцій. Стійка одна, а результат можна отримати різний. Це вірний підхід, бо часто в господарстві є два поля з різними ґрунтами та різними потребами.

За лапами розміщено вирівнювальні зірочки та котки. При максимальній вазі в 11100 кг та ширині захвату 6,4 м такому культиватору потрібно до 620 к. с. потужності. Найменша, 4-метрова, модель захоче від вашого трактора хоча б 380 коней.

BEDNAR також пропонує моделі чизельних плугів Terralend TO та Terralend TN. Перший має два ряди доліт із крилами, що працюють на глибині до 55 см. Тандемний голчатий коток за лапами розбиває грудки та вирівнює ґрунт. Хороша альтернатива оранці та ще й з опцією внесення добрив. На кожен метр захвату такій машині треба близько 100 к. с. потужності трактора.

Моделі Terralend TN випускаються в кількох модифікаціях, але основною є робота на глибині до 65 см. Мінімальна глибина — 15 см, але навіщо брати такий агрегат і працювати до 30 см? Тому при виборі такої машини потужність трактора враховуйте не мінімальну рекомендовану, а краще з запасом. Потрібно мати 90 к. с. на 1 метр ширини захвату.

Хороше проникнення доліт у ґрунт зробило глибокорозпушувачі BEDNAR TN менш вимогливими до потужності.
Хороше проникнення доліт у ґрунт зробило глибокорозпушувачі BEDNAR TN менш вимогливими до потужності.

Цікавим є крок між лапами. Залежно від ширини захвату та модифікації цей показник змінюється від 40 до 60 см. Чому на це потрібно звернути увагу? Якщо ви вмієте користуватися системами автоматичного водіння на ваших тракторах, то, провівши з осені розпушення ґрунту (при кроці лап 37,5 або 75 см), можна на весну посіяти просапні культури в ці ж самі сліди. Рослина почне розвиватися у вже підготовленому ґрунті, а це значна перевага. Таку особливість має тільки Terralend DO, але там вже менша глибина обробітку.

Для тих, у кого немає потужного трактора, а глибоко обробляти хочеться, компанія KVERNELAND пропонує глибокорозпушувач CLE. При ширині захвату до 4,5 м культиватор має лише 5 лап. Відстані між ними можна встановити від 60 см до 90. Незважаючи на максимальну глибину обробітку, в 70 см, трактор потужністю до 200 к. с. може впоратися з цим знаряддям. Цьому сприяють і конструкція рами, і фірмовий захист робочих органів у вигляді ресор. Судіть самі: при ширині в 4,5 м вага лише 1400 кг.

Всього три лапи, а ширина захвату від 1,8 до 2,7 м. Охочим зробити обробіток більш суцільним KVERNELAND CLE пропонує стрілчаті лапи шириною 30 і 65 см. фото: i.ytimg.com
Всього три лапи, а ширина захвату від 1,8 до 2,7 м. Охочим зробити обробіток більш суцільним KVERNELAND CLE пропонує стрілчаті лапи шириною 30 і 65 см. фото: i.ytimg.com

Компанія GREGOIRE BESSON радить своїм клієнтам кілька моделей глибокорозпушувачів. Менша модель, Helios, пропонується в начіпному та напівпричіпному варіантах. Маючи доволі високу раму в 90 см та крок лап 60 см, ці машини легко справляться з пожнивними рештками. Лапи розміщуються на двох поперечних балках. Ви можете вибрати лапи на дугоподібних стійках типу «Параплау» або на прямій стійці. Якщо рівномірність обробітку по ширині захвату агрегата для вас не основний параметр, то стійки «Параплау» можуть допомогти утримати більше вологи у ґрунті. Для 5-метрової моделі знадобиться 300-350 к. с. потужності, а от уже 7-метровий начіпний варіант потребує трактора в 530 к. с. Всі моделі оснащуються різними типами котків на вибір клієнта.

Ще один варіант для глибокого розпушення з можливістю вибрати дугоподібні або прямі стійки лап — GREGOIRE BESSON Helios. Начіпні моделі мають невелику вагу і компактні, що знижує потребу в тяговому зусиллі. фото: alfagro.com.ua
Ще один варіант для глибокого розпушення з можливістю вибрати дугоподібні або прямі стійки лап — GREGOIRE BESSON Helios. Начіпні моделі мають невелику вагу і компактні, що знижує потребу в тяговому зусиллі. фото: alfagro.com.ua

Важчий начіпний аналог, Helikrak, випускається із шириною захвату від 2,5 до 5 м. Збільшена до 1 м відстань між лапами дозволяє працювати ним без забивання на глибині до 70 см. На один метр ширини захвату такий агрегат попросить 80 к. с. і більше. Стандартно глибокорозпушувач комплектується тандемним голчастим котком.

Лапи LD 900 розроблено інженерами компанії GREGOIRE BESSON з метою мінімального перемішування шарів ґрунту, симетричного й рівномірного його обробітку та забезпечення максимальної пористості. фото: gregoire-besson.co.uk
Лапи LD 900 розроблено інженерами компанії GREGOIRE BESSON з метою мінімального перемішування шарів ґрунту, симетричного й рівномірного його обробітку та забезпечення максимальної пористості. фото: gregoire-besson.co.uk

Крім звичайного розпушувального долота, яке схоже на більшість конкурентів, інженери GREGOIRE BESSON пропонують свою лапу LD 900. Вона має пряму вузьку стійку, на якій за бажанням можна закріпити бокові ножі. Спереду стійку захищає змінна профільна накладка, а спеціально сконструйоване долото у вигляді стріли з верхнім ножем, що нагадує плавник, забезпечує хорошу пористість ґрунту.

Як і у випадку з комбінованими культиваторами з глибиною обробітку до 30-40 см, компанія MASCHIO GASPARDO також пропонує широкий ряд моделей глибокорозпушувачів. Це Artiglio, Magnum, Diablo і багато інших. Якщо правильно поставити собі завдання, то можна вибрати найбільш підходящу машину. Хочете обробітку до 45 см — візьміть модель Diablo. Два ряди розпушувальних доліт шириною 8 см та компактна дискова борона позаду і розпушать ґрунт, і подрібнять та перемішають рослинні рештки. Це хороша машина для тракторів із потужністю від 400 до 600 к. с.

Робота Diablo від компанії MASCHIO GASPARDO візуально нагадує оранку: агрегат добре перемішує з ґрунтом рештки. фото: tk-evropa.ru
Робота Diablo від компанії MASCHIO GASPARDO візуально нагадує оранку: агрегат добре перемішує з ґрунтом рештки. фото: tk-evropa.ru

А от з моделями Artiglio чи Magnum можна вже копнути і глибше. Глибина обробітку цих машин регулюється від 25 до 55 й навіть 70 см. Хороший вибір щодо ширини захвату (від 2,5 до 5 м) дозволяє підібрати знаряддя фактично до будь-якого трактора. Мінімальні потреби в потужності варіюються залежно від ширини в межах 150-400 к. с. Знову ж таки, звертайте увагу на прохід між лапами. У різних моделей відстань від 43 до 60 см.

Цілу гаму глибокорозпушувачів DONDI з обробітком до 70 см пропонує на нашому ринку компанія QUIVOGNE. В цілому ці машини, що за конструкцією, що за вимогами до тракторів, досить схожі на попередні, але з цікавими відмінностями. І це не можливість встановлення бункера для внесення добрив. Виробник пропонує спеціальний причіпний модуль, що перетворює начіпне знаряддя на причіпне. Модуль має власну гідравліку і може комплектуватися системою автоматичного підтримування заданої глибини обробітку та системою переносу частини ваги знаряддя на свою ходову вісь.

Глибокорозпушувач DONDI серії 800 з причіпним модулем CTR 600. Не потрібно вибирати та налаштовувати навіску трактора. Особливо це актуально при агрегатуванні з гусеничними тракторами. фото: vaitagropartners.com.ua
Глибокорозпушувач DONDI серії 800 з причіпним модулем CTR 600. Не потрібно вибирати та налаштовувати навіску трактора. Особливо це актуально при агрегатуванні з гусеничними тракторами. фото: vaitagropartners.com.ua

Висновок. Сказати сьогодні, що ми використовуємо оранку, бо альтернативи немає, — це відверта неправда. При зміні технології обробітку грунту техніку підібрати нескладно. І це не залежить від того, якому виробникові ви віддаєте перевагу, з яким дилером працюєте, який трактор є в наявності — вибрати знаряддя для обробітку на глибину від 30 до 70 см без обороту пласта справа легка. Подібні машини пропонує і LEMKEN, і AGCO, і MBJ та багато інших. Звісно, це жарт, але машину можна вибирати навіть за улюбленим кольором.

Конфігурацію глибокорозпушувача теж можна підібрати на свій смак. Бажаєте котки — вибирайте, які саме. Хочете затримати більше вологи взимку — знімайте котки та диски і робіть лапами гребені, щоб утримати більше снігу. Навесні проведете передпосівний обробіток і вирівняєте поле. Так, звісно, плуг — це наша історія, та не потрібно лякатися нового. Особливо коли умови вже змінилися, а технології ще не зовсім.