ВЕРТИКАЛЬНИЙ ОБРОБІТОК: У КОЖНОГО СВОЯ ПРАВДА

Андрій Войтік

Що таке вертикальний обробіток і які його завдання? Це суперечливі питання для фермерів і виробників техніки. Тому фахівці з ґрунтознавства у США в 2013 році дали йому таке визначення: «Вертикальний обробіток — це спосіб обробітку ґрунту з низьким впливом, який допомагає подрібнити та зменшити кількість рослинних решток, щоб отримати краще посівне ложе на наступний сезон». Але таке визначення досить розмите.

Сказати, що між самими виробниками техніки не існує консенсусу щодо того, що таке вертикальний обробіток і які для цього повинні застосовуватися знаряддя, — це применшення. Звідки така розбіжність думок? Взагалі, виробники техніки повинні дякувати за існування такої нечіткості у визначенні. Це дало їм змогу продавати різні машини з поміткою «вертикальний обробіток». Пропонуємо вам різні думки різних виробників з цього приводу.

McFarLane

У розумінні компанії McFarLane, вертикальний обробіток — це обробіток ґрунту перед сівбою, який не створює ущільнення в горизонтальній площині та не заважає розвитку кореневої системи. Глибина обробітку дорівнює глибині сівби, і потрібно очистити цей шар ґрунту від залишків рослин. Усунення горизонтальних ущільнень дозволяє волозі та поживним речовинам легко рухатися в ґрунті у вертикальному напрямі.

McFarLane SPR 1000 Seedbed Conditioner був першим інструментом, який використовувався з цією метою і, можливо, був узагалі першою машиною для вертикального обробітку. Встановлені попереду під кутом котки з ножами можуть ефективно керувати рослинними залишками, але це не вертикальний обробіток.

Такі відхилення виникають тому, що багато виробників ніколи не розуміли саму концепцію вертикального обробітку під час проектування машин. Перші створені машини мало або взагалі не розущільнювали шари ґрунту, а також недостатньо розподіляли рослинні рештки.

З розвитком конструкцій з’явилися диски з невеликим хвилями (турбодиски) та сферичні диски з малим радіусом кривизни. Робота із залишками та їх перемішування з ґрунтом покращилося. Така схема для багатьох виробників стала свого роду компромісною, і машини в основному працювали з рослинними рештками. Фактично ґрунтообробні машини, які вже випускалися виробниками, переробляли для кращої заробки пожнивних залишків. Із часом щодо них прижився термін «для вертикального обробітку». Але самого обробітку не було. Диски під кутом — це не вертикальний обробіток, як його не маскуй. Якщо вигляд, як у качки, ходить, як качка, крякає, як качка, — це качка. В нашому випадку, якщо це схоже на диск, то це лише диск.

Культиватор McFarLane SPR 1000 Seedbed Conditioner— одна з перших машин із призначенням «для вертикального обробітку». Він злегка перемішував ґрунт із рослинними рештками. Щоб задовільнити вимоги фермерів, у 2007 році на ньому було встановлено диски під кутом 5-13°. Згодом альтернативою дискам зробили шлейф зубових борін. фото: flexharrow.com
Культиватор McFarLane SPR 1000 Seedbed Conditioner— одна з перших машин із призначенням «для вертикального обробітку». Він злегка перемішував ґрунт із рослинними рештками. Щоб задовільнити вимоги фермерів, у 2007 році на ньому було встановлено диски під кутом 5-13°. Згодом альтернативою дискам зробили шлейф зубових борін. фото: flexharrow.com

Більше інформації читайте в журналі “МеханікPro” № 9, грудень 2018. Або зверніться до нас за телефоном +38 (067) 236 79 48 або адресою mehpro.magazine@gmail.com, щоб отримати журнал безкоштовно.