ВИ ВПЕВНЕНІ, ЩО ЗБЕРІГАЄТЕ КОМПЮТЕРНЕ ОБЛАДНАННЯ ПРАВИЛЬНО?

Іванна Гринюк, канд. с.-г. наук

Нині більшість сільгоспмашин і тракторів обладнано комп’ютерами й діагностичними приладами для контролю роботи вузлів та механізмів. Техніка для точного землеробства додатково оснащена навігаторами, курсопокажчиками, моніторами точного висіву тощо. Середня вартість такого обладнання в комплекті обійдеться фермерові в 40−250 тис. грн. і прослужить воно в середньому 5−7 років. Неправильне ж зберігання обладнання до сільгоспмашин скоротить термін його експлуатації та змусить купувати нові прилади або ремонтувати старі, а це додаткові витрати, яких можна уникнути.

Використання сільгосптехніки має сезонний характер, причому час її зберігання значно перевищує час використання. Якщо елементарні операції з консервації техніки українські механізатори вже освоїли на високому рівні, то культура зберігання електронного обладнання до цієї техніки потребує покращення та роз’яснення. Тож як зберігати комп’ютерне обладнання до сільгоспмашин?

Вологість та конденсат

Вологість приміщення повинна бути не більше 80 %, бо інакше прилади можуть окислитися та заіржавіти. Й оскільки вода — хороший провідник, наявність її всередині комп’ютерних приладів може спричинити замикання проводів.

Та, дивлячись правді у вічі, слід сказати, що середньостатистичний фермер не буде вимірювати вологість у приміщенні. Тому слід хоча б стежити, щоб не було перепаду температури в 15 °С. Саме при такій різниці температур на поверхні електронних приладів утворюється конденсат.

Температурний режим

Вибираючи температурний режим для зберігання приладів, слід керуватися основним правилом: температура у сховищі повинна бути стабільною та вищою за 0 °С.

У критичних ситуаціях деякі електронні прилади до сільгосптехніки можна зберігати і за температури 0°, якщо вона стабільна й таке зберігання передбачене заводом-виробником.

Коли ж комп’ютерний прилад було переміщено із середовища з пониженою температурою в тепле приміщення, прилад слід адаптувати до нового температурного режиму впродовж 30 хвилин і тільки після цього вмикати. Чим нижча температура навколишнього середовища, тим більше часу потрібно приладові для пристосування до нових умов.

Місце для зберігання

Оптимальним місцем для зберігання електронних приладів є житлові приміщення з опаленням або складські з вентиляцією.

Найкраще зберігати прилад у заводській упаковці. Бо зазвичай виробники додають туди селікогель, який збалансовує вологість усередині коробки. Якщо ж оригінальна упаковка відсутня, потрібно створити багатошаровий захист із повітряно-пухирчастої плівки, пінопласту та картону.

Правильне зберігання обладнання для техніки з вентиляцією.
Правильне зберігання обладнання для техніки з вентиляцією.

Підбиваючи короткі підсумки, варто сказати, що потрібно консервувати не лише сівалки, трактори та іншу сільгосптехніку, а й приділити велику увагу правильному зберіганню електронного обладнання до неї. І тоді новий агросезон розпочнеться вчасно та з великими перспективами!

Приклад неправильного зберігання: антена на капоті трактора, монітор у кабіні.
Приклад неправильного зберігання: антена на капоті трактора, монітор у кабіні.

Коментарі:

Віталій Шуберанський, засновник ТОВ «ФРЕНДТ»
Віталій Шуберанський, засновник ТОВ «ФРЕНДТ»

Посіяти вчасно, щоб вродило рясно» — цим принципом керуються всі фермери. Дуже часто виникає ситуація, що агрономам ставлять завдання засіяти поле за день. Для цього завчасно закупили нову техніку, трактори, а польові дисплеї, які відповідають за життєво важливі функції сільгоспмашин, не працюють. Чому виникає така ситуація? Тому, що механізатор невірно зберігав електронне обладнання. До нашого сервісного центру звертаються фермери з проханням усунути поломку. В сезон черга на ремонт. Але давайте порахуємо: середній термін поставки запчастин — 3−4 тижні, а часу для сівби — 10 днів. Що маємо внаслідок: запізнення зі строками та низьку врожайність. Буває, що фермери за браком часу відмовляються від сервісу обладнання й починають сіяти на свій розсуд — без системи контролю висіву, наприклад. Та таке хибне рішення порушує культуру агровиробництва. Тому вважаю, що варто заздалегідь подбати про правильне зберігання приладів та їх ремонт.

Сергій Шуберанський, адміністратор сервісної служби ТОВ «ФРЕНДТ»
Сергій Шуберанський, адміністратор сервісної служби ТОВ «ФРЕНДТ»

Одного разу нам на сервіс надійшов монітор контролю висіву від підприємства агрохолдингу. В ході ремонту з’ясувалося, що механізатор залишив зимувати обладнання сівалки в тракторі практично на вулиці, на морозі. Це призвело до того, що рідкокристалічний екран вийшов із ладу і не давав зображення. В даному разі прилад потребував заміни екрана. Вартість ремонту становила 8 тис. грн., а вартість нового обладнання — 32 тис. грн. Та практика показує, що навіть за такі кошти купити новий прилад у сезон дуже важко з причини відсутності відповідного обладнання на дилерських складах.