ВІСІМ МІФІВ ПРО ОРАНКУ

Вадим Андрущак, ТОВ «Пьотінгер – Україна»

Дискусії про те, чи працювати з плугом, чи ні, щороку емоційніші. Офіційних багаторічних дослідів не закладено, а оперують лише тим, що є на ринку. Багато що з того є суб’єктивними переконаннями чи домислами. Розгляньмо найчастіші питання, які виникають до плуга.

На фото кореневі системи рослин, посіяних за різними технологіями. Яка ж із них яка? Відповідь ви знайдете, прочитавши цю статтю.

1.Чи впливає оранка на зменшення вмісту гумусу в ґрунті? Лише якщо орати щороку, а також використовувати плуг на легких та безструктурних ґрунтах, схильних до водної та вітрової ерозії.

За використання плуга раз на три−чотири роки, при забезпеченні ґрунту органічним матеріалом (солома, гній тощо) та веденні бездефіцитного мінерального живлення вміст гумусу буде збільшуватися. Українські лабораторії проводять аналізи на вміст гумусу — отже, динаміку легко відстежити. Найбільш негативно на вміст гумусу впливає повний вивіз соломи з поля та неповернення органіки із гноєм. Таким чином ґрунт із року в рік виснажується, віддаючи природні запаси поживних речовин.

2. Чи справляє оранка негативний вплив на структуру/якість ґрунту? Лише у разі використання плуга на схилах, що легко піддаються водній ерозії, якщо орати поле щороку або працювати в надмірно вологих умовах. Якщо плуг поєднувати з бездефіцитною системою живлення рослин (органічні та мінеральні добрива), структура ґрунту буде покращуватися.

3. Про відношення плуга до врожайності. Чи існує така залежність? Однозначно так. При тривалій безвідвальній системі обробітку ґрунту нижні шари збіднюються, позбуваючись основних елементів живлення. Плуг дає змогу перенести в ці горизонти добрива та знову наситити їх поживними елементами. Також оранка дозволяє органічним речовинам ґрунту інтенсивно реагувати з киснем, в результаті чого вивільняються доступні рослині поживні елементи. Увага: якщо ці запаси не поповнювати органічними й мінеральними добривами, то ґрунти швидко виснажуватимуться.

4. Про економіку плуга. Як показує практика, різниця в урожайності на ріпакові доходить до 1 т/га. Той самий ефект спостерігається і на більшості зернових. При цьому треба розуміти, що як оранка, так і глибоке розпушування працюють у парі з погодою, тому не стопроцентно на кожному полі буде істотний результат. Хоча підкреслюємо, що здебільшого результат не бариться. Якщо беруть сумніви, зоріть ділянки на різних полях та спостерігайте різницю.

Зліва оранка, справа поверхневий обробіток грунту — лінія стику рівно по закінченню оранки. Використання плуга, як правило, дозволяє вже в цьому році відмовитися від одного обробітку від бур’янів та фузаріозів. Кожен такий обробіток коштує від 15 до 35 €/га.
Зліва оранка, справа поверхневий обробіток грунту — лінія стику рівно по закінченню оранки. Використання плуга, як правило, дозволяє вже в цьому році відмовитися від одного обробітку від бур’янів та фузаріозів. Кожен такий обробіток коштує від 15 до 35 €/га.

5. Про плужну підошву. Структура ґрунту стримує зовнішнє механічне зусилля. Коли структура зруйнована, зусилля без спротиву передається в глибші шари. Людськими словами: плужну підошву створює не так плуг, як техніка, що рухається по зрихленому полю. Не має значення, яким знаряддям руйнувалася структура грунту. Плуг рихлить найефективніше, тому на ньому цей ефект найпомітніший. Та ж ситуація при переїзді по мокрому полю. Верхні шари грунту через надмірну вологість не можуть стримувати тиск шин і передають його в глибші шари. Так утворюється надмірне ущільнення навіть без грунтообробного знаряддя.

Вважаєте, що невірно налаштований плуг? Не вгадали: ці площі дискувалися протягом 12 років на глибину 14 см, під якими грунт злежався. Це підошва від дискової борони.
Вважаєте, що невірно налаштований плуг? Не вгадали: ці площі дискувалися протягом 12 років на глибину 14 см, під якими грунт злежався. Це підошва від дискової борони.

6. Про осінню оранку перед сівбою озимих. У регіонах, де дозволяє стан грунтів та кількість опадів, практикують осінню оранку перед сівбою озимих. Це хороший, однак ризикований крок. Обробіток грунту має на меті зміну його структури, а саме щільності та розміру фракцій. Зазвичай оранка, даючи потрібний розмір фракцій, створює занадто низьку щільність грунту. Після оранки потрібно почекати, доки грунт під власною вагою повернеться до своєї природної щільності. При сівбі озимих цього часу може просто не бути. Сіяння в неосілий грунт може принести проблеми: оголення коренів чи їх обрив при просіданні. Хорошим виходом є використання спеціальних котків. Зворотне ущільнення значно пришвидшує повернення грунту до природного стану. Звертайте увагу на відстань між вальцями котка. Чим густіше вони розміщені, тим на меншу глибину ущільнюватимуть. Оптимально, щоб ця відстань у сантиметрах відповідала глибині обробітку.

7. Про найкращий плуг. Якби був ідеальний плуг, він би став монополістом у світі. Залежно від країни один виробник має не більше 20–25% ринку. Інтенсивна реклама часом збиває нас із пантелику. Не полінуйтеся об’їхати особисто підприємства, де плуги вже відпрацювали хоча б три сезони. Розпитайте інженерів та трактористів, подивіться на потужність трактора і тип ґрунтів — часто рама не розрахована на те зусилля, яким володіє ваш трактор. Розпитайте про ресурс відвалів та подивіться на стан технологічних отворів на рамних конструкціях плуга.

8. Про оранку в світі. США: плуг використовується рідше, ніж глибокорозпушувач. Одна з основних причин: оренда землі коштує близько 90 доларів за гектар на рік, а робоча сила, навпаки, дорога. Тому фермери обирають варіант, коли великі площі можна обробити власноруч, не зважаючи навіть на недобір урожаю. Американці використовують широкозахватну, але здебільшого низькотехнологічну техніку. Західна Європа: сільськогосподарські землі в дефіциті, фермери зацікавлені отримати якнайбільший економічний ефект із кожного квадратного метра поля й інтенсивно використовують оранку та органічні добрива.

Виходячи із вищесказаного, треба підкреслити, що єдиної універсальної системи обробітку грунту не існує й існувати не може. Причина проста: земля — це живий організм, і в кожному окремому випадку необхідно підбирати такий обробіток, який підходить саме цьому полю в саме цих умовах. Будь-який обробіток грунту без адекватної системи живлення не принесе сподіваного результату.

А тим, хто дочитав, повідомляємо, що на фотографії на початку статті ви бачите сою 2015 року сівби в Київській області. Зліва рослини, посіяні після оранки, а справа — за технологією стріп-тіл. Різниця в кількості бобів 25%, а різниця у висоті — 30 см (на користь оранки).