ВИБІР ЗЕРНОВОЇ СІВАЛКИ ЗА ЕКСПЛУАТАЦІЙНИМИ ПОКАЗНИКАМИ

Руслан Оляднічук

Інколи виникає ситуація, що фермер, придбавши нову сівалку за великі гроші, не отримує покращення показників сівби. Причиною цьому є невірний вибір сівалки. У даній статті розглянемо, які властивості машин впливають на експлуатаційні показники найбільше і на що потрібно звернути увагу під час вибору зернової сівалки.

 Кожен господар, усвідомлюючи вплив якості насіння та термінів сівби на врожайність будь- якої культури, намагається придбати найкращу сівалку. І на перший погляд це завдання доволі просте. Але останніми роками процес придбання зернової сівалки значно ускладнився: істотно зросла пропозиція сівалок різних видів і конструкцій, оснащених великою кількістю допоміжних функцій та систем. Досить складно отримати ідеальний варіант для конкретних завдань із запропонованих стандартних моделей, тому доводиться дообладнувати сівалки, що призводить до зростання вартості.

Організація роботи посівного агрегату в полі

Такі параметри, як продуктивність, затрати робочого часу, витрата палива та вартість сівби, напряму пов’язані з правильним вибором кінематичних характеристик агрегату. Вибір типу знаряддя визначає спосіб розвороту та ширину поворотної смуги. Загальні рекомендації передбачають, що більшості сучасних напівпричіпних та причіпних посівних агрегатів для забезпечення грушоподібного повороту необхідно створити поворотну смугу шириною, яка дорівнює чотирьом проходам сівалки. При використанні компактних напівпричіпних і начіпних сівалок та систем автоводіння з точністю руху до +/‒ 2‒5 см рекомендують гоновий спосіб із чергуванням проходів та зменшення ширини поворотної смуги до двох проходів сівалки.

Істотно впливають на продуктивність агрегату організаційні питання: спосіб і тривалість завантаження сівалки насінням та мінеральними добривами, час на технічне та технологічне обслуговування, контроль за роботою агрегату, доставка відповідної кількості насіння і добрив та визначення місць заправки технологічними матеріалами. Враховуючи всі вищеназвані фактори, коефіцієнт використання робочого часу зміни може зменшуватись від 0,85 до 0,45 без урахування впливу конфігурації поля.

Експлуатаційні показники роботи посівного агрегату

Головними експлуатаційними показниками посівного агрегату є тривалість технологічного циклу сівби, продуктивність та витрата палива.

Більше інформації читайте в журналі “МеханікPro” № 9, грудень 2018. Або зверніться до нас за телефоном +38 (067) 236 79 48 або адресою mehpro.magazine@gmail.com, щоб отримати журнал безкоштовно.