ВЗДОВЖ І ВПОПЕРЕК: РОТОРНІ КОМБАЙНИ ТЕЖ БУВАЮТЬ РІЗНІ

Андрій Войтік

Ми звикли розрізняти зернозбиральні комбайни за типом молотильно-сепарувального пристрою. Таким чином, комбайни розділилися на три групи: класичні (барабанні), роторні та гібридні. Серед усіх своїх колег роторні комбайни завжди відрізнялися більшою потужністю та продуктивністю. Роторні, або, як їх ще називають, аксіально-роторні (ротор розміщується вздовж осі комбайна), в першу чергу використовуються там, де продуктивність має першочергове значення. А універсальність і добра якість їхньої роботи дозволили роторним велетням завоювати значну частину ринку. Та життя не стоїть на місці, і з‘являються нові схеми роторних зернозбиральних комбайнів.

Спершу розглянемо представника «класичних» аксіально-роторних машин комбайн Axial-Flow 6140 компанії CASE IH. Нові комбайни цієї серії мають 6-циліндрові двигуни від FPT Industrial об‘ємом 8,7 л з потужністю 400 к.с. В сім’ї роторних машин це невеликий показник, що дає вам змогу трохи зекономити на паливі.

У серці комбайна міститься ротор діаметром 762 мм та довжиною майже 2,8 м. Спеціально для європейських споживачів можна вибрати ротор із меншим діаметром, що покращить роботу з такими культурами, як пшениця. Хоча кут обмолоту становить 133°, а сепарації — 156°, та площа сепарації все одно значна — 2,78 квадратного метра. Все це разом дозволяє отримати продуктивність 27-31 т зерна за годину.

Підбарабання розділено на дві зони — обмолоту та сепарації. Перша зона має шість секцій, а друга — три. Така конструкція максимально пристосовує систему обмолоту до культури та умов збирання. Нові била ротора в зоні обмолоту дозволили зменшити втрати зерна через недомолот. Взагалі била на роторі розміщено рядами по спіралі і залежно від типу ротора рядів різна кількість. Здавалося б, незначні зміни в конструкції ротора, однак вони скоротили кількість пошкодженого зерна. А це важливо. В бункері ми не завжди побачимо багато пошкодженого зерна, бо значну його частину видуває повітряний потік у задній частині комбайна.

Якість обмолоту комбайнами Axial-Flow забезпечена великим досвідом у проектуванні та виробництві саме роторних машин компанією CASE IH. Принцип обмолоту «зернина об зернину» справді зменшує пошкодження, як і плавність переходу маси від обмолоту до сепарації.

Але рухаємося далі.

Важливу роль у забезпеченні якості збирання відіграє очистка комбайна. Шість шнеків рівномірно і з високою продуктивністю розподіляють масу, що надходить на решета із загальною площею сепарації 5,52 квадратного метра. Вентилятор шевронної форми регулюється гідравлікою, даючи від 450 до 1290 об./хв. Опційна система автоматичної компенсації нахилу решіт дозволяє працювати на схилах до 12°, а функція очищення дозволяє швидко продути решета під час переїзду з поля на поле чи зміни культури. Практичні дослідження показали, що система очистки повністю видаляє солому та полову: в бункер цих домішок потрапляє не більше 0,6%.

Більше інформації читайте в журналі “МеханікPro” № 6, червень 2018. Або зверніться до нас за телефоном +38 (067) 236 79 48 або адресою mehpro.magazine@gmail.com, щоб отримати журнал безкоштовно.