БЕЗПЕЧНЕ АГРЕГАТУВАННЯ

Василь Кравченко

Для агрегатування тракторів із причіпними сільськогосподарськими машинами та причепами у нас використовуються в основному зєднання за допомогою так званого пальця, хоча вже доволі часто можна зустріти й тягові причіпні системи з кулею «SCHARMULLER» чи інших виробників, які вже давно популярні в Європі. Такі причіпні системи забезпечують більшу площу контакту, можливість обертатись під кутом без додаткових люфтів, дають краще пересування, чудовий розподіл ваги та корисну передачу ваги на трактор. Розглянемо ці причіпні системи з точки зору безпечності.

Зєднання пальцем: дешево і легко

Основним з’єднувальним елементом тут виступає палець. Пальці йдуть у комплекті з причіпним обладнанням трактора, і їхні розміри та міцність розраховано під його тягову потужність. Діаметр причіпної петлі машини, що агрегатується, вибирають за діаметром пальця — він повинен бути не надто великим, щоб виключити зайві люфти, і не надто малим, бо тоді просто не ввійде в петлю. Найкращий варіант — коли діаметр пальця на один розмір менший, ніж діаметр петлі.

Фото 1. Розмір отвору на дишлі набагато перевищує діаметр пальця. Як результат — розбитий отвір дишла або зламаний палець, бо він весь час приймає підвищені ударні навантаження.
Фото 1. Розмір отвору на дишлі набагато перевищує діаметр пальця. Як результат — розбитий отвір дишла або зламаний палець, бо він весь час приймає підвищені ударні навантаження.

 

Але, незважаючи на це, зламати чи зігнути палець усе ж таки іноді вдається, а ще легше його загубити, забувши, наприклад, його зашплінтувати. Найкращий вихід із такої ситуації — це звернутись до сервісного центру і замовити новий палець до конкретної моделі трактора. Якщо цього з якихось причин зробити не можна, то критеріями вибору нового пальця мають бути діаметр, довжина та клас міцності. З діаметром зрозуміло — на один розмір менший, ніж діаметр провушини скоби чи дишла трактора. Довжина пальця вибирається так, щоб була можливість його зашплінтувати, але не біля самої провушини, бо тоді існує ймовірність зрізання шплінта.

 

 

 

 

Фото 2. На хвильку відійшовши, можна забути зашплінтувати палець.
Фото 2. На хвильку відійшовши, можна забути зашплінтувати палець.
Фото 3. Шплінт закріплено біля самої провушини дишла, й існує небезпека його зрізання.
Фото 3. Шплінт закріплено біля самої провушини дишла, й існує небезпека його зрізання.

Найбільше необхідно звертати увагу на клас міцності пальця, який залежить від тягових характеристик трактора та від опору чи ваги машин, які агрегатуються з цим трактором. Палець повинен бути достатньо міцним, щоб не зігнутись і не зламатись, наприклад, при різкому гальмуванні, або повороті, чи при переїзді через залізничні колії, тобто в ситуаціях, коли на нього діють значні динамічні сили.

У багатьох випадках у ролі пальця використовується те, що знайдеться під рукою: приміром, різноманітні болти або саморобні пальці. Це неприпустимо, бо такий палець може призвести до небажаних наслідків, адже метал, з якого вони виготовлені, навряд чи розрахований на значні динамічні навантаження.

Ще одним слабким місцем пальцевого з‘єднання може бути шплінт. До нього також основними вимогами є відповідний діаметр та міцнісні характеристики, тобто він має добре триматися в отворі пальця й не ламатися від ударів, адже втрата запірного пристрою може призвести і до втрати пальця, і наслідки тут непередбачувані.

Більше інформації читайте в журналі “МеханікPro” № 2, серпень 2017.